İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çoklu baro sistemi; birinci baro, ikinci baro, üçüncü baro geliyor

Çoklu Baro Sistemi teklifi TBMM’de: 2 bin avukat alternatif baro kurabilecek, Teklif kabul edilirse tüm barolar ekim ayında genel kurula gidecek.

AKP ve MHP tarafından hazırlanan Çoklu Baro Sistemine ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

AKP Grup Başkanvekili Cavit Özkan tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi 28 maddeden oluşuyor.

ALTERNATİF BARO GELİYOR

Kanun Teklifi ile avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde, 2 bin avukat bir araya gelerek kendi barolarını kurabilecekler. Barolar “1. Baro, 2. Baro, 3. Baro” olarak adlandırılacak. Teklifin yasalaşması halinde İstanbul, Ankara ve İzmir Baroları çoklu Barolara dönüşecek.

Kanun teklifinde avukatların çoklu baro sistemindeki yetkileri ise şöyle belirlendi:

-Teklifle aynı ilde birden fazla baro kurulabilmesine imkan tanındığından, avukat baroya yazılma talebini herhangi bir baroya yapabilecek. Stajyer avukat stajın ikinci altı aylık kısmını, staj yapılan baroya kayıtlı bir avukatın yanında yapabilecek. Bir avukatın geçici olarak görevlendirilmesine ilişkin işlemler, kayıtlı olunan baro tarafından yerine getirilecek.

-Birlikte çalışma ve avukatlık ortaklığı kurma için aynı baroya kayıtlı olma şartı aranmayacak.

-Adalet dairelerinde Barolara ayrılacak yer Türkiye Barolar Birliği tarafından tahsis edilecek, Birlik bu yerleri kayıtlı avukat sayısını dikkate alarak barolara tahsis edecek.

-Avukatların bürolarında ve konutlarında yapılacak arama, hakkında soruşturma yürütülen avukatın kayıtlı olduğu baro temsilcisinin katılımıyla yapılacak. Denetleme ve şikayetlerle ilgili olarak avukatın bilgi vermek zorunda olduğu baro, kayıtlı olunan baro olarak belirlendi.

-Adli yardım bürosu baroların eşit olarak temsili esas alınarak oluşturulacak. Komisyonlara üye görevlendirilmesine ilişkin işler Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan yönetmelikle belirlenecek.

3 AY SONRA GENEL KURUL

Teklifle, tüm baro genel kurulları son rakamı çift olan yıllarda olmak şartıyla iki yılda bir ekim ayının ilk haftası içinde yapılacak. Seçim dönemi bitmeden önce görevinden ayrılan baro başkanının yerine, baro genel kurulunda yeniden seçim yapılmayacak ve baro yönetim kurulu kalan süreyi tamamlamak üzere kendi üyeleri arasından baro başkanını seçecek. Her Baro, Baro başkanı dahil en az dört delegeyle TBB’de temsil edilecek.

Teklifin yasalaşması halinde tüm Baro Genel Kurulları 2020 yılının Ekim ayında; Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu ise 2020 yılının Aralık ayında yapılacak. Böylece kısa süre içinde Baroların yapısı olduğu gibi değişecek.

CÜBBE ŞARTI

Teklifle, kılık kıyafete de yeni düzen geliyor. Mevcut sistemde, Avukatların “Türkiye Barolar Birliğinin belirleyeceği resmi kılıkla çıkma zorunluluğu” vardı. Teklifte, avukatların mahkemelere cübbeyle çıkacağı, kılık ve kıyafet konusunda başkaca bir zorunluluk getirilemeyeceği hükme bağlanıyor. Gerekçede, “Böylece keyfi uygulamaların önüne geçilmesi amaçlanıyor” deniyor. Teklifle, mesleğe yeni başlayan avukatların Baro keseneği 5 yıl boyunca yarı oranında alınacak.

Yorumlar kapatıldı.