İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Psikolojide açık öğretime büyük tepki: Halk sağlığı için tehdit!

İstanbul Üniversitesi bünyesinde, psikoloji bölümünün açık öğretim statüsünde eğitime açılması hem psikoloji öğrencilerinden, hem eğitimci kökenli milletvekillerinden hem de meslek örgütlerinin tepkisiyle karşılandı. Tepkiler, “Halk sağlığı için büyük tehdit” başlığında birleşirken; karara karşı imza kampanyası çağrıları da yapıldı.

 Sultan Özer

Birçok alanda olduğu gibi psikoloji eğitiminin de açık öğretime açılması birçok tepkileri beraberinde getirdi. İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi bünyesinde Psikoloji Lisans Programının açılması, başta meslek örgütleri ve psikoloji bölümü öğrencileri olmak üzere birçok kesimin tepkisiyle karşılandı

‘RUH SAĞLIĞI DA BEDEN SAĞLIĞI KADAR ÖNEMLİ’

 CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan konuyu Meclis’e de taşıdı. Meclis’te söz alan Kaplan, nasıl beden sağlığı uzman ve yetkin olmayan kişilere bırakılmıyorsa, ruh sağlığının da bırakılmaması gerektiğinin altını çizdi.  Ruh sağlığının da beden sağlığı kadar önemli ve ikisinin bir bütün olduğunu kaydeden Kaplan, “Açık öğretim okuyarak tıp doktoru olunmayacağı gibi psikolog da olunmaz” dedi. Psikologların beklentisinin bir meslek yasası iken, bambaşka sorun ile karşı karşıya bırakılmalarını da eleştiren Kaplan, “Uygulamalı eğitimin şart olduğu psikoloji bölümü için alınan bu kararlar kabul edilemez. Uzaktan diploma vererek psikoloji bölümünün kalitesini düşürmeyin, toplumun psikolojik sağlığı ile oynamayın” diye seslendi.

PSİKOLOGLARDAN İMZA KAMPANYASI

Türkiye Psikologlar Derneği de İstanbul Üniversitesi bünyesinde psikoloji bölümünün açık öğretime açılmasına tepki gösterdi. Dernekten yapılan açıklamada, “Açık öğretimde psikoloji lisans programı uygulaması, psikoloji bilimi ve evrensel yükseköğrenim ilkeleri uyarınca mümkün ve kabul edilebilir değildir” denilirken, karara tepki gösterilmesi çağrısı yapıldı.

Psikologlardan da sosyal medya hesaplarından tepkiler yağdı:

#AÇIKTANPSIKOLOĞAHAYIR #PSIKOLOJIAÇIKÖĞRETIMOLAMAZ #AÇIKÖĞRETIMDEPSIKOLOJIOLMAZ #MESLEKYASASI

Ayrıca psikologlar, bölümlerinin açık öğretime açılmasına karşı bir imza kampanyası da başlattılar. Psikologlar, bölümün açık öğretimden kaldırılmasını talep ettiler.

50 BİN PSİKOLOG VARKEN…

Bir televizyon kanalına konuşan Türkiye Psikologlar Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Okan Cem Çırakoğlu da karara tepki gösterdi.

Daha önce de Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi bünyesinde benzeri bir denemenin yapıldığını, ancak hocalar ve meslektaşlarının mücadelesi ile engellendiğini hatırlatan Çırakoğlu, “Şimdi ise alanda hiç kimse bilgilendirilmeden, yeterince görüş alınmadan Türkiye’de açık öğretim psikoloji programı uygulanmak isteniyor. İstanbul Üniversitesi’nde bu program açıldı. Duyumlara göre ÖSYM’nin 2020 kataloğunda da yer alacak yani öğrenciler tercihte bulunabilecek” bilgisini verdi. Çırakoğlu kararın yanlışlığını

Şu sözlerle ifade etti: “Alanımızın birkaç büyük sıkıntısı var. Her yıl bu bölümden 3 – 5 bin arasında öğrenci mezun oluyor. Şu anda alanda yaklaşık 50 bin psikolog var. Türkiye’deki istihdam olanağı bu insanlar için yeterli değil, yani işsizimiz çok. Meslek yasamız olmadığı için arkadaşlarımızın hangi koşullarda, hangi yetkilerle ve hangi yeterliliklerle çalışacağı belirlenmiş değil. Bu iş tamamen kurum ve kuruluşlarda çoğunlukla meslektaşımızın aleyhine düzenlenmiş yönetmeliklerle sürdürülüyor,  hatta bazılarında hiç yok. Psikologlar istihdama ihtiyaç duyarken, çalışma koşulları açısından alan ihlallerine maruz kalıyorken bir de açıköğretim gibi mezun grubunun Türkiye’ye hiçbir katkısı olmayacak.”

