İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB: Sınavlar Ertelensin

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, koronavirüs salgınının devam ettiğini belirterek, lise ve üniversitelere giriş sınavlarının ertelenmesini istedi.

TTB tarafından yapılan açıklamada, Haziran ayı içerisinde yapılacak lise ve üniversitelere giriş sınavıyla ilgili uyarılar yapılarak, sınavların ertelenmesi istendi. Açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi süreci kısıtlamalarının azaltılması için en az 14 gün süre ile yeni vaka sayısında ve ölüm sayısında azalma olması gerektiği görüşü anımsatıldı. Türkiye’de bu kriterler dikkate alınmadan önlemlerin gevşetildiği belirtilen açıklamada, “Liselere Giriş Sınavı (LGS), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) gibi sınavların Haziran ayı içinde yapılacağı açıklanmıştır. Oysa salgın devam etmektedir” denildi.

‘ÖNLEM ALINSA BİLE RİSK YÜKSEK’

Açıklamada, 20 yaş altı gençlerin 3 aydır sokağa çıkmadığı anımsatılarak, sınav günlerinde öğrneciler, veliler ve sınav görevlileri ile milyonlarca kişinin sokağa çıkacağı belirtildi. Öte yandan önlem alınsa bile temasın ve bulaşın artma riskinin çok yüksek olduğu ifade edilen açıklamada, pandemi ortamının sınav kaygısını çok daha fazla artırdığı ifade edildi. Açıklamada, “Kısıtlamaların kaldırılması ile salgında gelişebilecek yeni bir hızlanma olasılığı varken bir sınav tarihi açıklamak uygun değildir. Türk Tabipler Birliği olarak salgının gidişini izleyerek bu sınavların salgının tamamen kontrol altına alındığı döneme ertelenmesini talep ediyoruz” denildi.

Yorumlar kapatıldı.