İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TMMOB’ye bağlı 23 Oda’dan ortak açıklama: Sonuna Kadar Direneceğiz!

Korona sürecinde sürekli uyarıcı ve bilime kulak verilmesi açıklamaları yapan TMMOB ve bağlı odalar, Cumhurbaşkanı tarafından hedef alınmıştı. Odalardan ortak açıklama geldi: “Demokrasi ve laikliğin tasfiyesine karşı direncimiz ve bilimsel teknik gerekliliklere bağlılığımız devam edecek”.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, barolar ve tabip odalarının seçim usullerinin yeniden belirlenmesi gerektiği yönündeki sözleri, odalara “müdahalenin” habercisi olarak değerlendirilirken, TMMOB ve bağlı 23 odadan ortak “direneceğiz” açıklaması geldi.

Pandemi sürecinde hükümetin yanlış karar ve uygulamalarını eleştirerek, “bilime kulak verilmesini” isteyen meslek örgütleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hedefe konulmuş ve müdahale edileceğinin habercisi  olarak, “seçim usullerinin değiştirileceği” ifade edilmişti.

Buna karşı ise TMMOB ve bağlı odalardan ortak ses çıktı. TMMOB ve bağlı 23 oda ortak açıklama yaparak, “müdahaleye direnecekleri” mesajı verdiler.

Ortak açıklamada, demokratik yollarla ele geçirilemeyen özerk, demokratik mesleki yapıların, seçim yöntemlerine müdahale ve diğer yollarla bertaraf edilip işlevsizleştirilmek ve tasfiye edilmek istendiği vurgulandı. TMMOB, TTB ve Tabip Odaları, TBB ve Baroların yasal mevzuatlarının değiştirilmesi konusunun bu nedenle sürekli olarak gündeme getirildiği belirtilen açıklamada “Tekrar gündeme getirilen mevzuat değişikliği girişimleri, iktidar uygulamalarında sıklıkla görüldüğü üzere hukuk, Anayasa ve demokrasi dışılığa dayanmakta; idari, hukuksal ve toplumsal normlara güveni azaltarak keyfiyet ve zorbalığa daha fazla kapı aralamaktadır” denildi.

‘DEMOKRASİYE TAHAMMÜLSÜZLÜK’

Yapılması gerekenin, “meslek kuruluşlarını hedef haline getirmek değil, evrensel normları demokratik bir şekilde benimsemek, yerleştirmek, geliştirmek ve ihlal etmemek” olduğunun altı çizilen açıklamada, demokrasiye olan tahammülsüzlüğe ve meslek odalarının demokratik bir şekilde yapılan seçimlerine gösterilen tahammülsüzlüğe son verilmesi uyarısı yapıldı.

Açıklamada, “Bizler, meslek disiplinlerimize ve örgütlerimize yönelik tasfiye edici politikalar ile ülke çapında izlenen belli kesimlerin çıkarına dayalı politikalar ve toplumsal muhalefetin sindirilmesi çabaları arasındaki bağların bilincindeyiz” değerlendirmesine yer verildi.  “Odalarımız ve TMMOB’ye yönelik tutumun nedenleri, ülkemizin emek sömürüsüne dayalı bir rant cumhuriyeti haline gelmesini eşitsizliğin bir argümanı olarak görmemiz” denilen açıklamada, “Demokrasi ve laikliğin tasfiyesine karşı direncimiz ve bilimsel teknik gerekliliklere bağlılığımız devam edecektir. Üyelerimizin demokratik iradelerinin ortaya koyduğu güçle, bundan sonra da antidemokratik uygulamalara karşı duracağımızın bilinmesini isteriz” uyarısı yapıldı.

Ortak açıklamanın altında TMMOB ve bağlı şu odaların imzaları yer aldı:
Bilgisayar Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Fizik Mühendisleri Odası, Gemi Makinaları İşletme Mühendisleri Odası, Gemi Mühendisleri Odası, Gıda Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, İçmimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası, Maden Mühendisleri Odası, Makina Mühendisleri Odası, Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası, Meteoroloji Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Petrol Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası, Tekstil Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası

Yorumlar kapatıldı.