İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB: Salgında ilk dalga henüz bastırılamadı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 salgınına ilişkin yaptığı değerlendirmede salgının ilk dalgasının henüz bastırılamadığını belirterek, “Virüsün yapısında, daha olumlu veya daha olumsuz sonuçlara yol açabilecek bir değişiklik yok” tespitinde bulundu.

VAKA SAYISINDA TÜRKİYE 12.SIRADA

TTB, Türkiye’de ilk korona vakasının açıklandığı 11 Mart tarihinden sonra salgının 3’üncü ayında gelinen noktayı değerlendirdi. Salgının dünya genelinde tanımlanmasının üzerinden 5 ay geçtiği ancak etkisinin hala sürdürdüğü kaydedilen değerlendirmede doğrulanmış vaka sayısının dünya genelinde 7 milyon 414 bin 50, Türkiye’de ise 174 bin 23 olduğu kaydedildi. Bu kapsamda yapılan değerlendirmede, “Türkiye nüfusa göre dünyanın en kalabalık 17’inci ülkesidir. Pandeminin üçüncü ayı bittiğinde bütün dünyada Covid-19 doğrulanmış olgu sayısında 12’nci sırada, Covid-19 doğrulanmış ölüm sayısında ise 17’nci sıradadır” denildi.

İLK DALGA HENÜZ BASTIRILAMADI
Türkiye’de Covid-19 salgınının ilk dalgasının henüz bastırılamadığı kaydedilen değerlendirmede, “Ülkemizin pandemiye karşı vermiş olduğu yanıtı değerlendirebilmek ve karşılaştırabilmek için Sağlık Bakanlığı’nın salgın ile ilgili kapsamlı verileri olguların ve ölümlerin yaş gruplarına, cinsiyete, yerleşim yerlerine, eşlik eden hastalıklara, risk gruplarına göre dağılımı vb. Türk Tabipleri Birliği ve ilgili meslek örgütleri, akademik kurumlar ve elbette kamuoyu ile paylaşmasını bekliyoruz” ifadesi yer aldı.

NORMALLEŞMENİN BİLİMSEL DAYANAĞI YOK
Yurt genelinde 1 Haziran tarihi itibariyle başlayan normalleşme sürecine ilişkin yapılan değerlendirmede ise “Dünyada en yüksek toplam vaka sayısının ortaya çıktığı, bulaşıcılığın sürdüğü bir dönemde Türkiye olarak hızla ‘normalleşiyoruz’. Serbestleşen hemen her kısıtlamada bilimsel dayanak arıyor ancak bulamıyoruz. Mevcut akademik çalışmalar virüsün yapısında daha olumlu veya daha olumsuz sonuçlara yol açabilecek bir değişiklik olmadığını söylüyor. Dolayısıyla bulaşmaya yönelik tedbirlerin hassasiyetle uygulanmaya devam edilmesi gerekir” denildi.

Yorumlar kapatıldı.