İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uçan Süpürge’yi pandemi durduramadı

23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, “Evde kaldık” sloganıyla internet üzerinden canlı yayında açılışını yaptı. Dünyanın dört bir yanından 1301 kadın yönetmenin çektikleri filmler ile Uçan Süpürge’ye başvuru sayısı bu yıl rekor kırdı.

Toplu etkinliklerin askıya alındığı koronavirüs salgınına rağmen etkinlikler online olarak devam ediyor. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 23’ncü kez sinemaseverler ile buluştu. Kadın Filmleri Festivali, geçen yıllarda Devlet Opera ve Bale Salonu’nda gerçekleştirilirken bu yıl karantinada “evde kaldık” şiarıyla online platformda açılışını yaptı. Yetkin Dikinciler ve Ece Dizdar’ın sunuculuğunu yaptığı gecede festivalin Onursal Genel Başkanı, Türkan Şoray açılışı yaparken, festivale Nükhet Duru ve Feryal Öney şarkılarıyla eşlik etti. Açılışta geçen yıllarda kaybedilen sanatçılar da anıldı. Yetkin Dikinciler: “Hangi kentte, hangi ülkede olursanız olun, festival bu kez size bir dokunuş kadar yakın. Elbette bu günlerin çabuk geçmesini ve sinemada film izleyeceğimiz günlerin gelmesini istiyoruz, ama her sorunun bize açtığı bir yeni kapı da oluyor, pandemi de festivalin sınırlarını kaldırdı” diyerek online gerçekleştirilen festivalin önemine dikkat çekti.

GÖÇMENLİK KONUSU ÖN PLANDA

İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi ve Uçan Süpürge Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Sündüz Haşar, Uçan Süpürge’nin 23 yılı perspektifinin festivalin 22 yılından bakarak kadınların nasıl göründüğünü, neler yaptığını ve tüm bunları nasıl yansıtacaklarını ele alarak hazırladıklarını söylüyor. Bu yıl festivalde özellikle göçmenliğin işlendiğini aktaran Haşar, “Biz kadınların bu soruna bakış açısını öne çıkarmak için ‘yersiz yurtsuz’  kategorisiyle bu soruna değindik” diyor.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Online açılışta ödüller  sahiplerini bulurken, Onur Ödülü Oyuncu Nebahat Çehre ile Eğitmen ve Yönetmen Şahika Tekand’a verildi. Onur Ödülü sahibi Şahika Tekand canlı yayına bağlanarak: “Böyle zor günlerde, böyle bir sevinç beklemiyordum. Beni bu ödüle layık gören kız kardeşlerime, festival ekibine çok teşekkür ederim” diye konuştu. Bilge Olgaç Başarı Ödülleri’ni Senarist, Yapımcı, Yönetmen Handan İpekçi, Yapımcı Sevil Demirci ve Senarist, Yönetmen, Yazar Işıl Özgentürk aldı. Handan İpekçi canlı yayında; emeği geçen herkese teşekkür ederek Bilge Olgaç’ın açtığı yolda ilerlediklerini dile getirdi. İpekçi, Bilge Olgaç’ın daha güç dönemlerde kendini ve sinemasını var ettiğini, bugün kadın yönetmenlerin yolunu açtığını söyledi.

REKOR BAŞVURU

Online festivalde dünyanın dört bir yanından 1301 kadın yönetmen çektikleri filmler ile Uçan Süpürge’ye başvurdu. Bu rekor başvuruya dikkat çekilen gecede seçici kurulun eleyip oluşturduğu 31 ülkeden 76 film seçkiden uzun metraj, belgeseller, kısa filmler ve canlandırma filmleri tanıtıldı. Her Biri Ayrı Renk’in yanı sıra; her yıl olmasa da geçen yıl ve bu yıl yer verilen Yersiz Yurtsuz bölümü, göçmenliğe vurgu yapılan bir seçki bölümü olarak sunuldu. Açılışta bu yıla özel Evde Kalamayanlar, Evde ve Sokakta bölümleri ile Olay Yeri Aile, Pembesiz Mavisiz, Arafta, Kabuğunu Kırmak, Erkekliğin İdeolojik Aygıtları, Afrika, İrlanda bölümlerinin tanıtımlarına yer verildi.

FESTİVALDE NELER VAR?

7 Mayıs’ta online açılışı gerçekleşen festival sınırsız, biletsiz filmlerin 14 Mayıs’a kadar gösterimleri sürüyor. 1301 film seçkisinin arasından seçilen birçok ülkeden film seyirciyle online platformda buluşuyor.

Filmler ucansupurge.org.tr’de gösterilecek. Program Türkiye Saati’ne (GMT +3) göre hazırlandı.

