İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HDP Heyeti Hakkari’de

Demokrasi Yürüyüşü için Hakkari’ye gelen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve milletvekillerinin konvoyu iki kez durduruldu. Sadece vekillerin kente girişine izin verildi.

HDP’nin Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin düşürülmesini protesto amacıyla Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya ‘Demokrasi Yürüyüşü’ bugün başlayacak.

HDP, Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin düşürülmesini protesto amacıyla Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya ‘Demokrasi Yürüyüşü’nü bugün başlatıyor.
Yürüyüş güzergahı boyunca valilikler, kentlere giriş çıkış yasağı koydu. HDP’nin yürüyüşü öncesinde,  Adana, Bitlis, Hakkari, Kırklareli, Edirne, Kocaeli, Sakarya, Van ve Tekirdağ olmak üzere toplam 9 ilde valilikler şehirlere giriş ve çıkışları kısıtladı.
Yasağa karşın milletvekilleri Hakkari’ye giriş yaptı. Kente girene kadar iki ayrı güvenlik noktasından geçilirken, sadece milletvekillerinin araçları kente alındı.

VAN ZİYARETİ
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve milletvekilleri dün önce Van’ı ziyaret etti. Van İl Başkanlığı ziyaretinin ardından vekiller konvoy halinde Hakkari’ye yola çıktı.

İKİ KEZ DURDURULDU
Yürüyüşü başlatmak üzere Hakkari’ye hareket eden HDP konvoyu, Yüksekova’da güvenlik noktasında durduruldu. Burada sadece milletvekillerinin araçlarının geçişine izin verilirken, diğer araçlar geçirilmedi.

DENİZLERİN KÖPRÜSÜNDE TULUM ÇALINDI
Yüksekova’da iki güvenlik kontrolünden geçen konvoy, Hakkari’de 1969 yılında Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının yaptığı ‘Devrimci Gençlik Köprüsü’nde ara verdi. Milletvekilleri tulum eşliğinde köprüden yürüyerek geçerken, zafer işaretleriyle Denizleri andılar.
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve milletvekillerini şehir merkezi girişinde kalabalık bir heyet karşıladı. ‘HDP halktır’ sloganı atan heyet uzun bir konvoyla kente girdi.
Ardından HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar HDP Hakkari İl Örgütünde partililerle buluştu.

ADANA’YA YASAK
Yürüyüş güzergahı Hakkari, Van, Diyarbakır, Adana olarak belirlendi. Son olarak Adana’da giriş çıkış yasağı geldi. Valilik, Adana’dan giriş ve çıkışların 15 gün süreyle kısıtlandığını duyurdu.

Darbelere karşı demokrasi yürüyüşü Hakkari ve Edirne olmak üzere iki koldan bugün sabah saat 10.00’dan itibaren başlayacak.

Yorumlar kapatıldı.