İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ankaralıların temiz su hakkına engel yargı yolunda

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, AKP Ve MHP’li meclis üyelerinin oyları ile 13 ilçede asbestli ve eski boruların değiştirilmesi ve Tatlar Arıtma Tesisi’nin iyileştirilmesinin reddedilmesini Mimarlar Odası Ankara Şubesi yargıya taşıdı. Mimarlar Odası, “Halkın sağlığıyla oynayanlar görevlerini kötüye kullanmış, anayasal suç işlemişlerdir” değerlendirmesini yaptı.

Bilindiği gibi Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde, Ankara’nnı 13 ilçesinde aspestli ve eski boruların değiştirilmesi gündeme gelmişti. Hem bu boruların değiştirilmesi hem de Tatlar Arıtma Tesisi’nin iyileştirilmesi için ASKİ 360 milyon TL kredi talep etmişti. Ancak bu talep AKP ve MHP’li Meclis üyelerinin oyları ile reddilerek, 13 ilçede insanların temiz su kullanma haklarına engel olunmuştu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi “görevi kötüye kullandıkları” iddiasıyla AKP Ve MHP’li meclis üyeleri hakkında dava açtı.

Davaya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “İnsan sağlığı açısından hayati önem taşıyan temiz su hakkı için Gökçek döneminden bu yana mücadele ediyoruz. Temiz su içmek Ankaralıların ve tüm insanlığın hakkı. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde temiz su sağlamak adına, asbestli boruların değiştirilmesi için kredi alınmasına onay vermeyen belediye meclis üyeleri anayasal suç işlemişlerdir, haklarında suç duyurusunda bulunduk” dedi.

‘CİDDİ SAĞLIK SORUNLARI YAŞANABİLİR’

Mevcut su arıtma sisteminin yenilenmesinin hayati önem taşıdığını ve bunun da bilimsel raporlarla ortaya konulduğunu belirten Candan, “Arıtma tesisinin yetersiz kalması nedeniyle Ankara Çayı ve Sakarya Nehri’nin sulama kaynağı olarak yetersiz kalması durumunda sağlıklı gıdaya erişmek dee mümkün olmayacak. Ankaralıların temiz su içme ve sağlıklı çevrede yaşama hakkını gasp eden meclis üyeleri görevlerini kötüye kullanmışlardır. Kentin altyapısı o kentte yaşayan herkes içindir. Gökçek döneminde temiz suya erişilmesi için yatırım yapmak yerine milyarlar Ankapark gibi hukuksuz bir  projeye yatırıldı. Asbestli boruların değişmesini istemeyen meclis üyeleri Gökçek’in yolundan mı gidiyorlar?” diye sordub Süreci yakından takip ettiklerini belirten Candan, “Ankara halkının hakkını gasp edenler metal yorgunluğu teşhisiyle görevden el çektirildiler. Mücadelesi ile metal yorgunluğu teşhisini koydurtan odamızın gözleri üzerinizdedir” dedi.

Yorumlar kapatıldı.