İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB’den Pala’ya soruşturma açılmasına tepki

Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve TTB COVID-19 İzleme Kurulu üyesi Kayıhan Pala hakkında, üniversitesi tarafından soruşturma açılmasına tepki gösteren TTB; “Yanlışlıksa hemen düzeltilsin, bilinçli ve kasıtlı ise bu bir akıl tutulmasıdır” açıklaması yaptı.

Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve TTB COVID-19 İzleme Kurulu üyesi olan Kayıhan Pala hakkında, Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü tarafından, “halkı yanlış bilgilendirme ve paniğe yönlendirici açıklama yapmak” iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturmaya tepki gösteren Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise “Yanlışlıksa hemen düzeltilsin, bilinçli ve kasıtlı ise bu bir akıl tutulmasıdır” diye tepki gösterdi.

TTB tarafından yapılan açıklamada, Pala hakkında Uludağ Üniversitesi Rektörlüğünce “halkı yanlış bilgilendirme ve paniğe yönlendirici” açıklamalar yaptığı” iddiası ile soruşturma açılmasına tepki gösterildi. Açıklamada, TTB COVID-19 İzleme Kurulu’nda yer alan bütün isimlerin açıklama ve değerlendirmelerinin ilk muhatabı TTB Merkez Konseyi olduğu belirtilerek,  “Sorulacak hesabı, açılacak soruşturması olanların öncelikle bilmesi gereken şey, halkın sağlığı, ülkenin geleceği söz konusu olduğunda bilimin ışığında her türlü eleştirel değerlendirmeyi yapmak TTB’nin ve oluşturduğu kurulların varlık nedenidir” denildi.

‘TTB’YE AÇILMIŞ BİR SORUŞTURMA’

Açıklamada, Pala’nın “enBursa.com” isimli internet haber sitesine  yaptığı “pandemi’nin Bursa’daki seyri” içerikli açıklamaları nedeniyle hakkında Bursa Valiliği tarafından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına  ihbarda bulunulduğu ve Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevsizlik kararı verildiği, dosyanın da Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü’ne gönderildiği hatırlatıldı. Rektörlüğün, “halkı yanlış bilgilendirme ve paniğe yönlendirici açıklamalar yaptığı” iddiasıyla soruşturma açtığı hatırlatılan açıklamada, “Pala’ya yönelik üniversite yönetimi tarafından başlatılan soruşturmanın, hekimlik değerlerine ve Türk Tabipleri Birliği’ne açılmış bir soruşturma olarak görüldüğü” kaydedildi.

Soruşturmanın yanlışlıkla açıldıysa hemen düzeltilmesi gerektiği, bilinçli ve kasıtlı ise bunun bir akıl tutulması olduğu vurgulanan açıklamada, “TTB Merkez Konseyi, bağlı Tabip Odaları ve hekimlik değerlerine sahip çıkan bütün hekim ve sağlık çalışanlarıyla birlikte Dr. Kayıhan Pala’nın ve savunduğu değerlerin yanında olacağımızı ilan ediyoruz” denildi.

Yorumlar kapatıldı.