 PSİKOLOG VE ÖĞRENCİLERDEN DEKLARASYON

Çeşitli üniversitelerden psikoloji bölümü öğrencileri ve psikologlar da  ortak bir deklarasyon ile karara tepki gösterdiler.

“Üniversitelerde yetersiz eğitim, yetersiz akademisyen, laboratuvar eksikliği, eğitim ve uygulama eksikliği mevcuttur. Sorunları daha geniş bir alana yayarsak; eğitimlerin fahiş fiyatları, geçersiz eğitimlerin çokluğu, sahte diploma veya sertifikalar ile psikolog unvanı kullanımı ve bu kişilerin denetlenmemesi gibi birçok sorunlarla mücadele etmekteyiz. Bizi en çok üzen durum bu sorunlar karşısında herhangi bir düzenleme yapılmaması, meslek yasası olmaması ve bu meslekten maddi kazancını elde eden  kişilerin denetlenmemesidir” diyen öğrenciler deklarasyonda, sorunların çözümü yerine, bir de açık öğretimde bölüm açılmasının yanlışlığını dile getirdiler.

Deklarasyonda şu değerlendirmeler yapıldı:

“Biz Psikologlar ve psikoloji öğrencileri olarak okul eğitiminin bile yetersiz kaldığı durumlarda kendimizi geliştirmek adına her türlü olanağı arayan, okul dışı etkinliklerde aktif olmaya çalışan ve okulla beraber gündelik hayatımızı eğitimimiz dahilinde maddi ve manevi olarak fedakarlık yaparak mesleğimize layık olabilmek umuduyla hareket eden kişiler olmaya çalışmaktayız.

‘NİTELİKSİZ PSİKOLOGLAR’ UYARISI

Açık öğretim psikoloji programı ile birlikte okul içi ve gelişim araçlarından tamamen uzak, örgün öğretimin sahip olduğu çeşitli fırsatlardan mahrum, bu durumu fırsat eşitliği olduğu algısı ile bölümümüzü istismar eden sözde psikologlar yetişmeye başlayacaktır. Psikoloji alanında ilerlemek için çabalayan, psikoloji dalını bir bilim olarak gören bu mesleğe değer veren , etik ilkelere bağlı kalmayı birincil hedef olarak belirlemiş biz psikologlar; onlarca meslektaşımızın aksine Psikolog olmayı sadece unvan ve dert dinlemekten ibaret gören, bilimsellikten tamamen uzak ve durumun sadece maddi boyutuna  önem verip insanların ruh sağlığı ile oynayarak nasıl paralar kazanabileceğini hesaplayan kişiler tarafından gasp edilmesine, niteliksiz psikologlar yetişmesine karşıyız” .

‘ZİHİN VE RUH SAĞLIĞI ÇOK ÖNEMLİ’

Deklarasyonda zihin ve ruh sağlığının da en az fizyolojik sağlık kadar önemli olduğunun altı çizildi. Deklarasyonda: “Psikolojik olarak sağlıklı olmamakla beraber bu durumun fizyolojik sorunlara yol açtığı daha önce kanıtlanmıştır. Titizlikle çalışan ve sürekli gelişen Psikoloji bilimine uyumlu olacak şekilde hatta sadece öğrencilik değil hayatımız boyunca öğretim gördüğümüz  bu yolda mesleğimizi içsel olarak kabullenmiş Psikolog ve Psikoloji öğrencileri olarak; mesleki gasp, niteliksiz eğitim, sadece maddi boyutlara yönelik çalışmalar, denetimsizlik ve gündemimizde var olan Açık Öğretim Psikoloji bölümüne karşıyız” denildi.

Yorumlar kapatıldı.