İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avukatlar Ölüm Orucunda: Herkes Bir Şeyler Yapabilir

Halkın Hukuk Bürosu (HHB) avukatlarından Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal “adil yargılanma” talebiyle başlattıkları ölüm orucunu sürdürüyor. Avukat Ayşegül Çağatay, Timtik ve Ünsal’ın sağlık durumlarının kötüye gittiğini belirterek, “Onlar ölüm orucuyla bize sesleniyorlar, zaman daralıyor. Herkes bir şeyler yapabilir” dedi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) avukatlarından Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal 3 Şubat’ta başlattıkları açlık grevlerini, 5 Nisan Avukatlar Günü’nde ölüm orucuna çevirdi. Avukatlar, “adil yargılanma” talep ediyor. Bugün itibariyle Silivri 9 Nolu Cezaevinde bulunan Ebru Timtik ölüm orucunun 146., Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde kalan Aytaç Ünsal 115. gününde…

TİMTİK’İN SAĞLIK DURUMU İYİ DEĞİL

Korona virüs önlemleri dolayısıyla cezaevlerinde aile görüşleri sınırlandırılmış durumda. Avukat görüşü ise kapalı görüş şeklinde yapılıyor. Timtik ve Ünsal ile görüşen meslektaşlarının aktardıklarına göre, Timtik’in durumu iyi değil. Konuşmakta zorlanıyor, yutkunarak konuşmak zorunda kalıyor, çabuk yoruluyor, cümleleri toparlamakta güçlük çekiyor. 25 kilonun üzerinde kilo kaybı yaşayan Timtik, 45 kiloya düşmüş. Cilt üzerinde kararmalar ve ciltte kuruluk görülüyor. Ayrıca ağız kenarında ve ağız içinde yaralar var. Ünsal’ın sağlık durumu hem Timtik’ten 31 gün geride olması hem de daha genç ve sağlıklı olması nedeniyle şu an için daha iyi. Ünsal, iki katlı olan koğuşun üst katına çıkmakta zorlandığı için idareden portatif bir yatak talep etmiş.

Timtik ile birlikte Silivri Cezaevi’nde kalan avukatlar Barkın Timtik ve Oya Aslan 10 Mayıs’tan beri bir aylık destek açlık grevi yapıyorlar. Timtik, kantinde satılan şekeri, ağız içi yaralara neden olduğu için kullanamıyor, hassasiyet dolayısıyla sadece toz şeker kullanabiliyor.

Ebru Timtik

‘ADİL YARGILANMAK İSTİYORUZ’

Silivri 9 Nolu Cezaevi’nden seslenen Timtik, bir hak mücadelesi içinde olduklarını, hakları olanı istediklerini söyledi. Kimsenin kendilerine acımasını istemediklerini vurgulayan Timtik, şöyle konuştu:

“Bu sadece bizimle ilgili bir mesele değil. Evet, simgesel olarak biz kendimiz için, müvekkillerimiz için adalet istiyoruz ama asıl mesele toplumda adil yargılanmanın olmaması. Biz tutukluyuz, elimiz kolumuz bağlı ama buna rağmen direniyoruz. Hiçbir yolumuz kalmadı, kendimizi ölüm orucuna yatırdık. Siz bir yol bulabilirsiniz, sadece hareketlenin istiyoruz. Diyor ya ozan, ‘Can için yalvarmam sana, mazlumlar bana darılır.’ Biz adil yargılanmak istiyoruz, bunu sadece kendimiz için değil, bütün halkımız için istiyoruz.”

Ayşegül Çağatay

‘BİZDEN TAMAMEN KURTULMAK İSTİYORLAR’

Avukat Ayşegül Çağatay, halagazeteciyiz.net’e yaptığı değerlendirmede, gizli tanık beyanlarıyla kendi dahil 18 avukata toplam 159 yıl ceza verildiğini söyledi. Modern ceza hukukunda böyle bir delillendirme olamayacağına dikkat çeken Çağatay, “Her şey çok büyük hukuksuzluklar içinde yürütüldü. İftiracı tanıkların kiminden işkenceyle ifade aldılar, kiminden cezadan kurtulma gibi bir menfaat karşılığında bu ifadeleri aldılar. Bir kısmı sanıktı. Bu şetilde cezalar verildi” dedi.

Ölüm orucundaki avukatların ‘bu adaletsizliğin sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılmasını’ istediklerini aktaran Çağatay, “Yargıtay aşamasındaki dosyamızın bozulmasını, tahliye edilmelerini istiyorlar” dedi.

HHB  avukatları olarak, 2013’te Suriye’de savaş politikalarına karşı çıktımlarını ve tutuklandıklarını, 2017’de ise KHK’lara karşı mücadele ettiklerini, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın avukatlığını yaptıklarını hatırlatan Çağatay, “Yüz binlerce KHK’lıya, ‘Biz avukatlığınızı yaparız, gelin davalarınızı biz takip edelim’ dedik. Soma davasının özü enerji politikasıydı, HES’lere, termik santrallere, enerji politikalarına karşı durduk ve her seferinde payımıza tutsaklık düştü” dedi.

