İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sosyal Medya Düzenlemesi Meclis’e Sunuldu

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tarafından hazırlanan 9 maddeden oluşan ve kamuoyunda “Sosyal Medya Yasası” olarak bilinen teklifin Meclis tatile girmeden görüşülerek yasalaşması planlanıyor. 1 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından işareti verilen teklif neler getiriyor?

Daha önce Meclis’te görüşülen “Koronavirüs ile Mücadele” paketinin içerisinde yer alan sosyal medya ile ilgili düzenlemeler gelen tepkiler üzerine çıkarılmış, bunun ardından da MHP tarafından Meclis’e, sosyal medyaya TC kimlik numarası ile girilmesi teklifi sunulmuştu. Sosyal medya üzerinde bir şekilde denetim oluşturmak istediği ifade edilen iktidar partisi, son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak ile damadı ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Aybayrak’ın yeni doğan çocukları üzerinden sosyal medyada hakaret içeren ifadelerin yer almasının ardından harekete geçti.

Erdoğan’ın 1 Temmuz’da yaptığı açıklamada “Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Onun için de bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz” ifadeleri üzerine iktidar partisi tarafından kanun teklifi hazırlandı. Teklife destek veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de yine 1 Temmuz’da twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla, düzenleme Meclis’ten geçene dek sosyal medya hesaplarını kullanmayacağını duyurmuştu.

Teklifin Meclis tatile girmeden yasalaşması planlanıyor. Peki “İnternet Ortamında  Yapılan  Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” başlığı altında 9 maddeden oluşan ve bugün de muhalefet partilerine iletilmesi beklenen düzenleme neler getiriyor?

TEMSİLCİ BULUNDURMAK ZORUNLU OLACAK

Teklifin, Türkiye’de internet kullanıcılarının kişisel başvurularında veya kamu kurumlarının bildirimlerinde yaşanan zorlukların aşılması için sosyal ağ sağlayıcılarla muhataplık ilişkisi kurulması amacıyla hazırlandığı ifade ediliyor. Bunun için teklifin öncelikle günlük 1 milyondan fazla erişim sağlayan sosyal ağ sağlayıcılarının temsilci bulundurması zorunlu hale getirilecek. Düzenleme kapsamında temsilcinin gerçek kişi olması halinde “Türk vatandaşı” olması da zorunlu. Temsilci bulundurmayan sosyal ağ sağlayıcıları hakkında uygulanacak yaptırım, düzenlemede yer almakla birlikte AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin tarafından da açıklandı. Buna göre temsilci bulundurmayan sosyal ağ sağlayıcılarına yönelik 5 aşamalı yaptırım uygulanacak. Bu yaptırıma göre 10 milyon TL ve 30 milyon TL idari para cezası ile reklam yasağı ve sulh ceza hakimliği kararı ile yüzde 90’a kadar bant daraltma cezası verilebilecek.

PARA CEZASINDA ARTIŞ

Öte yandan, yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan ya da ilgili Kanundaki yükümlülüklerini yerine getirmediği belirtilen yer sağlayıcılar hakkında verilebilen 10 bin ile 100 bin lira arasında olan idari para cezasının miktarı arttırıldı. Buna göre yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan yer sağlayıcılar hakkında 1 milyon ile 10 milyon lira idari para cezası verilebilecek.

İÇERİK TAMAMEN ENGELLENEBİLECEK

Daha önceki sosyal medya düzenlemesinde; intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, müstehcenlik, fuhuş ile Atatürk aleyhine internet ortamında işlenen suçlar gibi suçlara erişim engeli getirilirken yeni düzenleme ile içerik tamamen kaldırılabilecek.

Düzenlemeye göre, internet ortamında yapılan yayın içeriklerine de artık yalnızca erişim engeli getirilmeyecek, söz konusu içerik tamamen kaldırılabilecek.

 

 

Yorumlar kapatıldı.