İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İşçiler kıdem tazminatı gaspına karşı ayakta

İktidar kıdem tazminatını fona devredip, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü için de Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) adı altında sözleşme getirerek, fiilen kıdem tazminatını ortadan kaldırmaya çalışırken, başta DİSK ve Türk-İş olmak üzere işçi konfederasyonları ve sendikalar “kıdem tazminatına dokundurtmayız” diyor. Kıdem tazminatını “kırmızı çizgileri” olarak ilan eden sendikalar basın açıklamaları ile ilk tepkilerini koyarken, düzenlemenin gelmesi halinde genel greve kadar gidecekleri mesajları veriyorlar.

Kıdem tazminatı işçilerin hem ekonomik olarak birikimi hem de işten atılmalarına karşı iş güvencesi. Ancak işverenlerin ise on yıllardır kaldırılması için mücadele verdiği bir düzenleme de aynı zamanda. 12 Eylül darbecilerinin bile dokunamadığı kıdem tazminatı uygulaması, AKP iktidarının yıllardır hedefinde. Her sıkıştığında kıdem tazminatını gündemine alan AKP iktidarı, şimdi de “müjde”, “reform” adı altında yine kıdem tazminatını ortadan kaldıracak bir düzenleme hazırlığında. Düzenlemenin içeriği henüz netleşmemekle birlikte, kıdem tazminatının fona devredilmesini ve süresinin 30 günden düşürülmesini, işten çıkarılma ya da askerlikte, evlilikte verilmesi yerine, 60 yaşının beklenmesini içeriyor. Ayrıca 25 yaş ve altındaki gençler ile 50 yaş üstündekilerin Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) adı altında sözleşmeli yapılmasını içeren bu düzenlemenin çıkarılması halinde, bu gruptaki işçilerin kıdem kazanabilmesi rafa kalkmış olacak.

DİSK ve Türk-İş ise Başkanlar Kurulu’nu toplayarak, kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesine karşı eylem kararları aldı. Kıdem tazminatını “kırmızı çizgi” olarak ilan eden sendikalar ve konfederasyonlar, bir dizi eylem kararı alarak, eğer iktidar düzenlemede ısrar eder, Meclis’e getirirse, genel grev dahil her eylemi yapacaklarını ilan ettiler.

ERDOĞAN EYLEM KARARINA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise sendikaların eylem kararlarına tepki göstererek, “kendi aranızda anlaşın gelin, siz ne istiyorsanız o düzenlemeyi yapalım” çağrısı yaptı.

Konfederasyonlar da “kıdem tazminatına dokunulmasın” diyerek 81 ilde aynı saatte eylem kararı alarak, hayata geçirdi.

Ankara’da Türk-İş Genel Merkezi önünde, pandemi koşullarında fiziki mesafeyi koruyarak, maskeli eylem gerçekleştiren işçiler, “Kıdeme Uzanan Eller Kırılsın”, “Kıdem Tazminatı Geleceğimizdir Dokunma”, “Ölmek Var Dönmek Yok Tazminatı Vermek Yok” yazılı pankartlar taşıyıp, sloganlar attılar.

‘KIDEM TAZMİNATI İŞÇİLERİN KIRMIZI ÇİZGİSİDİR’

İşçilere seslenen Türk-İş Ankara İl Temsilcisi Nihat Zengin, kıdem tazminatının ortadan kaldırılmak istendiğini ve buna izin vermeyeceklerini söyledi. Tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında bir sistemin hazırlığının yapıldığını fakat taslağın kendilerine ulaşmadığını belirten Zengin

“Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal taraflar arasında mutabakat yoktur. Ekonomideki sıkıntıların çözümü yine işçide aranıyor. Esnek çalışma kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de daha önce görülmemiş salgın devam ederken kıdem tazminatının gündeme getirilmesini eleştiren Zengin, “İşçiler bu süreçte işsizlikle baş etmeye ve sağlığını korumaya çalışmaktadır. Bu düzenleme çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Kıdem tazminatı Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacaklar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘KIDEM TAZMİNATI BİZİM ALINTERİMİZ’

Ankara’da ikinci eylem DİSK Ankara Bölge Temsilciliği önünde gerçekleştirildi. “Kıdeme dokunan eller kırılsın”, “Kıdem hakkımız gasp edilemez”, “İşçi memur el ele genel greve” sloganları atan işçiler, “Kıdem Tazminatımız İş Güvencemizdir, Dokunma” yazılı pankart açtılar.

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği önünde bir araya gelen işçiler adına konuşan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, pandemi nedeniyle yaşanan zor zamanlara dikkat çekerek, bu zor süreçte işçilere yardımcı olması gereken yetkililerin ellerinin sürekli işçilerin ceplerinde olduğunu söyledi. Görgün, “Kıdem tazminatına tekrar göz koyma yaklaşımıyla karşı karşıyayız. Adını ne koyarsanız koyun, hangi güzel sözlerle kandırmaya çalışırsanız çalışın fark etmez. Kıdem tazminatımızda en ufak bir daralma, geriye gitmeyi kabul etmeyeceğiz. Kıdem tazminatı bizim alınterimiz, çocuklarımızın geleceğidir” dedi.

İKTİDAR İŞÇİLERİN MESAJINA NE DİYECEK?

Basın açıklamasını yapan DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal-İş Başkanı Mustafa Mustafa Ağuş ise, “Kıdem tazminatını ortadan kaldırmaya, budamaya yönelik her girişim direniş ile karşılanacaktır. Kıdem tazminatını bir işveren sorumluluğu olmaktan çıkaracak planların hükmü yoktur. Kıdem tazminatıyla ilgili konuşulacak tek şey mevcut sistemin kuvvetlendirilmesi, bir gün dahi çalışılsa kıdem tazminatı alınacak bir düzenlemenin yapılmasıdır. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. İşçi sınıfı kıdem tazminatına o ya da bu şekilde dokunulmasına asla izin vermeyecektir” diye konuştu.

İşçiler eylemlerle, “kıdem tazminatımıza dokunma, dokunursan genel grev dahil her tür eyleme hazırız” mesajı verirken, iktidarın nasıl bir tavır alacağı, düzenlemede ısrar edip etmeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak.

Yorumlar kapatıldı.