İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Madımak Katliamı 27. yılında, acılar hala taze

2 Temmuz 1993’te 12 yaşındaki Koray Kaya’dan, 70’indeki Asım Bezirci’ye, etkinlik için Sivas’a giden 33 aydının yakılarak katledilmesinin üzerinden 27 yıl geçti. 2 Temmuz’da Sivas’ta, 33 cana mezar olan  Madımak Oteli önünde, pandemi koşullarında yapılan anmanın ardından, 25 canın yattığı Karşıyaka Mezarlığı’nda, anıt mezarda da anma gerçekleştirildi.  Aradan geçen 27 yıla rağmen görüldü ki, acılar hala taze…

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) çağrısı ile aralarında Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu’nun da bulunduğu birçok örgüt ve aileler öğlen sıcağına rağmen Karşıyaka 1 No’lu kapıda toplandı.

Kaybedilen canların isim ve fotoğraflarının yer aldığı flamalar ve yine isim ve fotoğraflarının yer aldığı “Sivas’ı unutturma” yazılı pankart taşındı.

Yüzlerde maske, gözlerde hüzün, aradan geçen 27 yıla rağmen adeta dün yaşanmış gibi acılar taze, özlemler büyüktü. Pandemi koşullarında birçok anne ve babanın gelemediği anmada rahatsızlıklarına rağmen gelen aileler, anne babalar da vardı.

Madımak Oteli’nde katledilen 33 kişi tek tek isimleri okunarak, “yaşıyor” diye seslenilen anma eyleminde tüm canlar için saygı duruşunda bulunuldu.

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan “Herkes için adalet, Sivas için adalet” derken, baro başkanlarının halen devam eden eylemine de atıfta bulundu. “Adaletin bir parçası olan hukukçularımız maalesef sokaklarda, adaletin ne noktalara geldiğinin göstergesi” diyen Kaplan, Sivas için hala adalet istediklerinin, hala yakalanmayan katilleri sordu. Affedilen ve “Hoşgeldin dede” diye gerici gazetelerde manşet olan katillerin serbest bırakılmasına da tepki gösteren Kaplan, “Sivas’ı yeniden yaşattılar” dedi.

Asıl sorumluların , o dönem devleti yönetenlerin yargılanması gerektiğinin altını çizen Kaplan, “Sivas’ta bir yüzleşme istediklerini” de ifade etti.

Madımak’ta katledilen Murat Gündüz’ün babası Mehmet Gündüz de söz aldı. Yalnız bırakmadıkları için katılımcılara teşekkür eden Baba Gündüz, “Onların ışığı, yıllar, yüzyıllar geçse de dünyayı aydınlatacak” dedi.

27 yıldan beri 15 şehit ailesini kaybettiklerini belirten Baba Gündüz, “27 yıldan beri ciğerlerimiz yanıyor. Sivas’ın ateşi 27 yıldır yanıyor. Sizler sahip çıkarsanız bu dava devam eder, yeni Sivas’lar olmaması için birlikte olmalıyız” diye seslendi. Sivas’ın unutulmaması, unutturulmaması çağrısı yapan Baba Gündüz, “Unutanların yürekleri kurulayacak” dedi.

Anma etkinliği 25 canın mezarlarına karanfil bırakılmasının ardından, “Sivas için adalet, herkes için adalet” çağrısı ile sona erdi.

Yorumlar kapatıldı.