İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HDP Edirne ve Hakkari’den “Demokrasi Yürüyüşü” başlattı Sancar: Bu yolun sonu er geç özgürlüktür, barıştır

HDP’nin, “Demokratik Mücadele Programı” kapsamında Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya yapılacak “Demokrasi Yürüyüşü” başlarken, yürüyüş güzergahındaki birçok kente giriş ve çıkışlar yasaklandı. Silivri’de polisin müdahalesi ve gözaltılar, Hakkari’de abluka yaşandı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) belediyelere kayyımlar atanması, belediye başkanlarının tutuklanması, Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin düşürülmesine karşı Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya “Demokrasi Yürüyüşü” başladı. Zaman zaman gerginliklerin, müdahalelerin yaşandığı, gözaltıların olduğu yürüyüş başlarken, Bitlis, Hakkari, Kırklareli, Edirne, Kocaeli, Sakarya, Van, Tekirdağ ve Adana’daki kısıtlamaların ardından Bursa Valiliği de kente girişleri sınırlandırdı.

SİLİVRİ’DE TAZYİKLİ MÜDAHALE VE GÖZALTI

Yürüyüşün başlatılacağı Edirne adeta polis ablukasına alındı. Edirne Valiliği’nin HDP’nin yürüyüşü dolayısıyla iki gün önce aldığı karar doğrultusunda kente girişler sınırlandırıldı. Kentin giriş noktalarına konuşlandırılan polis ekipleri, gelen araçları kontrol etti. Kent merkezindeki birçok noktaya da polisler yerleştirilirken; HDP İl Örgütü binasının önü ve çevresi de sabah saatlerinden itibaren polis ablukasına alındı.

Edirne’ye hareket etmek üzere Silivri Alışveriş Merkezi önünde toplanan HDP’liler ile polis arasında sık sık tartışmalar yaşandı. Polis, HDP’li vekiller dışındakilerin dağılmasını isterken, milletvekilleri ile tartışmalar da yaşandı. HDP Grup Başkanvekillerini beklediklerini belirten vekiller, eylem yapmadıklarını, yasal haklarını kullanıp, burada beklediklerini belirtmesine rağmen müdahale yapıldı. Milletvekillerinin de tartaklandığı müdahale sırasında 3’ü HDP il ve ilçe yöneticisi 10 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltılardan sonra da Silivri AVM önüne gitmek isteyen HDP’liler ile polisler arasında birkaç kez gerginlik ve polisin biber gazlı müdahalesi yaşandı.

BULDAN, ‘BİZ MİLYONLARIZ’

Gerginlik devam ederken, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile HDP yöneticileri ve milletvekilleri Silivri AVM önüne geldi. Pervin Buldan burada yaptığı konuşmada, “Bu yürüyüş darbeye karşı bir demokrasi yürüyüşüdür” dedi. Yürüyüşlerinin önüne çekilmek istenen setlere, kurulmak istenen barikatlara karşı asla geri adım atmayacaklarını belirten Buldan, “Biz milyonlarız. Kentlere giriş ve çıkışları yasaklayarak anayasaya aykırı, meşru, demokratik olmayan kararlar aldınız. Aldığınız tedbirler bizim halkımız ile bir araya gelmemize asla engel olamayacaktır” diye konuştu.

Edirne Cezaevi’nde yatan eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş’ı kasteden Buldan, “Edirne’de milyonların temsilcisi var. Milyonların temsil ettiği HDP milletvekilleri var” diye konuştu.

Başta Demirtaş ve Yüksekdağ olmak üzere cezaevlerindeki bütün arkadaşlarını kapsayan bir demokrasi yürüyüşü olduğunu da kaydeden Buldan, “Bu yürüyüş aynı zamanda Türkiye halklarının geleceğine dairdir. Barış içerisinde, özgürlük ve demokrasi ile bir arada yaşamasına dairdir. Barıştan, özgürlükten bu kadar korkulmaz. Demirtaş ve Yüksekdağ’dan bu kadar korkulmaz” diye seslendi. Buldan yürüyüşlerinin aynı zamanda AKP tarafından açlığa ve yoksulluğa maruz bırakılan milyonlar için olduğunu da belirterek, “Bu yürüyüş ülkeye barış, özgürlükler, demokrasi gelene kadar devam edecektir” dedi. Buldan’ın konuşmasının ardından heyet Edirne Cezaevi’nin önünde buluşmak üzere yola çıktı.

HAKKARİ ABLUKA ALTINDA

Hakkari’de başta HDP il örgütü binası olmak üzere bütün kent ablukaya alındı.  HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu’nun da aralarında olduğu çok sayıda parti yöneticisi, milletvekilleri ve partililer sabah saatlerinde parti binasında bir araya geldi. Polislerle uzun müzakerelerin sonunda Mithat Sancar il binası önünde partililere seslendi.

Yürüyüşlerinin engellenmek istenmesine atıf yapan Sancar, “Anayasanın tanıdığı hakkı kullandırtmamanın darbecilik” olduğunu söyledi.

Sancar, “Biz adalet için yürüyoruz. Biz haksız yere, hukuksuzca milletvekillikleri düşürülen Leyla Güven, Musa Farisoğulları, Enis Berberoğlu için yürüyoruz. Hapiste tutulan bütün gazeteciler ve aydınlar için yürüyoruz” diye konuştu. Sık sık alkış ve sloganlarla sözleri kesilen Sancar, “İşte şimdi kazanma vaktidir. Bu ülkede demokrasiyi, özgürlüğü kazanma, inşa etme vaktidir” dedi.

YÜRÜYÜŞ PROGRAMI

HDP’den yapılan açıklamada, yürüyüş güzergahı şu şekilde belirlenmişti:

*Hakkari’den başlayacak yürüyüş Van, Diyarbakır, Adana güzergahını takip ederek 19 Haziran’da Ankara’ya ulaşacak.

*Edirne’de başlayacak yürüyüş ikinci durak olarak İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakalarında devam edecek.

*19 Haziran’da İstanbul’dan yola çıkan yürüyüş kolu 20 Haziran’da Ankara’da olacak.

*20 Haziran’da Ankara’da buluşacak olan her iki kolunun katılımcılarıyla kitlesel bir açıklama yapılacak, yerelin talepleri ve beklentileri Ankara’da bütün yürüyüşçülerin katılımıyla kamuoyuyla paylaşılacak.”

Yorumlar kapatıldı.