İktidarın onların avukatlık yapamamalarını, seslerinin çıkmamasını, insanları savunamamalarını istediğini dile getiren Çağatay, “Ama arkadaşlarımız ölüm orucu direnişleriyle müvekkillerinin haklarını savunurken,  ülkede yaşanan adaletsizliği de teşhir ediyorlar” diye konuştu.

Aytaç Ünsal

‘SESİMİZİ ŞİMDİ ÇIKARMAMIZ GEREKİYOR’

Aytaç Ünsal’ın eşi Didem Baydar Ünsal da HHB avukatlarından. Ünsal, aylardır her Perşembe günü Çağlayan Adliyesi önünde eşi ve meslektaşları için adalet istiyor. Ünsal, bazen eline “Halkın Avukatlarına Özgürlük” yazan bir döviz alarak tek başına, bazen de desteğe gelen konuklarıyla “adalet nöbeti” tutuyor.

Timtik ve Ünsal için başlatılan imza kampanyasında ise 10 bin imza toplanması hedefleniyor. Kampanyayla on binlerce imzalık bir heyet oluşturmak isteniyor.

Avukat Ayşegül Çağatay, herkesin bir şeyler yapabileceğini vurgulayarak, “Onlar ölüm orucuyla bize, her birimize sesleniyorlar ve bir şeyler yapın diyorlar. Avukat arkadaşlarımız dilekçe verebilir, baroları harekete geçirebilir, bu hukuksuzları teşhir edebilir, Adalet Bakanlığı’na, İçişleri Bakanlığı’na, Yargıtay’a seslenebilir” dedi.

Timtik ve Ünsal için zamanın daraldığını dile getiren Çağatay, şu çağrıda bulundu:

“Destek olmak isteyenler de dilekçeler verebilirler, görsel tasarlayabilirler, Ebru ve Aytaç’a mektup yazabilirler, Adalet Bakanlığı’nı, İçişleri Bakanlığı’nı, Yargıtay’ı arayabilirler, faks çekebilirler, CİMER’e yazabilirler, tüm tanıdıklarını harekete geçirebilirler. Hepimiz 10 kişiyi harekete geçiremez miyiz? Gazetecilere, milletvekillerine, bürokratlara ulaşamaz mıyız? Çok geniş kesimlere ulaşabiliriz. Her birimiz bir diğerini harekete geçirebiliriz ve bu, suya atılan bir taş gibi, adaletsizliğe yükselttiğimiz çığlığımız yayılsın, yankı bulsun. Tweet atabiliriz, yazı yazabiliriz, video çekebiliriz, şarkı söyleyebiliriz. Şimdi herkes ‘Aytaç ve Ebru’ demeli. Ölüm orucunda olan üç müvekkilimiz Helin Bölek, Mustafa Koçak ve İbrahim Gökçek’i kaybettik. Adli tatil başlamak üzere, ayrıca Yargıtay dosyayı bir anda onayabilir. Bu yüzden sesimizi şimdi çıkarmamız gerekiyor.”

NE OLMUŞTU?

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) başkan, yönetici ve üyelerinden 17 avukat 12 Eylül 2017 günü evleri ve büroları basılarak gözaltına alınmış, 9 gün gözaltında kaldıktan sonra tutuklanmış ve 7 ayrı şehirdeki cezaevlerine gönderilmişti. Tutuklu avukatların ilk duruşmaları bir yıl sonra, 10-14 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti, “suç vasfının değişmiş olması, tutuklamanın tedbir olması, sanıkların avukat olması, tutuklulukta geçen süre ve AİHM içtihatları dikkate alınarak adli kontrol uygulamasıyla” tüm sanıkların tahliyesine karar verdi. Ancak ertesi gün, tatil günü olmasına rağmen savcılığın itirazı ile aynı mahkeme heyeti, 12 avukat hakkında yeniden yakalama kararı çıkardı. Avukatlardan Ahmet Mandacı, Aycan Çiçek, Aytaç Ünsal, Behiç Aşçı, Engin Gökoğlu ve Selçuk Kozağaçlı tutuklandı.

20 Mart 2019’da görülen 6’sı tutuklu 20 avukatın yargılandığı karar duruşmasında 18 avukata 3 yıl 1 ay 15 gün ile 18 yıl 9 ay arasında toplam 159 yıl hapis cezası verildi. Dosya şu an Yargıtay aşamasında.

Tutuklu avukatlar Selçuk Kozağaçlı, Engin Gökoğlu, Ayşegül Çağatay, Aycan Çiçek, Ebru Timtik, Barkın Timtik, Oya Aslan, Aytaç Ünsal 3 Şubat 2020 tarihinde “adil yargılanma” talebiyle açlık grevine başladı. 10 Mart’ta Kozağaçlı, Gökoğlu, Çağatay ve Çiçek açlık grevine ara verirken Ebru ve Barkın Timtik, Aslan ve Ünsal açlık grevlerine süresiz olarak devam etme kararı aldı.

5 Nisan Avukatlar Günü’nde de Barkın Timtik ve Oya Aslan süresiz açlık grevine ara verdi, Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ölüm orucuna çevirdi. Timtik 13 yıl 6 ay, Ünsal 10 yıl 6 ay hapis cezası almıştı.

Yorumlar kapatıldı.