İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Deniz-Atalar: Sosyal medya sansür ve otosansür mecrası olacak

AKP tarafından hazırlanan  sosyal medyaya müdahaleyi getiren teklif TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülecek.  Teklifi Halagazeteciyiz’e değerlendiren Avukat Gülşah Deniz-Atalar, içeriğin haber alma hakkını ve ifade özgürlüğünü engelleyeceğini, sosyal medyanın sansür ve otosansür mecrası olacağını söyledi.

AKP tarafından hazırlanan ve MHP’nin de desteklediği 9 maddeden oluşan sosyal medyayı düzenleyen teklif, bugün TBMM Adalet  Komisyonu’nda görüşülecek. Meclis tatile girmeden yasalaşması planlanan teklifin içeriğini Halagazeteciyiz’e değerlendiren Avukat Gülşah Deniz-Atalar, düzenleme ile haber alma hakkının ve ifade özgürlüğünün engelleneceğini söyledi. Deniz -Atalar, bu teklifin yasalaşması ile sosyal medyanın sansür ve otosansür mecrası olacağının altını çizdi.

‘TİCARİ KAYIP GETİRECEK’

Deniz-Atalar, söz konusu düzenleme ile Türkiye’de günlük erişim sayısı 1 milyondan fazla olan ağ sağlayıcılarının temsilci bulundurmasının zorunlu olduğunu belirterek, temsilci bulundurmayanlara önce para cezası eğer bu idari para cezası ödenmezse reklam yasağı getirileceğini söyledi. Atalar’a göre reklam yasağının anlamı ise Türkiye’de vergi ödeyen şirketlerin sosyal medya mecralarına reklam vermesinin engellenmesi. KOBİ’lerin yüzde 60’ının sosyal medya üzerinden reklam yaptığını belirten Deniz-Atalar, reklam yasağının bu şirketler için çok ciddi bir ticari kayıp oluşturacağını ifade etti.

‘KOLEKTİF HAFIZA SİLİNECEK’

Teklifteki sosyal ağ sağlayıcısı tanımının çok geniş olduğunu belirten Deniz-Atalar, Ekşi Sözlük, Kadınlar Kulübü gibi forum sitelerinin bile bu tanım içerisine girdiğini söyledi. Dolayısıyla bu platformlara da müdahaleler olacağını belirten Deniz-Atalar, eğer söylenen içeriği çıkarmazlarsa para cezası verileceğini, bunun anlamının da aslında sansür olduğunu dile getirdi.

Öte yandan teklif ile “unutulma hakkı” olarak isimlendirilen bir ekleme getirildiğini, bunun aslında Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay’ın verdiği kararlar doğrultusunda halihazırda zaten bir hak olarak bulunduğunu ifade eden Deniz-Atalar, böyle bir hakkın bu düzenlemeye eklenmesinin kolektif hafızanın silinmesi anlamına geleceğini söyledi. Deniz-Atalar, bu eklemenin kamu yararı düşünülmezse, kamuya mal olmuş kişilerin daha önce yaptıklarının dijital ortamdan silinmesi anlamına geleceğini de sözlerine ekledi. Deniz -Atalar böylece kolektif hafızanın tümüyle ortadan kaldırılacağını ve daha önce yapılan siyasi hataların, yapılmaması gereken siyasi davranışların hepsinin silinmesine sebep olacağını da hatırlattı.

EKRAN GÖRÜNTÜSÜ İLE DİJİTAL ARŞİV TUTMA

Deniz-Atalar, bu düzenleme ile 4-5 yıl önceki haberlere dahi bildirim gönderilerek içerik çıkarma talebinde bulunabilineceğini de dile getirdi. Söz konusu haber sitesi içeriği kaldırmazsa çok yüksek para cezaları olduğu için mecburen içeriğin çıkarılmak zorunda kalınacağını da söyledi. “Bu kanun girdikten sonra dijital arşivimizi ne kadar hızlı tutabileceğimizi” soran Deniz-Atalar, Çin örneğini verdi. Deniz Atalar, benzer uygulamanın Çin’de var olduğunu, insanların ekran görüntüsü alarak haberlerin arşivini tutmaya çalıştığını söyledi.

VPN ÇÖZÜM DEĞİL

“İçerik çıkarıldıktan sonra VPN’niz olsa ne olacak?” diyen Deniz-Atalar, VPN ile erişim engelininin aşılabildiğini ve o internet sitesine girilebildiğini, ancak oradaki internet sitesinden içerik çıkarılmışsa siteye girmenin de bir anlamının bulunmadğını sözlerine ekledi.

‘SOSYAL MEDYA ANA AKIM MEDYAYA DÖNÜŞECEK’

Teklifin içeriğinde sosyal medya düzenlemesinin gerekçesi, “temel hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla ulusal mahkemelerin aldığı kararların sosyal ağ sağlayıcıları tarafından uygulanmasını sağlamak” şeklinde belirtiliyor. Düzenlemenin gerekçesini değerlendiren Deniz-Atalar, bu iddianın doğru olmadığnı vurguladı. Deniz-Atalar, düzenlemenin tamamen haber alma hakkını ve ifade özgürlüğünü engelleyeceğini belirtti. Bir insanın kişilik haklarıyla haber alma hakkı çatıştığı zaman haber alma hakkının daha üstün olduğunu belirten Deniz-Atalar, getirilen teklif ile haber alma hakkının tamamen ortadan kaldırılacağına dikkat çekti. Sabah yapılan bir haberin, öğlen içeriğinin kaldırılabileceğini belirten Deniz-Atalar, “İnsanlar nasıl görecekler o haberi? Sosyal medya, anaakım medya gibi olacak. Sosyal medya, sansür ve otosansür mecrasına dönüşecek” dedi.

BANT DARALTMA YAPTIRIMI NE ANLAMA GELİYOR?

Düzenlemeye göre temsilci bulundurmayan ağ sağlayıcılarına 5 aşamalı yaptırım uygulanacak. Buna göre 10 milyon ve 30 milyon lira idari para cezası ile reklam yasağı ve yüzde 95’e kadar bant daraltma uygulaması yapılabilecek. Peki bant daraltma ne anlama geliyor? Atalar bu uygulamanın daha önce kanuna aykırı bir şekilde yapıldığını anımsatarak, “Mesela Suriye’de askerlerimiz şehit olduğu zaman, onun dışında olaylar olduğu zaman internete giriş yapamaz duruma geliyoruz. Yani erişiminiz engellenmiyor normalde ama ağ daraltma yaptıkları için internete giriş denemesi yaptığımız sırada internete giremiyoruz” diye konuştu.

Yorumlar kapatıldı.