Bir Balık Hikayesi A Fish Tale 52’ – 12.00 Salon 1

İsrailli yönetmen Emanuelle Mayer’in Bir Balık Hikayesi adlı belgesel türünde filmi festival programının “Olay Yeri Aile” seçkisinde yer alıyor. Film gelişmekte olan Afrika ile Batı arasındaki sağlam uçuruma vurgu yaparken, erkek ve kadının anlatımları arasında zıtlık yaratıyor ve kadere karşı seçim fikrini ortaya koyuyor.

Kader Postası Fated Hearts 104’ – 19.00 Salon 2

Yönetmenliği Elif Akarsu Polat ve Çiğdem Bozalı’nın üstlendiği uzun metraj Kader Postası filmi küçük bir kasaba yaşayan Zeynep’in çocukluğundan yetişkinliğine uzanan hikayesini anlatıyor. Zeynep, çocukken en yakın arkadaşı, ilk gençliğinde aşkı Yusuf’un gidişiyle kaybettiği sevgiyi mahkumlara yazdığı mektuplarda arıyor.

Gurur Yarası Wounded Pride 77’ – 21.00 Salon 2

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Sinem Atakul’un üstlendiği Gurur Yarası belgeseli; İmece Ev İşçileri Sendikası’nın parçası olmuş, hukuki ve sosyal boyutta haklarını arayan kadınların sınıf mücadelesi ile sendika içinde nasıl aktif bireylere dönüştüklerinin hikayesini anlatıyor.

Arıcı The Beekeeper 6’ – 17.30 Salon 2

İrlandalı Robyn Conroy’un yönetmenliğini yaptığı animasyon türündeki Arıcı filmi, bambu ormanlarının derinliklerinde bir Baba Ayı ile cesur genç Mae’nin hikayesine götürüyor izleyiciyi. Bir gün Mae düzenlerini sürdürmek için ihlal etmemesi gereken tek kuralı çiğnediğinde Baba Ayı ve Mae için her şey değişmek zorunda kalıyor.

Arıcı, Kuş ve Balina, Efsaneye Göre üçlüsü çocukların da izleyebileceği animasyonlar olmalarıyla ön plana çıkıyor.

Kuş ve Balina The Bird and the Whale 7’ – 14.00, 17.30 Salon 2

Kuş ve Balina filmi artık neredeyse hiç kullanmayan bir animasyon tekniği olan cam boyama ile yapılmış. Beş ressamın 13 aylık çalışması neticesinde ortaya çıkan filmin kahramanı genç balina denizin derinliklerinde sesini aramaya koyulur.

Efsaneye Göre Legend Has It 7’ – 14.00, 17.30 Salon 2

İrlanda yapımı film, gelenek, onur ve dürüstlük üzerine kurulmuş mükemmel bir Kelt toplumunda geçiyor. Hikayenin kahramanı Browny’nin sahip olduğu bazı bilgiler ailesi ve tüm toplumun saygınlığını zedeleyeceği için Browny gerçeğin baskısıyla bir itiraf etme mücadelesi ve yüzleşme savaşı veriyor.

Ruh Hali Atlası Mood Atlas 25’ – 14.00, 17.30 Salon 2

İrlanda yapımı kısa belgesel türündeki film, bipolar bozuklukla yaşama deneyimini ve bu deneyimin ardında yatan sinirbilimsel gerçekleri anlamak için bir laboratuvarda devam eden araştırmaları anlatıyor.

Ayam 4’ – 12.00 – 15.30

Fas yapımı kısa animasyon türündeki Ayam, Faslı üç kadının geleneksel Kurban Bayramı ziyafetine hazırlık yaptıkları esnada birbiriyle duygularını ve anektodlarını paylaşmalarını hikaye ediyor.

Benim Elim Benim Hikayem My Hand My Story 14’ – 15.30, 19.00

Bu belgesel, Zimbabveli farklı geçmişlere sahip kadınların deneyimlerini anlatıyor. Kadınlar, elleriyle iş yapma yolculuklarında, zorluklara, engellere, başarılara ve ellerinin onları nasıl mutluluktan mutluluğa götürdüğüne ilişkin öykülerini paylaşıyor.

İlk Günler Early Days 12’

İrlanda yapımı kısa film, Kate adında bir kadının doğum sonrasında değişen dünyasını anlatıyor. Doğum sonrası travmalarıyla halüsinasyonlar Kate’in gerçeklik algısını altüst ediyor.

Buluştuğumuz Yer: Hakikat Bahçeleri Living in Truth 74’ – 15.30 Salon 2

Eylem Şen’in yönetmenliğini yaptığı belgesel, Barış Akademisyenlerinin ardı arkası kesilmeyen cezalandırmalar ve ihraçlarından sonraki süreçte birbirlerine kenetlenerek gösterdikleri dayanışmayı anlatıyor.

