İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sokağa çıkma yasağı bilmecesi

İçişleri Bakanlığı tarafından ilan edilen sokağa çıkma yasağını Cumhurbaşkanı Erdoğan kaldırdı. Sağlıkçılar da hızlı normalleşme sürecinden endişeli.

Korona döneminden bu yana her hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı bu hafta bilmeceye dönüştü. İçişleri Bakanlığı’nın ilan ettiği yasağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kaldırdı. Aylar sonra ilk kez yurt genelinde hafta sonu sokağa çıkmak serbest olacak. Ancak sağlıkçılar, normalleşme sürecinin bu kadar hızlı olmasından da endişeli.

Koronavirüs salgını konusunda alınan önlemlerin gevşetilmesi ile 1 Haziran’da ‘normalleşme’ süreci başlatıldı. Normalleşmenin başlamasıyla birlikte sokağa çıkma yasaklarının ortadan kalkacağı tahmin ediliyordu. Ancak İçişleri Bakanlığı tarafından dün akşam yayımlanan genelge ile Ankara, İstanbul başta olmak üzere 15 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Normalleşme sürecinin ardından yasağın ilan edilmesi, hafta sonu için rezervasyon alan işletmelerden, bilet satan ulaşım firmalarına kadar çok sayıda sektörde soruna neden oldu. Ancak hafta sonu için alınan sokağa çıkma yasağı kararı çok uzun sürmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasağın kaldırıldığını duyurdu. Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklamada bulunan Erdoğan, “Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs’ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı. Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık. Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum” ifadesini kullandı.

SAĞLIKÇILAR KAYGILI

Türkiye’nin normalleşme sürecine hızla geçmesi de sağlık camiasında kaygıyla karşılandı. Türk Tabipleri Birliği tarafından normalleşme süreciyle ilgili yapılan açıklamada, “Sürecin ‘ihtiyatlı’ yürütülmesi yeni dalgaları önlemek açısından önemlidir. Tüm ülkeye yayılmış ve her ilde ve bölgede farklı dinamiklerle ve sayılarla seyreden salgında kısıtlamaların tüm ülkede serbestleştirilmesi kaygı uyandırmaktadır” ifadesi kullanıldı.

Yorumlar kapatıldı.