İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CHP İNFAZ PAKETİ’NİN İPTAL BAŞVURUSUNU YARIN AYM’YE YAPIYOR

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yarın Anayasa Mahkemesi’ne infaz paketinin esas yönünden iptali için hazırlanan başvuruyu sunuyor. Başvuruda, infaz paketinin Anayasa’nın eşitlik maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle iptali talep ediliyor.

Daha önce infaz paketinin usul yönünden iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), yarın esastan başvurusunu gerçekleştirecek.
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yarın Anayasa Mahkemesi’ne hazırlanan dilekçeyi sunacak. Dilekçeyi verdikten sonra Anayasa Mahkemesi önünde basın açıklaması yapacak.
CHP’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı 100 sayfalık başvuru dilekçesini CHP İstanbul Milletvekili Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu hazırladı. Başvuruda, infaz paketinde yer alan 69 maddenin 17’sine itirazda bulunuluyor. Dilekçede, infaz paketinin Anayasa’nın eşitlik maddesine aykırı olduğu tespiti yapılarak, iptali istendi.

Dilekçede infaz paketine yönelik itirazlar şu şekilde:
USULE AYKIRI: Düzenleme af niteliğindedir. Anayasa’ya göre TBMM’nin af yetkisi için nitelikli çoğunluk aranmaktadır. Nitelikli çoğunluk aranmadan teklif, Meclis’te yasalaşmıştır.

KORONA VURGUSU: İnfaz paketi ile açık cezaevleri Covid-19 salgınına karşı Adalet Bakanlığı’na verilen özel bir yetki ile boşaltılmıştır. Covid-19 salgını sadece açık cezaevleri için değil tüm mahkumlar için tehlike arz etmektedir. Devletin böyle bir risk karşısında tüm mahpusların yaşam ve sağlık haklarını korumaya yönelik pozitif hükümlülüğü bulunmaktadır. Buna karşın sadece açık cezaevlerinde önlem alınmıştır. Mahpuslar arasında ayrımcılık yapılmıştır. Salgına karşı siyasi mahpuslar başta, mahpusların yaşam hakları güvenceye alınarak tahliyeleri gündeme alınmalıdır.

İNFAZDA EŞİTLİK TALEBİ: Kanun cezaların infazında eşitsizliği had safhaya çıkarmıştır. İnfazda eşitsizlik Anayasa Mahkemesi’nin daha önce verdiği kararlara aykırıdır.

TUTUKLULAR İÇİN MADDE YOK: Paket tümüyle hükümlülere yöneliktir. Pakette tutuklulara yönelik hiçbir düzenleme yapılmamıştır. Artık bir cezalandırma yöntemine dönüşmüş olan tutukluluk süreci, Covid -19 salgınıyla tutuklular için daha ağır durumları beraberinde getirmiştir. Salgın nedeniyle yargılamaları yapılmayan tutukluların bu süreçte adli kontrol hükümlerinden yararlandırılması gerekmektedir. Tutukluların hala cezaevinde tutuluyor olması ölçülülük ilkesine aykırıdır.

SİYASİ SUÇLULARI SERBEST BIRAKIN: Af kanunları, siyasal suçlar için yapılır. Bu düzenleme ile siyasal suçlar affedilmiyor. Hatta koşullu salıvermeye ilişkin getirilen düzenlemeler de uygulanmıyor. Bu düzenleme eşitlik ilkesine aykırıdır.

ÇELİŞKİLER DERİNLEŞİYOR: Düzenlemenin siyasi suçluları tamamen kapsam dışı bırakması, çelişkileri de derinleştirmiştir. Kanun ile ile Soma ve Aladağ cinayetlerinin faillerinin indirimlerden yararlanması karşısında Osman Kavala gibi çok sayıda düşünce suçlusunun cezaevinde kalmıştır. Düzenleme bu haliyle toplum vicdanını ve adaletin tecellisine hizmet etmemektedir.

Yorumlar kapatıldı.