İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Korona okulları tatil ettirdi, gülle atma şampiyonu Sıla Koç antremansız kaldı

Sıla Koç, gülle atmada 2019 yılı Türkiye şampiyonu. Sivas’ta  Özdemir Spor Kulübü’nde gülle atma dalında müsabakalara katılıyordu. Spor lisesinde okuyan Sıla Koç, koronavirüs salgını nedeniyle okullar tatil olunca köyüne döndü. Ekipman eksikliğinden antremanda sıkıntı yaşayan Sıla Koç, bu sürecin biran önce bitmesini ve okula dönmeyi bekliyor.

Koronavirüs salgını, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok hızlı yayıldı. Üniversiteler dahil bütün eğitimler durdurulup, öğrenciler evlerine gönderilince, öğrenciler de mağduriyetler yaşadılar. Bu mağduriyeti yaşayanlardan birisi de gülle atma 2019 Türkiye şampiyonu Sıla Koç oldu.

Sıla Koç henüz 16 yaşında, lise öğrencisi. Sivas Yıldızeli ilçesi Kaleköy’de yaşıyor.

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ TEŞVİK ETMİŞ

Henüz 16 yaşında, lise öğrencisi olan Sıla Koç, spor ile taşımalı eğitim ile gittiği, köylerine yakın başka bir köy olan Kavak Köyü’ndeki ortaokulda tanışmış. İlk okulu köyümde okudum, sonrasında öğrenci yetersizliği nedeniyle taşımalı eğitim ile Kavak Köyü’nde ortaokula devam ettim” diyor Sıla Koç ve spor ile de bu okulda tanıştığını söylüyor.

Beden Eğitimi Öğretmeni Ethem Güngör teşvik etmiş Sıla’yı spora. Önce  atletizm ve basketbol ile başlamış spor hayatına. Daha sonra da yine öğretmeninin teşviki ile gülle atmaya yönelmiş.

“Bu dalda başarı gösterince daha da ilerlemeye karar verdim . İlk başarımı Kırşehir’de 4. olarak elde ettim. Daha sonra ise çeşitli şehirlerde başarılarım oldu” diyor Sıla.

Spor hayatını sürdürmeye kararlı olan Sıla, öğretmeni Ethem Güngör’ün desteğiyle spor lisesi yetenek sınavlarına girmiş ve başarılı olmuş.  Sivas’ta Spor Lisesi’ne başlayan ve yatılı okuyan Sıla Koç, lisede Özdemir Spor Kulübü Başkanı Şenol Özdemir ile çalışmalara başlamış. Burada da başarıları devam eden Sıla Koç, Trabzon ve İstanbul’da 1. olduğunu, İstanbul’da spor kampına katıldığını anlatıyor.

‘MUTLU EDİCİ BİR BAŞARI’ AMA ÇALIŞAMIYOR

“Bu başarı gurur verici, mutlu edici” diyerek sevincini de aktaran Sıla Koç, bu süreçte öğretmenleri ve ailesinin çok desteği olduğunu da ifade ediyor.

Korona salgını sonrası, okulların tatil olmasıyla köyüne dönen Sıla Koç, köyde koşu ve egzersizler yaptığını ancak daha fazla çalışma imkanı bulamadığını da söylüyor. “Ekipman yetersiz” diyor Sıla Koç, “ağırlık ve çalışma lastik bandı” ihtiyacına dikkat çekiyor. Sıla Koç şimdilerde, babasının okuldan getirdiği gülle ile de her gün çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar kapatıldı.