İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gazeteci Yıldız ve Dükel gözaltına alındı

Ankara sabah iki gazetecinin evlerinin basılması haberiyle uyandı. Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ile TELE1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel evleri basılarak gözaltına alındı, gözaltılar tepkilerle karşılandı.

Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ile TELE1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel, sabah aynı saatlerde evleri basılarak gözaltına alındılar. Gazetecilerin gözaltına alınmasına TGS Ankara Şubesi ile twitter üzerinden gazetecilerden ve siyasetçilerden tepkiler geldi.

Kısa süre önce Genel Yayın Yönetmeni Barış Terkoğlu ile yazar Barış Pehlivan’ın tutuklandığı Oda Tv, yine hedefte. Bu sabah saatlerinde Oda Tv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız gözaltına alındı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın hakkında dava açtığı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da sosyal medya üzerinden hedef gösterdiği Müyesser Yıldız, sabah saatlerinde gözaltına alındı.

Polis tarafından Yıldız’ın evinde bulunan tüm dijital materyallere el konuldu. Polis, “uzman eleman olmadığı”nı öne sürerek, dijital materyallerin imajını almayıp, direkt el koydu. Yıldız’ın eşi ve oğlunun dijital materyallerinin de alındığı belirtiliyor.

Gözaltı işleminin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan “Siyasal ve Askeri Casusluk” soruşturması kapsamında gerçekleştirildiği belirtiliyor.

‘KİMLERİN HEDEF GÖSTERDİĞİNİ BİLİYORUM’

Avukat Erhan Tokatlı, Müyesser Yıldız’la gözaltında görüşme yaptı. Yıldız, avukatı aracılığıyla, “Beni kimlerin hedef gösterdiğini Türk halkı çok iyi biliyor” mesajı gönderdi. Yıldız’ın avukatı aracılığıyla ODA TV’ye ilettiği mesajda ise “Türk ordusunun hukuku için namusu için, şerefi için, haysiyeti için bana askeri casusluk suçunu yöneltebilecek insan henüz anasının karnından doğmamıştır. Ben hangi devletin menfaatine casusluk yapabilirim? Benim tanıdığım bildiğim tek devlet vardır o da Türkiye Cumhuriyeti’dir. Yabancı devletler lehine çalışan insanları görüyoruz. Devletimizin onurunu, haysiyetini, menfaatini, çıkarı için neler yaptıklarını görüyoruz, biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yıldız, daha önce de tutuklandığını anımsatarak, “2012’de cezaevinden çıktığımda şunu söylemiştim: Birilerinin bunlara herkesi korkutamayacağını ve satın alamayacağını göstermesi gerekiyor.

Aynı noktadayım. Bu millet ve bu ülke bu kadar sahipsiz değil” dedi.

DÜKEL DE GÖZALTINA ALINDI

TELE1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel de sabah saatlerinde gözaltına alındı.

Dükel’in evine sabah saatlerinde baskın yapılırken, Dükel sosyal medya hesabından gözaltı sürecini duyururken telefonuna el konuldu ve mesaj iletmesine izin verilmedi.

Dükel’in gözaltına alındığını TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ kamuoyuna duyurdu. Yanardağ, “Arkadaşımız, TELE 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel bu sabah 07.30’da gözaltına alındı. Gözaltına alınma nedeni bilinmiyor. Savcılık 4 gün gözaltı süresi vermiş. Savcılığa çağrılarak ifadesi alınabilecek bir gazetecinin böyle gözaltına alınması demokrasilerde olmaz, olmamalıdır” dedi.

RTÜK tarafından sık sık yayın durdurma cezalarıyla karşı karşıya kalan TELE 1’de Dükel’in sunduğu programı, dayanışma amacıyla Mustafa Balbay sunacak.

TEPKİLER

İki gazetecinin gözaltına alınması üzerine Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şube yöneticileri TEM Şube önüne gitti. Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şube tarafından yapılan açıklamada da “İktidar istiyor ki gerçekler yazılmasın, çizilmesin, konuşulmasın. Ancak gazeteciler susmayacak. Bu operasyonun, yeni bir kumpas sürecinin başlangıcı olmaması için uyarıyoruz. Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi olarak yaşanan gözaltıları kınadığımızı belirtiyor ve arkadaşlarımızın biran önce serbest bırakılmasını istiyoruz” denildi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de “Gözaltılar iktidar partisinin basın kuruluşlarına baskıyı artırarak sürdüreceği tehlikeli bir sürece işaret etmektedir. Gazetecilere yönelik bu operasyonları kınıyoruz, süreci yakından takip ediyoruz” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya da sosyal medya hesabından gözaltılara tepki gösterdi:

“Yine bir gazeteci sabahın kör karanlığında evinden baskınla alındı. Gazetecinin özgür olmadığı ülkelerde #Demokrasi yoktur. TELE1 Ankara Temsilcisi @ismaildukel sabah saatlerinde gözaltına alındı. gazeteciye bu muamelenin yapılmasını kınıyorum. @tele1comtr İsmail Dükel yanlız değil.”

Yorumlar kapatıldı.