İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

15-16 Haziran Direnişi 50. Yılında da aydınlatıyor

DİSK’in önünü kesmek için 1970 yılında Meclis’te çıkarılan yasaya karşı DİSK’in yaptığı 15-16 Haziran direnişinin 50. yılında direniş birçok yerde olduğu gibi Ankara’da da eylemle anıldı.

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği’nin çağrısı ile Ulus Heykel’de yapılan eylemde konuşan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, bu direnişin ekonomik temelli değil işçilerin sendikalarına sahip çıkma direnişi olduğunu söyledi. Direnişin yarattığı etkinin tüm dengeleri değiştidiğini belirten Görgün, “İşin sırrı burada yatıyor. Örgütlü birleşik güç yenilmez” diye konuştu.

İşçi sınıfının elini kolunu bağlama girişimlerine karşı 15-16 Haziran direnişinde sendikal hak ve özgürlüklerin savunulduğunu belirten Görgün, “Sahte, sarı ve güdümlü sendikacılığa karşı işçilerin gerçek sendikacılığı, sınıf ve kitle sendikacılığını savunma eylemidir. Örgütlü-örgütsüz işçi sınıfının ayağa kalkıp ‘Artık yeter!’ dediği bir direniş günüdür” dedi.

Görgün, dönemin iktidarı Adalet Partisi’nin DİSK’i fiilen ortadan kaldırmaya çalıştığını ancak işçilerin direnişle buna engel olduğunu söyledi.

ONBİNLER DİSK’E SAHİP ÇIKMIŞTI

DİSK’e ve sendikalarına bağlı on binlerce işçinin 15-16 Hazirann 1970 tarihinde sendikalarına sahip çıkmak için greve çıktığını, direnişe karşı sıkıyönetim ilan edildiğini, çok sayıda sendikacı ve işçinin tutuklandığını hatırlatan Görgün, binlerce işçinin işten çıkartılmasına, hükümetin yasayı meclisten geçirmesine rağmen uygulayamadıklarını da hatırlattı.

Direnişte yaşamını yitiren üç işçiyi de anan Görgün, “Direnişin yarattığı etki dengeleri değiştirdi. Başlangıçta yasaya destek veren siyasi partiler direnişten sonra tavrını değiştirdi ve yasaya karşı çıkmaya başladı. Demirel hükümeti yalnız kaldı. Sendikacıların 1961’de kurduğu Türkiye İşçi Partisi yasanın iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu” dedi. Anayasa Mahkemesi’nin yasayı “sendikal özgürlüğe aykırı” bularak iptal ettiğini de belirten Görgün, “DİSK’in görüşleri haklı çıktı. DİSK kazandı, işçiler kazandı” dedi.

15-16 Haziran direnişinin ekonomik temelli değil işçilerin sendikalarına sahip çıkma direnişi olduğunun da altını çizen Görgün, “İşin sırrı burada yatıyor. Örgütlü birleşik güç yenilmez. Hala görüyoruz ki, üretici güçlerin 15-16 Haziran direnişi, bugün de yolumuza ışık tutuyor” diye konuştu.

Yorumlar kapatıldı.