İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdoğan’dan Sendikalara: Bizi Zor Duruma Düşürmek mi İstiyorsunuz?

Kıdem tazminatına ilişkin düzenlemeye tepki gösteren sendikaları hedef alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Niye bu işi kendi aranızda çözmüyorsunuz? Bizleri işçimizin ve işverenin karşısında zor duruma düşürmek veya kötü durumda bırakmak mı istiyorsunuz?” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nden video konferans ile “Ergene Çevre Koruma Projesi, Derin Deşarj Hattı B Tüneli Işık Göründü” töreninde konuştu. Son dönemde işçiden işverene tüm kesimleri huzursuz edecek, asılsız dedikodular yayıldığını savunan Erdoğan, işverenlerin ve çalışanların sorunlarına köklü çözümler getirmeye çalıştıklarını ileri sürdü. Kıdem tazminatı konusunun da bunlardan biri olduğunu belirten Erdoğan, “Her bir işçimizin kazanılmış hakkını korumak bu ülkenin Cumhurbaşkanı ve kendisi de işçilikten gelen bir ferdi olarak en başta gelen görevimizdir” dedi. 

Amaçlarının işçilerin kıdem tazminatı haklarını birilerinin insafına bırakmadan kalıcı ve garantili bir sisteme bağlamak olduğunu savunan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Hep söylerim, işveren sendikaları, işçi sendikaları gelin bir araya bu konuyu kendi aranızda halledin. Kendi aranızda halledemeyip bunu eğer ‘Kabine halletsin’ diyorsanız, burada art niyet vardır. Kusura bakmayın, böyle bir art niyete ne Cumhurbaşkanı olarak şahsım ne de kabinemiz alet olamayız. Niye bu işi kendi aranızda çözmüyorsunuz? Kendi aranızda halledemeyip ondan sonra bizleri işçimizin ve işverenin karşısında zor duruma düşürmek veya kötü durumda bırakmak mı istiyorsunuz? Bugüne kadar attığımız her adımda nasıl emekçi kardeşlerimizin yanında yer almışsak, bu konuda da aynı anlayışla hareket edeceğiz.” 

“KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

İktidarın kıdem tazminatı düzenlemesini Meclis’e getireceği haberlerinin ardından DİSK ve TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu bu gündemle toplanmıştı. Her iki konfederasyon da yasanın Meclis’e gelmesini beklemeden Pazartesi günü 81 ilde basın açıklamaları düzenleme kararı aldı. Kıdem ve ihbar tazminatı hakkının kaldırılması anlamına gelen düzenlemeye sert tepki gösteren konfederasyonlar, “Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının kırmızı çizgisidir. Düzenleme, kıdem tazminatımıza, birikmiş emeğimize ve geleceğimize el koymak demektir. Bu yöndeki her girişim direnişle karşılanacak” açıklamasında bulundu.

Yorumlar kapatıldı.