İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HDP Heyeti Van’da

Mithat Sancar: Yürüyüşümüz adalet içindir

Sancar’dan eylemdeki ÇHD’li avukatlar için çağrı, “Hükümet ve Adalet Bakanlığı’nı sorumlu davranmaya çağırıyorum.”

HDP’nin Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekillerinin düşürülmesini protesto etmek için başlattığı “Darbelere karşı demokrasi” yürüyüşü ikinci gününde Van’da devam ediyor.
Demokrasi Yürüyüşü’nün ikinci gününde HDP Heyeti Van’daki sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ediyor.
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın yürüyüş kapsamında Van’daki ilk durağı Van Barosu oldu. Van Baro Başkanı Zülküf Uçar ile görüşen Sancar, “yürüyüşümüz aynı zamanda adaletin sağlanmasıdır” mesajını verdi.
TBMM’de üzerinde çalışmaları sürdürülen Barolar başta olmak üzere meslek kuruluşlarının yapısının değiştirilmesine ilişkin teklif hazırlıkları Van Barosu’ndaki görüşmenin de gündemini oluşturdu. Sancar, “Baroların mücadelesi bizim mücadelemizin parçasıdır. Bu düzenlemeye sonuna kadar karşı çıkıyoruz” dedi.
Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın, adil yargılanma başvurularının arttığına ilişkin açıklaması da  görüşmede gündeme geldi. Sancar, “Anayasa Mahkemesi Başkanı bunu itiraf ediyor, yargı yargı adını hak edecek noktadan çıktı” dedi.

ÖLÜM ORUCUNDAKİ AVUKATLAR
Sancar, adil yargılanma talebiyle ölüm orucu eylemlerini sürdüren Avukat Ebru Timtik ile Aytaç Ünsal için de dayanışma çağrısında bulundu:
“Grup Yorum üyelerinin bizi çok üzen sonlarının burada tekrarlanmaması gerekiyor. Adil yargılanma haktır. Bu sese mutlaka kulak verilmelidir. Bu eylemin acı sonuçlarla bitmemesinin sağlanması için üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Buna hep birlikte dur demek gerekiyor. Hükümet ve Adalet Bakanlığı’nı sorumlu davranmaya çağırıyorum.”

İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE
Sancar, son dönemde işkence ve kötü muamele şikayetlerinin arttığına dikkat çekerek, “Hükümeti kanunların ve uluslararası sözleşmelerin gereğini yapmaya çağırıyorum. Bu yürüyüş işkenceye karşı mücadele çağrısıdır aynı zamanda” dedi.

VAN’DA ENGELLEME, VEKİL DARP RAPORU ALDI
HDP’nin yürüyüşü sürüyor. HDP Heyeti bugün Van’da temaslarda bulunacak.

Akşam saatlerinde de mahallelerde halk buluşması düzenlenecek. HDP’ninVan’dan sonra üçüncü durağı ise Diyarbakır olacak.
HDP yürüyüşünde vekiller sık sık polis engeliyle karşı karşıya kalıyor. Dün gerçekleşen olaylarda HDP milletvekili polis tarafından darp edildi. Milletvekili Abdullah Koç, darp raporu aldı.

HDP’Lİ VEKİL DARP RAPORU ALDI
Baş parmağı kanayan ve boynuna darp alan Abdullah Koç olayı şöyle anlattı:
“Yürüyüş boyunca seçmenlerimiz bizi gördüklerinde selam veriyorlar, seviniyorlar, alkışlıyorlar. Van’da da bir genç seçmenimiz bana doğru geldi. gözlerinde o sevinci gördüm. Ben de kendisine doğru yöneldim, selam vermek istedim. Ancak tam bu sırada arkamdan 5-10 polisin saldırısına uğradım.”
Demokrasi yürüyüşünün yapılacağı kentlerde valiliklerin yasak kararları aldığını söyleyen Koç, buradaki amacın “HDP’yi halktan uzaklaştırmak” olduğunu söyledi. Koç, “Topluma umut oluşturmak isteyen yürüyüşümüzü kriminalize etmek istiyorlar” dedi.
HDP’nin kesinlikle gerginlik çıkarma amacının olmadığına dikkat çeken Koç, “Ne olayın yaratılmasına sebebiyet verme gibi bir yaklaşımız var. Ne de biz buna müsaade ederiz. Bizim tek derdimiz Türkiye’nin adaletten ve demokrasiden uzaklaşmış olmasına karşı durmaktır. Kürt sorunun çözülmesini, ekonomik sorunların aşılması, adalete erişilmesi için yol açtık” diye konuştu.

HDP’nin Hakkari’de başlattığı yürüyüşe HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, DBB Eş Başkanı Saliha AYdeniz, DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, DTK Sözcüsü Sedat Şenoğlu, SKYP Eş Başkanı Canan Yücce, ESP’den Peycan Taşkıran, HDP milletvekilleri Alican Önlü, Mahmut Toğrul, Dilan Dirayet Taşdemir, Garo Paylan, İmam Taşçıer, Ebru Günay, Nuray İmir, Abdullah Koç, Mehmet Tiryaki, Tülay Hatimoğulları, Ayşe Sürücü, Gülistan Koçyiğit, Şevin Coşkun, Murat Sarısaç, Sait Dede, Habip Eksik, Tayyip Temel, Mensur Işık, Hasan Özgüneş, Hüseyin Kaçmaz, MYK Üyesi Veli Saçılık katılıyor.

Yorumlar kapatıldı.