İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB Sağlık Bakanlığı’ndan Hidroksiklorokin bilgilerini istedi

Dünya Sağlık Örgütü, sıtma tedavisinde kullanılan Hidroksiklorokin isimli ilacın korona tedavisinde kullanılmasını “güvenlik endişeleri” nedeniyle askıya alırken, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Sağlık Bakanlığı’ndan Türkiye’de bu ilacın kullanımına ilişkin bilgi istedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), Covid-19 hastalarının tedavilerinde kullanılan “hidroksiklorokin” isimli ilacın denemelerinin “güvenlik endişeleri” nedeniyle geçici olarak askıya aldığını hatırlatan TTB, yaptığı açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü bir klinik araştırmasının hidroksiklorokin kolunu yan etkileri dikkate alarak durdurdu! Türkiye’nin hidroksiklorokin kullanan binlerce hastaya ilişkin verileri ne durumda?” diye sordu.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN ŞEFFAF OLMAMASI TEDİRGİNLİĞİ

Sağlık Bakanlığı’nın 14 Nisan 2020 tarihli COVID-19 Rehberi’nde olası/kesin COVID-19 hastalığı tanısı ile hastaneye yatırılan veya ayaktan takip edilen tüm olguların tedavisinde hidroksiklorokin önerildiği hatırlatılan TTB açıklamasında, “Tedavi dozu ve süresi olarak ise; ilk gün 2×400 mg yüklemeyi takiben diğer günler 2×200 mg idame dozu ile devam edilmesi ve toplam 5 gün (toplam 12 tablet) verilmesi önerilmektedir. Bununla birlikte ayaktan tedavi edilen veya komplike olmayan vakalarda ise yükleme yapılmadan 5 gün boyunca 2×200 mg (toplam 10 tablet) verilebileceği belirtilmektedir. Ayrıca hidroksiklorokin tedavisi altında progresyon izlenen hastalarda tedavi süresinin 10 güne uzatılabileceği belirtilmiştir” denildi. İlacın tedavi başarı oranlarına, yan etkilere vb ilişkin herhangi bir veri veya bilginin henüz sağlık çalışanlarıyla veya kamuoyu ile paylaşılmadığına dikkat çekilen açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın veri/bilgi paylaşımı konusunda şeffaf olmamasının, DSÖ’nün hidroksiklorokin kullanımına ilişkin bir çalışmanın askıya alınması kararı ile daha da önem kazandığı aktarıldı.

‘KALP RİTMİNDE BOZULMALARA NEDEN OLUYOR’ UYARISI 

Hidroksiklorokin adlı ilacın kalp ritminde bozulmalara neden olabildiği de hatırlatılan açıklamada şu uyarı yapıldı: “Bu yan etki özellikle ileri yaşta, kalp hastalığı olanlarda, bu tür yan etkiye yol açabilecek diğer ilaçları alanlarda, kanda elektrolit bozukluğu olanlarda daha sık görülebilmektedir. Bu nedenle, özellikle hastanede yatan hastalarda, kalp ritm bozukluğu riskini belirlemek için ilacı vermeden önce değerlendirmeler yapılmaktadır. Ayrıca bu ilaçları evdeki karantina sürecinde kombine kullanacak hastaların da kalp ritmi yönünden uyarılması gerektiği, hatta evde kombine kullanıma izin verilmemesinin daha doğru olduğu hatırlatılmaktadır.”

Hekimler, sağlık çalışanları, hatta tüm dünyanın Covid-19 tedavisinde standart bir yaklaşım olmasını beklediği kaydedilen açıklamada, “Bu nedenle de olgu sayısında ve çalışmaların yöntemlerinde sıkıntılar olmasına rağmen paylaşılan her bilgi, makale ilgi uyandırmaktadır. Hidroksiklorokinin yan etkilerine ilişkin giderek yaygınlaşan bilgiler, tüm Covid-19 olgularına hidroksiklorokin uygulanan ülkemizde gerek hekimler gerekse toplumdaki bireyler açısından tedirginliğe yol açmaktadır” denildi.

‘BİLGİLERİ İVEDİLİKLE PAYLAŞIN’

Covid-19 pandemisini “başarılı” bir şekilde yönettiklerini her fırsatta ifade eden ve Covid-19 hastalarına ilişkin hastalık verilerinin paylaşılmasına izin vermeyen Sağlık Bakanlığı’na seslenen TTB açıklamasında, “Covid-19 olgularının yaş dağılımına, tedavi başarı oranlarına ve görülen yan etkilere vb. ilişkin bilgileri ivedilikle paylaşması” istendi.

Yorumlar kapatıldı.