İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Akşener’den Pınar Gültekin Cinayetine Tepki: İstanbul Sözleşmesinin Sonuna Kadar Arkasında Olacağız

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Pınar Gültekin cinayetine tepki gösterirken, İstanbul Sözleşmesi’ne tam desteğini açıkladı. Akşener, Gültekin için sokağa çıkan kadınlara yönelik polis şiddetini de eleştirdi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, basın yayın organlarının Ankara’daki kadın temsilcileri ile bir araya geldi.

Pınar Gültekin cinayeti ile ilgili tepkisini ortaya koyan Akşener, “Ailesini yalnız bırakmamalıyız” dedi. Pınar Gültekin cinayeti ile ilgili sosyal medya mesajları da Akşener’in gündemindeydi. Akşener, “Öldürülmüş kız çocuğu var. O kız çocuğu ile ilgili ‘güzel mi çirkin mi’ ve benzeri soruların sorulduğunu gördüm sosyal medyada. İğrenç yorumlar” değerlendirmesini yaptı.

Pınar Gültekin cinayetini protesto etmek için dün sokağa çıkan kadınlara yönelik polis şiddeti de Akşener’e soruldu. Akşener, İzmir’de gerçekleşen polis şiddetini şu sözlerle eleştirdi:

“Benim dönemimde laiklik eylemleri yapılırdı. İlk verdiğimiz talimat ‘Bir Allah’ın kulunun burnunun kanamaması’ üzerineydi. Hatırlayın o dönemde bütün o yürüyüşler son derece sağlıklı geçerdi. İfade hürriyeti çerçevesinde gereken önlemler alındığı için hiçbir şikayet olmamıştır. İzmir’de bu kurallara uyan kadınlara böyle bir şiddet kullanılmasının kabul edilmesi mümkün olmaz. Bu konuda tavır koyması gereken İçişleri ve Adalet Bakanlığı başta olmak üzere, şiddeti uygulayanlarla ilgili gerekenleri yapmalıdır. Gösteride kural ihlali yoktur. Orada dayak yiyen kadınların hakkını korumak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu zihniyeti hep birlikte değiştireceğiz.”

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE TAM DESTEK

Akşener, İstanbul Sözleşmesi’ne tam destek verdiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi seçmen kitlesini konsolide etmek için İstanbul Sözleşmesi’ni gündeme getirdiğini söyleyen Akşener, “Burada biz kadınların İstanbul Sözleşmesi ile ilgili son derece akılcı bir tavır belirlememiz gerekiyor. İstanbul Sözleşmesinin yanında olduğumuzu İyi Parti olarak çok net ortaya koyduk” dedi.

AYASOFYA VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ERDOĞAN’IN SİYASİ ARAÇLARI

AKP’nin kemik seçmen kitlesinin çalışmadığı iddialarını gündeme getiren Akşener, hem Ayasofya gündemini hem de İstanbul Sözleşmesi gündemini Erdoğan’ın kutuplaştırma siyasetinin araçları olduğunu söyledi. Akşener, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ayasofya sağ siyaset için her zaman bir koz olmuştur. Erdoğan için seçim kazanmaya yönelik bir koz. Ancak Ayasofya’nın cami haline çevrilmesiyle birlikte ortaya çıkan resmi gördüğümüz zaman Erdoğan’ın bu konuda hayal kırıklığına uğramış olabileceğini düşünüyorum. Ayasofya’yı bilen en genci bizim yaş grubumuz. Ben de 1956 doğumluyum. Şu anki neslin çok daha farklı sorunlarla boğuştuğu bir dönemde Ayasofya’nın kutuplaştırma aracı olarak ortaya çıkmasının mümkün olmadığını Erdoğan gördü. Açıldığı gün insanların oraya gitmesi beklenirdi ama olmadı.  Cuma günü de Ayasofya’da kılınacak Cuma namazı için Türkiye genelinde teşkilatlar üzerinden oraya kalabalık götürülmesi planlanıyor. Ama insanların gündemi Ayasofya değil ekonomi.”

DİYANET’İN AYASOFYA DAVETİ

Akşener, Diyanet İşleri Başkanının kendisine yönelik Ayasofya’da Cuma namazı davetine ilişkin olarak ne yanıt verdiğini de anlattı:

“Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından arandım ve davet edildim. Kendisine söylediklerimi kelime kelime size aktarayım: Teşekkür ettim. Sonrasında içinde bulunduğum durumu söyledim. “Bulunduğum durum şu: Ben de bir şey yok. Tek koruma polisinin dışında da herhangi bir kimsede bir şey yok. Ama Bilim Kurulu’nun kararı kapsamında 14 gün karantinadayız hepimiz. Ankara’da 14 gün evimde kaldım. Karantina şartlarına milimetrik uyuyorum. Bilim Kurulu’na, doktorlara soracağız. Doktorların vereceği karara göre sizi bilgilendireceğim” dedim. Yarın akşam üstü bana bu karar bildirilecek. Anladığım kadarıyla karantinaya uymamız benle beraber çalışan herkesin uyması gerekiyor. Böyle bir durumda benim katılmam mümkün olmayacak gibi görünüyor. Ama daha henüz bu şey bize bildirilmedi.”

İYİ PARTİLİLER AYASOFYA’YA GİDİYOR

Akşener, İyi Partili bir grubun ise Cuma namazına gideceğini belirterek, “Meclis’te benim adıma grup başkanlığı yapan Orhan Çakırlar ve Yazvuz Ağıralioğlu ile birkaç arkadaşımızı parti adına görevlendireceğiz. Onlar gidip Cuma namazlarını kılacaklar” dedi.

15 TEMMUZ ANMASI

Akşener, 15 Temmuz anmasına ise yakın korumasının Covid 19 testinin pozitif çıkması nedeniyle, kendisinin karantinaya girmesi yüzünden katılamadığını söyledi:

“Biz 15 Temmuz anmasına katılacağımızı söyledik. Sonra bizden herkesten bir test yaptırma ricasında bulunuldu. Sağlık söz konusu olduğu için ben bu ricayı saygıyla karşıladım. Benimle beraber katılacak arkadaşlarımızla test yaptık. İzne gidip gelen arkadaşımızda, Corona çıktı ve hepimiz karantinaya girdik. O nedenle katılamadık.”

Yorumlar kapatıldı.