İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TGC Basın Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC)  1989 yılından bu yana verdiği Basın Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu. Ödüller bu yıl Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ile işsiz gazetecilere verildi.

‪24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü kapsamında Basın Müzesi’nde korona virüs tedbirleri kapsamında düzenlenen tören sembolik olarak yapıldı. Basın Müzesi’ndeki ödül töreninde konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto 24 Temmuz’un TGC için ayrı bir önem taşıdığını, 24 Temmuz 1908’de ikinci meşrutiyet ilan edildiğinde ilk kez gazetecilerin sansür memurlarını gazetelerine sokmadıklarını hatırlattı. O gün gazetelerin yine ilk kez sansürsüz yayınlandığını aktaran Olcayto, “Bu çok önemliydi, kendiliğinden yapılan bir eylemdi. 1908’den önce 2. Abdülhamit’in yoğun baskısı altında, 4-5 gazete vardı. 2. Meşrutiyet’ten sonra bir basın patlaması oldu. Basın patlaması Orhan Koloğlu’nun deyimidir. Çok sayıda dergi ve gazete çıktı. Dışarıya kapalı olan Türkiye dışarıyla bağlantı kurma şansı yakaladı. Yurt dışından gazete ve dergiler gelmeye başladı” diye konuştu.

1909 YILINDA HASAN FEHMİ VURULDU

Bir yıl yaşanan bu sevindirici sürecin, 1909’da gazeteci Hasan Fehmi’nin İttihat Terakki’yi eleştiren yazısı nedeniyle Galata Köprüsü üzerinde vurulmasıyla son bulduğunu belirten Olcayto şunları dile getirdi: “Gazetecilerin çilesi yeniden başladı. O dönemden bu yana eleştirel gazetecilik devlet ya da güç odakları tarafından cezalandırılmaya başlandı.

‪24 Temmuz’ların basın bayramı olarak kutlanmaya başlanması ise TGC Yönetim Kurulu’na 1948 yılında Refik Halit Karay’ın yaptığı öneriyle başlıyor. TGC Yönetim Kurulu öneriyi kabul ediyor. 24 Temmuz ilk kez Basın Bayramı olarak 1948 yılında kutlanmaya başlıyor. Aradan geçen yıllarda ise durum çok farklılaştı.”

‘‪24 TEMMUZ’U BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN MÜCADELE GÜNÜ OLARAK ANIYORUZ’

12 Mart 1971’deki muhtıradan sonra gazeteciler üzerindeki baskıların daha da ağırlaştığını, gazetecilerin hapse atıldığını hatırlatan Olcayto; TGC Yönetim Kurulu’nun bu nedenle 24 Temmuz’u “Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü” olarak kutlama kararı aldığını söyledi. O tarihten bu yana 24 Temmuzları Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü olarak andıklarını kaydeden Olcayto, “1989 yılında TGC bir ödül koymuş. Basın Özgürlüğü mücadelesi veren gazeteciler için kişisel ve kurum olmak üzere iki alanda ödül veriyor. Bu ödüller verilirken Seçici Kurul gazetecilerin en az bir yıllık performansını dikkate aldı. Nasıl mücadele etmiş? Arkadaşlarıyla nasıl dayanışma içinde olmuş. Bu yıl da Fatih Polat’ın kendi adına yaptığı çalışmaları, çalıştığı gazetede verdiği mücadeleyi dikkate aldı. Arkadaşlarına verdiği desteği dikkate alarak ödüle değer görüldü. Kurum bazındaki ödül ise sayısı 11 bini aşan işsiz gazeteci adına verildi. Bu ödül de Basın Müzesi’nde sergilenecek” sözleriyle ödüllerin nasıl verildiğini anlattı.

FATİH POLAT: BU ÖDÜL BANA SORUMLULUK YÜKLÜYOR

Kişi dalında Basın Özgürlüğü Ödülü’nü TGC Başkanı Turgay Olcayto’dan alan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat da jüriye teşekkür ile başladığı konuşmasında, ödülün kendisine sorumluluk yüklediğini ifade etti. Fatih Polat şunları söyledi:

“Jüride çok kıymetli gazeteciler var, hepsine çok teşekkür ediyorum. Gazetedeki meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Onların desteği olmasaydı adliyelerde bu kadar fazla zaman geçirme şansım olmazdı. Diğer taraftan ödül alan işsiz meslektaşlarımı işsizliğin son bulması dileğiyle kutlamak istiyorum. Bu ödül bana sorumluluk yüklüyor artık evinde oturamazsın diyen bir sorumluluk bu.

Bu ödülü alırken şunu da ifade etmek istiyorum. Türkiye’de basın üzerindeki baskılar, köklü bir tarihe sahip. Biz de 2016 yılında haber nöbeti diye bir çalışma yapmıştık. Güneydoğu’da gazeteciler üzerinde ağır bir baskı söz konusuydu. Biz İstanbul ağırlıklı 68 kişiden oluşan bir gazeteci grubuyla Diyarbakır ve çevresindeki illere gittik. Sekiz hafta süreyle gazeteciler görev yaptılar. Ödülü katılan meslektaşlarım adına alıyorum, ardından baskılar yoğunlaştı, gazetelere baskınlar yapıldı, yöneticiler tutuklandı. Cumhuriyet Gazetesi’ne dönük operasyonlar yapıldı. Farklı farklı gazeteciler üzerinde baskılar arttı. Ben Gazeteciyim İnisiyatifi adına da alıyorum bu ödülü.”

İŞSİZ GAZETECİLER ADINA VERİLEN ÖDÜL BASIN MÜZESİ’NDE SERGİLENECEK

TGC Başkanı Turgay Olcayto, işsiz gazeteciler adına hazırlanan plaketi TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş’e verdi. Sibel Güneş de ödülü Basın Müzesi’nde sergileyeceklerini belirtti.
“Virüs salgını nedeniyle Basın Müzesi’nde sembolik bir tören yapabiliyoruz” diyen Güneş; son 10 yılda 11 bin 157 gazetecinin iktidar baskısıyla işsiz bırakıldığına atıf yaptı. TGC Basın Özgürlüğü Seçici Kurulu’nun işsiz gazetecilerin uğradığı hak ihlalini belgelemek amacıyla bu ödülü vererek tarihe not düştüğünü kaydeden Güneş, “Ödülün sergileneceği TGC’nin 1988 yılında hizmete açtığı Basın Müzesi, basın özgürlüğünün de sembol binalarından biri. II. Abdülhamit döneminde sansür binası olarak kullanılmış. Bu anlamlı Müzede sergileyeceğimiz ödülle işsiz meslektaşlarımızla dayanışma içinde olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Yorumlar kapatıldı.