İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meclis önünde gazetecilere baskı ve gözaltı

Baroların seçim sistemi ve yapısını değiştiren “çoklu baro” yasa teklifinin iktidar ile barolar arasında yarattığı gerilim tırmanırken, baro başkanlarının Meclis önündeki eylemini izlemek isteyen gazetecilere ağır polis şiddeti uygulandı.

Baro başkanlarının Meclis kapısı önünde sürdürdüğü oturma eylemini izlemek için gelen Evrensel Gazetesi Ankara Temsilcisi Birkan Bulut ile muhabir Burcu Yıldırım polis barikatı engeline takıldı. Artı TV Ankara Temsilcisi ve Hala Gazeteciyiz internet sitesi genel yayın yönetmeni Sibel Hürtaş da, sosyal mesafe kurallarına uymadığı gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

Çoklu baro yasa teklifinin Meclis Adalet Komisyonu’ndaki görüşmelerine alınmayan baro başkanları hükümeti protesto etmek için Meclis kapısı önünde oturma eylemi başlatmıştı.

Gece boyu sürdürdükleri eylemden gündüz de vazgeçmeyen baro başkanlarının kendilerini desteğe gelen avukatlar ile haber için olay yerinde olan gazetecilerle temas kurması ağır polis şiddetiyle engellendi.

Baro başkanlarının etrafını barikatlarla çeviren polis, gazetecilerin görüntü almasını engellemek için önce kimlik kartı sorgulaması yaptı, sonrasında da salgın ve sosyal mesafe kurallarını gerekçe gösterdi. Evrensel gazetesi çalışanlarının baro başkanlarının olduğu alana girip, haber yapmalarını ve görüntü almalarını engelleyen polis, gazetecilerin barikat arkasında çalışmalarına da izin vermedi.

HÜRTAŞ TARTAKLANARAK GÖZALTINA ALINDI

Meclis kapısı önüne barikat konulmasını, gazetecilere ve baro başkanlarına engel çıkarılmasını eleştiren CHP’li ve HDP’li vekiller Meclis koruma güçleri ve polis yetkililerine “kötü muameleden vazgeçin” çağrısı yaptılar.

Barikat önünde yaşananları izlemek isteyen gazeteci sayısı artınca polis bu kez gazetecilere “Salgın var, sosyal mesafeye uymuyorsunuz. Ceza kesiyoruz” demeye başladı. Gazetecilere cezalar kesilirken çıkan arbedede polisler gazeteci Sibel Hürtaş’ı kolundan tutarak götürmek istedi. Kendisini geri çekmesine ve “bana dokunmayın” demesine rağmen birden çok erkek polis tarafından etrafı çevrilen Sibel Hürtaş’ın tartaklanarak götürülmek istendiği gözlendi. Polisin kötü muamelesine gazeteciler ve milletvekilleri sert tepki gösterirken, Hürtaş olay yerindeki polis aracına zorla bindirildi.

Meslektaşları Sibel Hürtaş’ı gözaltı süresinde yalnız bırakmadı

CHP’li vekiller Ali Öztunç, Onursal Adıgüzel ve HDP’li Saruhan Oluç’un da aralarında bulunduğu milletvekilleri gözaltına tepki göstererek, Hürtaş’ı araçtan çıkarmak istediler. Çok sayıda sivil polisin de bulunduğu olay yerinde ikinci kez çıkan arbedede bu Hürtaş’ın bulunduğu araç adeta kaçırılarak, Kavaklıdere Polis Karakolu’na götürüldü.

Bu sırada milletvekili Ali Öztunç’un ve bazı vekillerin de tartaklanması, gazetecilere sık sık tehditkar uyarıların yapılması dikkat çekti. Ali Öztunç, Hürtaş’ın neden gözaltına alındığını öğrenmek için polise soru yönelttiklerini, karşılığında ‘sosyal mesafe kurallarına aykırı hareket’ yanıtını aldıklarını anlattı. Öztunç, Hürtaş’ın bu gerekçeyle gözaltına alınmasına karşı çıktıkları sırada polisin küfürlü, hakaretli saldırısına uğradıklarını dile getirirken, kendilerine böylesi bir saldırıyı yapanların “sivil polis” olduğunu anladıklarını dile getirdi. Ankara Emniyet Müdürü’ne “O sivil polisi bulun” diye seslenen Öztunç, davacı olacağını duyurdu.

Hürtaş’ın tartaklanarak gözaltına alınmasına tepki gösteren Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez de polislere “Bir kadına, kadın gazeteciye böyle bir müdahale yapamazsınız. Kadına şiddet uyguluyorsunuz” diye bağırdı.

Ankara Barosu’ndan Hürtaş için avukat da görevlendirildi, hukukçu kökenli milletvekilleri de gözaltına alınan Sibel Hürtaş ile ilgilendiler.

Hukukçu kökenli CHP’li Milletvekili Murat Emir, Hürtaş’ı polis karakolunda ziyaret etti, sonrasında da sosyal medya hesabından “Doğru haber peşinde koşan bir gazetecinin gözaltına alınmasını ve kötü muameleye uğramasını kınıyorum. Gazetecilik suç değildir” açıklaması yaptı.

EMNİYET: KÖTÜ MUAMELE YOK

Hürtaş’ın gözaltına alınmasıyla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü de yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Hürtaş’a kötü muamele uygulanmadığı öne sürüldü ve şu ifadelere yer verildi:

“Kimliğini vermemek için direnen gazeteci, görevli polislerimiz tarafından gözaltına alınarak işlem yapılmak üzere polis merkezine götürülmüştür. Adı geçen gazeteci hakkında -Görevi Yaptırmamak İçin Direnme suçundan adli işlem, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na muhalefet, Sosyal Mesafe İzolasyon Kurallarına Uymamaktan’- dolayı idari işlem uygulanmıştır. Polisimiz tarafından gözaltında bulunduğu süre zarfında iddia edildiği gibi kendisine herhangi bir kötü muamelede bulunulmamıştır. Şahsın sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı isnatlar tamamen asılsız ve iftiradır”.

Akşam geç saatlerde serbest bırakılan Sibel Hürtaş’ı meslektaşları karşıladı.

 

Yorumlar kapatıldı.