İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MMO: İnsan yaşamı piyasanın insafına bırakılmamalı

TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Yunus Yener, 11 Mayıs’ta açılması planlanan AVM’ler ile ilgili önlem uyarısı yaptı. Yener; “İnsan yaşamı piyasanın insafına bırakılmamalı ve gündelik siyasete alet edilmemeli” dedi.

TMMOB üyesi Makina Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Yunus Yener, 11 Mayıs’ta açılacağı ilan edilen AVM’ler konusunda uyardı. AVM’ler açılmadan önce alınması gereken önlemlere dikkat çeken Yener, “insan yaşamanın piyasanın insafına bırakılmaması gerektiğini” vurguladı.

Yener, koronavirüsün bulaşma yollarını da hatırlatarak, pandemi sırasında iç havanın herhangi bir şekilde kullanılmaması, gerekli tadilatlar yapılarak sistemlerin yüzde yüz taze hava ile çalıştırılır hale getirilmesi gerektiğini belirtti.

‘VİCDANA TERK EDİLMEMELİ’

 Yener, AVM’ler açılmadan önce alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:

– Klima santralleri AVM’ler açılmadan en az iki saat önce veya mahalin ihtiyacı olan hava debisini iki defa sirküle ettirecek şekilde çalıştırılması gerekmektedir.

– Hepa/Ulpa Filitreleri ve tavanı yüksek olmayan mağaza, vb. gibi mekânlarda iç havayla çalışan bütün klima cihazları çalıştırılmamalıdır.

– AVM’ler açılmadan ve fanlarını çalıştırmadan önce Fan-coiller iki saat boyunca 60°C’de ısıtılmalıdır.

– AVM girişlerinde hava perdeleri çalışıyorsa kapatılmalıdır.

– Tuvaletlerin egzos fanlarının 24 saat çalıştırılması ve kapılarının açık bırakılmamasına dikkat edilmeli, varsa yer süzgeçlerinin susuz kalmaması sağlanmalı, lavabo, klozet armatürleri sensörlü değilse değiştirilmeli, havalı el kurulama cihazları sökülerek kullan-at kağıt peçete kullanımına geçilmeli ve deterjan ihtiyacı sürekli olarak karşılanmalıdır.

– Nisan ve Mayıs aylarının yaz sezonu için klima sistemlerinin bakım dönemi olması nedeniyle filtrelerin değiştirilmesi ve cihaz bakımlarının yapılması gerekir.

– Filtreler, sistem kapalıyken standartlara uygun kişisel koruyucu donanım kullanarak değiştirilmeli ve sökülen filtreler için biyolojik atık kuralı uygulanmalıdır.

– Bu tadilat ve bakımların yapılıp yapılmadığının acilen denetlenmesi ve eğer yapılmadıysa AVM’ler açılmadan önce ivedilikle yapılmasının sağlanması gerekmektedir.

Yener, mutlaka yapılması gereken bu işlemlerin, klima sistemlerini tasarlayan, uygulayan ve işletenlerin mesleki ve vicdani sorumluluklarına bırakılmaması gerektiğini dile getirdi. Yener; bakım ve kontrollerin teknik standartlara uygun olarak yapılmamasının virüsün yayılmasına neden olacağını hatırlarak, “İnsan yaşamı piyasanın insafına bırakılmamalı ve gündelik siyasete alet edilmemelidir” dedi.

Yorumlar kapatıldı.