İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gazeteci Nedim Türfent’e Özgürlük Çağrıları

Ödül aldığı haber üzerine gözaltına alınan ve tutuklanan gazeteci Nedim Türfent için Medya ve Hukuk Derneği ve Press in Arrest, “serbest bırakılması” çağrısı yaptı. Türfent’in  4 yıldır tutuklu bulunduğu hatırlatılarak, “#NedimTürfenteÖzgürlük, #FreeNedimTürfent, #GazetecilikSuçDeğildir, #JournailsmIsNotACrime” hashtagi ile çağrılarına destek istendi.

Medya ve Hukuk Derneği ve Press in Arrest 4 yıldır tutuklu bulunan Gazeteci Nedim Türfent’e özgürlük istedi. Yapılan ortak açıklamada, “#NedimTürfenteÖzgürlük, #FreeNedimTürfent, #GazetecilikSuçDeğildir, #JournailsmIsNotACrime” hashtagi ile sosyal medyada da paylaşım çağrısı yapılan açıklamada, Tüfent’in ödül aldığı haber nedeniyle 4 yıldır tutukluluğuna dikkat çekildi. Açıklamada, “Nedim Türfent, Hakkari Yüksekova’da bulunan bir şantiyede, özel harekat polislerinin bir grup işçiyi ters kelepçe yaparak yere yatırdığı ve ‘Türkiye Cumhuriyeti devletinin gücünü göreceksiniz… Hepinizi tanıyorum ben… Kim hainlik yapıyor, kim ihanet ediyor, karşılığını görecek… Ne yaptı lan size bu devlet… Türk’ün gücünü göreceksiniz… dediğini gösteren video habere imza attı. Bu haber ona hem ölüm tehditlerini, hem de Musa Anter Gazetecilik Ödülü’nü getirdi.” denildi.

Türfent’in  4 yıl önce bugün, 12 Mayıs 2016’da gözaltına alındığı, “Silahlı terör örgütü üyesi olmakla” suçlandığı ve 13 Mayıs 2016’da da  tutuklandığı hatırlatıldı. Tüfent’in iddianamesinin de tutukluluğunun 300. gününde, 7 Mart 2017’de hazırlandığına dikkat çekilen açıklamada, “20 tanığın beyanı üzerinden ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ ve ‘zincirleme bir şekilde terör örgütünün propagandasını yapmakla’ suçlandı. Sekiz yıl dokuz aydan, 23 yıl dokuz aya kadar hapsi istendi. Yargılaması 14 Haziran 2017’deki ilk duruşma ile başladığında 399 gündür hapisteydi” denildi.

TANIKLAR ‘İŞKENCE İLE DEDİK’

Hakkındaki suçlamalara dayanak gösterilen ifadelerin sahibi oldukları iddia edilen ‘tanıklar’ın  duruşmalarda “Nedim Türfent ismini ilk kez duyduklarını, ifadelerini işkence altındayken zorla imzaladıklarını” söyledikleri de hatırlatılan açıklamada şu noktalara vurgu yapıldı:

* Yargılaması altı aya yayılmış beş duruşma boyunca devam etti. Türfent bir kez bile hâkim yüzü görmedi, Hakkari’de görülen duruşmaların tamamına Van’da tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.

* Karar 15 Aralık 2017 tarihli beşinci duruşmada verildi. Mahkeme, duruşma salonunda duyduğu tanık ifadelerine değil, aynı tanıkların ‘işkence altındayken verdiği ifadelere’ itibar etti. Türfent, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla sekiz yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı. Karar verildiğinde 583 gündür hapisteydi.

* Hakkındaki ceza Yargıtay tarafından 21 Mayıs 2019’de onandığında ise, tutukluluğunun 1105. günüydü.”

‘NEDİM TÜRFENT, 4 YILDIR HAPİSTE!’

Türfent hapisteyken, Türkiye’de askeri darbe girişimi, ardından iki yıl süren Olağanüstü Hal dönemi yaşandığı, Türkiye’nin; bir referandum, bir Cumhurbaşkanlığı seçimi, bir milletvekili genel seçimi, bir yerel seçim ve İstanbul seçimlerini tekrar yaptığı kaydedilen açıklamada, “Ülkenin yönetim biçimi değişti. Ancak basına, basın özgürlüğüne bakış değişmedi. ‘Gazeteciliğin suç olduğuna’ yönelik ısrar, hiç zayıflamadı!” görüşü ifade edildi.

Açıklamada şu değerlendirme yapıldı:

“Cumhurbaşkanı, ‘Yargı Reformu Stratejisi’ açıkladı; Meclis, ‘Yargı Reformu’nu kabul etti. ‘Haberin ve eleştirinin suç olmadığı’ yönündeki düzenleme, Türfent’in suçlandığı maddelerden birine eklendi. Ama Türfent hapiste kaldı.  Ceza infaz kanunlarında düzenleme yapıldı. Pek çok tutuklu ve hükümlü cezaevinden çıktı. Ancak Türfent ve tüm gazeteciler cezaevinde kaldı.

Tüm dünya ile birlikte Türkiye’yi de kasıp kavuran ölümcül Covid-19 salgını bile, ‘gazeteciliğe’  yönelik suçlama ve cezalandırma pratiğini değiştirmedi. Türfent için yapılan ‘acil tahliye’ başvuruları karşılık bulmadı.

Nedim Türfent 4 yıldır hapiste, haberlerinden hiç pişman olmadı. Basın ve ifade özgürlüğü 4 yıldır hiç nefes almadı, ‘gazetecilik suç olmaktan çıkmadı’.”

Yorumlar kapatıldı.