İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CHP İNFAZ PAKETİNİ AYM’YE TAŞIDI: GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK

CHP infaz paketinin esastan iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. 14 madde için yapılan itiraz başvurusunda, propaganda ve örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme suçlarından mahkum olanların kapsama alınması talep edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), infaz paketinin esastan iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Başvuru dilekçesini CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Yüksek Mahkeme’ye sundu. Dilekçede, paketteki 69 maddeden 14’üne itirazda bulunuldu.

PROPAGANDA SUÇU KAPSAMA ALINSIN
İnfaz paketi ile bazı suçlar denetimli serbestlik kapsamına alınırken, bazıları kapsam dışına bırakılmıştı. CHP’nin başvurusunda, Terörle Mücadele Yasası’nın 7. Maddesinin 2. Fıkrasında düzenlenen “propaganda” suçundan mahkum olanların da kapsama alınması talep edildi. Paketle cezaların infazında da değişikliğe gidildi. CHP, propaganda suçundan mahkum olanların cezalarının infazının da yarı yarıya şeklinde değiştirilmesini istedi.

ÖRGÜT SUÇLARI İÇİN DÜZENLEME
CHP’nin başvurusunda örgüt suçlarını düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 220. Maddesine ilişkin kısmi talepler dile getirildi. Bu maddede, “örgüte üye olmamakla beraber örgüt adına suç işleme”, “örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte suç işleme” ve “örgüte dahil olmamakla birlikte övme” suçlarından mahkum olanların da denetimli serbestlik ve koşullu salıverme kapsamına alınması talep edildi.

TEMYİZ SÜRECİNDE YETKİLİ HAKİM KİM OLACAK?
İnfaz paketinin 15 ve 16. Maddelerine de itirazda bulunuldu. Hüküm, kişinin istinaf veya temyiz kanun yoluna başvurmuş olması halinde tutuklama kararı için ilk derece mahkemesine yetki veriyordu. CHP, ilk derece mahkemesine verilen yetkiye itiraz etti, “yetkili, başvurulan mercidir” dedi. Ayrıca, infaz paketinin 18. Maddesi açık ceza infaz kurumuna ayrılmaya ilişkin olarak idare ve gözlem kuruluna verdiği yetkilere itiraz edildi.

GAZETE YASAĞI AYM’DE
İnfaz paketi ile Basın İlan Kurumu aracılığıyla resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı bulunmayan gazetelerin cezaevine girişine getirilen yasağa itiraz edildi.

CİNSEL SUÇLAR VE UYUŞTURUCU KAPSAM DIŞI
CHP’nin esastan yaptığı başvuruda, cinsel suçlar, adam öldürme ve uyuşturucu suçlarına ilişkin düzenlemeler yer almadı.

AYM USUL BAŞVURUSUNU HALA GÜNDEME ALMADI
CHP, infaz paketine ilişkin usul yönünden itirazını ise 20 Nisan’da yapmıştı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın verdiği bilgiye göre, Anayasa Mahkemesi aradan 40 gün geçmesine karşın hala başvuruyu gündemine almadı.

Yorumlar kapatıldı.