İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TMMOB, ‘Güvenpark’ta yargı kararını uygulayın’

Ulaştırma Bakanlığı, yargının “iptal” kararına rağmen Güvenpark’ın altını oymaya, anıtı ve parkı tehlikeye atmaya devam ediyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ise, bakanlığı yargı kararını uygulamaya, çalışmaları durdurmaya çağırdı.

Keçiören Metrosu gerekçesiyle Güvenpark”ın altı oyuluyor. İnşaat çalışmalarına karşı mahkemeden “iptal” kararı alan Mimarlar Odası Ankara Şubesi ise Ulaştırma Bakanlığı’nın çalışmalarını durdurmasını, yargı kararlarını tanımasını istedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Güvenpark Koruma Amaçlı İmar Planları’nın iptal edilmesinden sonra alandaki çalışmaları yerinde inceledi. İncelemeye, Mimarlar odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen ve Kent İzleme Merkezi Sekreteryası Redife Kolçak katıldı.

İnşai faaliyetlerin, sondaj çalışmalarının devam ettiği Güvenpark ile ilgili açıklama yapan TMMOB Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Ulaştırma Bakanlığı’na yargı kararına uyma, çalışmayı durdurma çağrısı yaptı. “Güvenpark’ta Koruma Amaçlı İmar Planları iptal edilmişken ve mahkeme altyapı ile ilgili düzenlemelerin parkın özgün yapısını bozacağını ifade etmişken, yerinde yaptığımız incelemelerde,  çalışmaların devam ettiğini, Güvenpark’ın altının oyulduğunu tespit ettik” diyen Candan,  mahkeme kararlarını Ulaştırma Bakanlığı’na resmi yazı ile iletip, yargı kararlarına uyulmasını ve alandaki tüm çalışmaların durdurulmasıın istediklerini hatırlattı.

‘GÜVENPARK RİSK ALTINDA’

Ancak gelinen aşamada, bakanlığın yargı kararlarını uygulamak yerine, Güvenpark’ın altını oymaya devam ettiğine dikkat çeken Candan, “Bakanlık yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Güven Anıtı’nda taşlar arasında dolguların döküldüğüne, korozyonlar oluştuğuna da dikkat çeken Candan, “Güven Anıtını da yerinde inceledik, anıtın taşları arasındaki dolgular yer yer dökülmüş ve korozyona uğramış. Yer yer oluşan çatlaklarla anıtın da süreçten zarar göreceği açık” dedi.

Anıtın önemine dikkat çeken Candan şu çağrıyı yaptı:

“Avusturya’da Viyana Eldberg dökümhanesinde dökümü gerçekleştirilen anıtın kaidelerindeki kabartmalar Türkiye’de yapılmıştır. Anıtın taş kısımlarında Franz Wirt Triberer ve Anton Hanak ve öğrencileri çalışmış, Hanak’ın ölümünden sonra da Josepfh Thorak tarafından tamamlanmıştır. Cumhuriyet’in kuruluş simgelerinden olan Güvenpark ve Güven Anıtının onarımı ve bakımının yapılması için de Kültür Bakanlığı’na ve Büyükşehir Belediyesine çağrıda bulunuyoruz. İnşai faaliyetler durdurulsun, anıtın onarımı ve bakımı yapılsın.”

Candan, Güvenpark’ın altını oyma çalışmalarının ivedi olarak durdurulması çağrısını yineledi.

Yorumlar kapatıldı.