İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadınlar Prof. Dr. Özgüven için savcıları göreve çağırıyor

Kadın örgütleri “13- 17 yaş arası kız çocuklarının doğurmak için ideal dönemde” olduklarını iddia eden akademisyen Prof. Dr. Özgüven’e  tepki gösterdi.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü:“Bu anlayış gerici cemaatlerin iktidardan pay kapma çabası”.

Türk Kadınlar Birliği Başkanı Av.Sema Kendirci: “Suç niteliğindeki bu açıklamalara karşı savcılar harekete geçmeli”.

Kadın örgütleri, kız çocuklarının 13- 17 yaş dönemini “ideal doğurma dönemi” olarak tanımlayan Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven’e tepki gösterdi. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, bu anlayışın “gerici cemaatlerin iktidardan pay kapma yarışı” olduğunu belirtirken, Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Av. Sema Kendirci de açıklamaların suç niteliği taşıdığını belirterek savcıları göreve çağırdı.

Türkiye’de kadınlar bir yandan şiddet ve cinayetlerle, diğer yandan erken yaşta zorla evliliklerin de önünü açan zihniyetle mücadele etmeye çalışıyor. Son olarak geçtiğimiz akşam Akit TV’de yayımlanan bir programda konuşan Prof. Özgüven’in, “13-17 yaş arası kız çocukları doğurmak için en ideal dönemde” sözleri tartışma yarattı.

GERİCİ CEMAATLERİN ÇABASI

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Özgüven’in açıklamalarını “Çocuğun evlendirilme yaşı, rahmin oluşumu, üreme gibi tıbbi bilgilerden yoksun” olarak değerlendirdi. Güllü, “AKP bir dönem yaşla ilgili konularda karar vericilik yapmış, TCK’da değişiklik yapmış, İstanbul Sözleşmesi’ne imza atmış ve AB’ye giriş sürecinde kadın istihdamıyla ilgili kafa yormuştu. Ancak 2016 yılında hükümet ile koltuk ve rant paylaşma sebebiyle cemaatin birbirine girdiğine tanık olduk. Gördüğümüz anlayış, gerici cemaatlerin iktidardan pay kapma çabasıdır. Bu gibi söylemlere pediatristlerin, jinekologların, psikiyatristlerin bilimsel verileri ile yanıt vereceğiz” dedi. TBMM’nin açılmasıyla birlikte çocuk yaşta evliliklerle ilgili konunun tekrar gündeme geleceğini kaydeden Güllü, “Adına ne derlerse desinler bu cehalettir. Kendi cinsel dürtülerini yaşarken siyasetten nemalanıyorlar. O profesör gibi kendi şehvetlerini yerine getirme gayretlerine izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

AÇIKLAMALAR YASA DIŞI

Türk Kadınlar Birliği Başkanı Av. Sema Kendirci de, Özgüven’in açıklamalarının yasa dışı olduğunu ifade ederek, “Bu ülkede sıfatı ne olursa olsun yasalara aykırı görüş bildiremez. Türkiye Cumhuriyeti devleti BM Çocuk Hakları Sözleşmesini imzalamıştır. 18 yaş altı her birey çocuktur. Bu anlamda hangi zihniyetin hangi anlayışın sıfatları ne olursa olsun bu ülkeye yaymak istedikleri zehirli ve çocuklarımıza sapık zihniyetle bakan gözleri kınamamak mümkün değil. Bu insanlar suç işliyorlar. Savcılarımızın ve bu ülkenin çocuklarını korumakla yükümlü tüm devlet görevlilerinin bu açıklamalara tepki göstermesini ve bir an önce soruşturma başlatılmasını talep ediyoruz. Bu sapkın anlayışa bu ülkede yer yoktur. Yasal anlamda da yer yoktur, çocukları korumak anlamında da yer yoktur” diye konuştu.

 

 

Yorumlar kapatıldı.