Kasıtlı Angarya Intentional Sweat 67’

Yönetmenlerin Dilinden: İrlanda’da Kadın Yönetmen Olmak:Robin Conroy – Ciara Johnson – Fatma Edemen -From Their Perspective: Being a Women Director in Ireland

Handan İpekçi Filmi “Saklı Yüzler” 117’

  1. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Bilge Olgaç Başarı Ödülleri’nin de sahibi olan Handan İpekçi bu yıl festivalde Saklı Yüzler filmiyle yer alıyor. Filmden önce de 20.30’da Handan İpekçi ile Ayşegül Sönmez’in söyleşisi olacak.

Anadolu’nun küçük bir köyünde yaşayan bir kısım insan geleneklerine ve örflerine son derece bağlıdır. Köyün genç kızlarından Zühre, sevdiği gençten hamile kaldığında işte bu gelenekler devreye giriyor. Köyün ileri gelenleri bir toplantı düzenleyip bu durumu karara bağlıyor. Genç kız bu hareketinden dolayı acımasızca cezalandırılacaktır. Zühre doğumu yaptıktan sonra bebeğiyle birlikte öldürülecektir. Bu zor kararı uygulamak ise Zühre’nin evindeki erkeklere; babasına ve erkek kardeşine kalmıştır.

Gözümün Nuru Apple of My Eye 20’ – 23.30

Yönetmenliğini Shira Farber’ın yaptığı kısa kurmaca türündeki film, 2011 yılında İsrail’in hayat pahalılığa karşı içinde bulunduğu toplumsal huzursuzluk atmosferinde, bir kadının yaşıyla ilgili huzursuzluğunu ve yüzleşmesini hikaye ediyor.

Gece Sürüşü Night Ride 10’ – 23.30

Yönetmenliğini Sinem Kanat’ın üstlendiği Gece Sürüşü, bir taksi şoförünün karşılaştığı üç farklı müşteriyle kurduğu ilişkide başta rahatsız edici konumdayken, rahatsız edilen kişi durumuna düşmesini anlatıyor,  sokağın ve gündelik hayatın içindeki eril dili yeniden düşündürüyor.

Marilyn’le Bir Fincan Kahve A Cup Of Coffee With Marilyn 18’ – 23.30 Salon 1

Bir dönem filmi olan Marilyn’le Bir Fincan Kahve, dünya çapında tanınan gazeteci Oriana Fallaci’yi konu alıyor. Çalıştığı dergi tarafından 1956 yılında Hollywood hakkında bir röportaj yapmak üzere ABD’ye gönderilen Oriana, Marilyn Monroe ile bir röportaj yapmayı kafasına koyarak,  türlü yollar deniyor.

Annem Uyuyor Mommy’s Sleeping 13’ -23.30 Salon 1

İtalya- Almanya ortak yapımı Annem Uyuyor, Antonella Sica’nın “Bedendeki Hafıza” koleksiyonundaki şiirlerden esinlenerek, ölüm temasını, ölümün yaşam içindeki düşsel varlığını ve mimiklerin sembolik değerlerinin anıları canlandırmadaki gücünü inceliyor.

18+ Vagenda Hikayeleri Vagenda Stories 90’ – 23.30 Salon 2

İsviçre yapımı Vagenda Hikayeleri çocuklara, ilişkilere ve kariyere odaklanan sosyal baskı ile uğraşan otuzlu yaşlarında üç kadının hikayesini çağdaş bir komedi olarak anlatıyor.

Bahçenin Sonundaki Kız The Girl at the End of the Garden 15’ -23.30 Salon 3

Yönetmenliğini Bonnie Dempsey’nin üstlendiği İrlanda yapımı kısa kurmaca türündeki film, bir kız çocuğunun arka bahçesinde psişik güçleri olduğunu keşfettiği bir arkadaş bulunca değişen ve renklenen dünyasını, sıcacık bir arkadaşlık hikayesini güldürerek anlatıyor.

Burada Görülecek Bir Şey Yok Nothing To See Here 17’ – 23.30 Salon 3

Kanada yapımı kısa kurmaca film, bir genç kadının iki aydır kayıp olan evcil hayvanını aramasını konu ediniyor. Mahallede birileri kedileri öldürmektedir. Kadın, yolu komşusuyla kesişine kadar umutsuzca aramaya devam eder. Toplumsal gerilimlere bakış niteliğindeki film, çağdaş bir şehir masalı yaratırken kara mizahı endişeli bir bekleyişle harmanlıyor.

9 Mayıs izlencesi ve filmlerin ayrıntıları için;

ucansupurge.org.tr

Uçan Süpürge YouTube

Uçan Süpürge Instagram

Uçan Süpürge Facebook

Uçan Süpürge Twitter

Yorumlar kapatıldı.