İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mevsimlik tarım işçileri mesaiye başladı; hiçbir önlem alınmadı

Mevsimlik tarım işçileri çadırkentleri kurmaya başladı. Ankara Polatlı’daki çadırkentte maske dağıtılmadığı gibi, işçilerin suya erişimi bile mümkün değil.

Sezon başladı, binlerce mevsimlik işçi Korona virüs salgınına rağmen memleketlerinden yola çıktılar. Bu hafta Ankara, mevsimlik işçileri ağırlamaya başladı.
Hala Gazeteciyiz, Ankara’nın Polatlı ilçesinde, 300 tarım işçisinin kurduğu çadırkente girdi. Urfa’dan geçen hafta yola çıkan, onlarca aile yanlarında getirdikleri ya da burada tedarik ettikleri muşamba ve naylonlar sayesinde, adeta bir çadırkent kurmuşlar.
Konuştuğumuz mevsimlik işçiler, yolculuklarının geçen hafta başladığını anlatıyorlar. Urfa’da, her bir minibüs 5 ya da 6 yolcu alarak, Ankara’ya doğru yola çıkmış. Bir minibüsün mevsimlik işçilerden bu yıl aldıkları ücret 2 bin TL. Mevsimlik işçiler, geçen senelere göre yolculuk fiyatlarının oldukça arttığını belirtiyorlar. Minibüsler az yolcu alınca, bu ücreti karşılamak da hayli zor olmuş.

GÜNDE 70 TL YEVMİYE

Polatlı ilçesinde mevsimlik işçilerin bugünkü mesaisi soğan toplama işi. Konuştuğum mevsimlik işçiler günde 70 TL yevmiye aldıklarını söylediler. Açıkçası bu inanılmaz bir hesap. Zira 5 kişinin çalıştığı bir aile düşünün. Bir ay çalışmalarının karşılığı olarak toplamda bir aylık 7 bin 500 TL kazanç elde edecekler. Ve kazandıklarının üçte biri, gelmek için harcadıkları yol parası olacak.
Mayıs ayı olmasına karşın oldukça sıcak havada, muşamba çadırlar içinde hummalı bir çalışma var. Her barakanın önü etraftan toplanmış çalılıklarla dolu. Aileler henüz yeni geldiğinden, yeni yeni yerleşiyorlar. Yerleşmeden kastım, direklere muşamba geçirmek. Çadırların hepsinin önünde kadınlar çamurdan birer yükselti yapıyorlar. Çömlek olarak da tarif edeceğimiz bu yükseltilerin içine yerleştirilen çalılıklar yakılıyor, üzerlerinde iftar sofrası için büyük tencerelerde yemekler kaynatılıyor.
Alanın hemen her yerine uzanan hortumlardan, bidonlar ve leğenlere su dolduruluyor. İçme suyu ve temizlik de bu sulardan sağlanıyor. Derme çatma çadırların yerlerine kilimler serilmiş. Her çadırın içi sinek dolu.
Buraya kadar her şey bir mevsimlik tarım işçiliği için normal şartlar sayılabilir. Ancak tüm dünyanın Korona virüs kriziyle sarsıldığı bir süreçte, mevsimlik işçiler için hiçbir önlemin alınmamış olması dikkatleri hemen çekiyor. Konuştuğum herkese tek tek maskelerinin olup olmadığını soruyorum, hiçbiri maske temin edememiş.
Peki Ankara’ya gelip, buraya yerleştikten sonra? Ne yetkililer ne de kendilerini çalıştıran toprak sahipleri, maske dağıtmış. Korona virüs önlemleri kapsamında sık sık dikkat çekilen hijyen önlemlerinin burada alınabilmesi ise çok kolay değil. Suya erişimin zor olması, çok sayıda yaşlı ve çocuğun kaldığı çadırlara hijyen malzemesi temininde bulunmaması da dikkatleri çekiyor.

TOĞRUL ÖNLEMLERİ SORDU

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Kovid-19 Salgını sürecinde mevsimlik işçiler ve tarım işçilerinin toplumsal yapıdaki en kırılgan ve görünmez olan gruplardan olduğuna dikkat çekiyor. Salgın öncesi dönemlerde zaten zorlu koşullarda çalışan ve yaşayan mevsimlik işçilerinin; salgınla birlikte daha da zorlaşan koşullarda büyük riskleri barındıran geçici çadır yerleşimlerinde konaklamaya ve tarlada, bahçede çalışmaya devam ettiklerini söyleyen Toğrul, “Ayrıca, birçok mevsimlik işçisinin konakladığı geçici çadır alanlarında uzun zamandır belgelenen yetersiz ve insani olmayan yaşam ve barınma koşulları işçilerin ve ailelerin sağlıklarını etkilemekte, onları salgın karşısında riske atmaktadır” diyor.

BAKAN SESSİZ KALDI

Mevsimlik tarım işçilerinin nasıl hareket edecekleri, Covid salgınına karşı nasıl korunacakları bugüne kadar pek çok kez siyasetçiler tarafından gündeme getirildi, ancak bu konu bir türlü iktidarın gündemine girmedi. HDP’li Toğrul, Tarım Bakanı Ekrem Pakdemirli’ye, “Mevsimlik işçilerin çalışma yerlerinde konaklama alanlarının (özellikle kamp, çadır gibi) hijyeni nasıl sağlanacaktır? Daha önce içme suyu elde etmekte sorun yaşayan mevsimlik işçilerin bu sorununu gidermeyi düşünüyor musunuz? Bakanlığınızca, mevsimlik işçilerin kişisel koruyucu ekipman (maske, eldiven vb.) taleplerini karşılayacak mısınız?” sorularını yönlendirmişti. Bakan Pakdemirli, bu soruları yanıtsız bıraktı.

MEVSİMLİK İŞÇİLERİN COVİD TESTİ

Bugün Polatlı’da gördüğümüz manzara, mevsimlik işçileri az sayıda minibüslere bindirerek Covid salgınından korumanın mümkün olmadığını gözler önüne seriyor. Tarım Bakanlığı, mevsimlik tarım işçilerinin bulunduğu alanlarda maske ve hijyen ürünleri dağıtmalı, çadırkentlerde tuvalet ve sağlıklı suya erişim kolaylaştırılmalı. Taleplerin en önemlisi de mevsimlik tarım işçilerine düzenli test yapılması.

Yorumlar kapatıldı.