İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kılıçdaroğlu’ndan “Cumhuriyet’in ikinci yüzyılı manifestosu”

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı bu hafta sonu. 2023 seçimlerine hazırlık Kurultayında Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet’in ikinci yüzyılı manifestosunu” açıklayacak.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 37. Olağan Kurultayını bu hafta sonu gerçekleştiriyor. Bilkent Odeon’da gerçekleştirilecek Kurultay, pandeminin ilk Kurultayı olması açısından dikkatleri üzerine çekiyor.

Seçimlerin zamanında yapılması halinde, bu Kurultay aynı zamanda CHP için 2023 seçimlerine hazırlık Kurultayı olacak. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına doğru Türkiye’nin kurucu Partisi’nin ortaya koyacağı yol haritası tarihsel önem taşıyor.

KILIÇDAROĞLU’NDAN MANİFESTO

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kurultay’da kamuoyuyla bir manifesto paylaşacak. Manifesto’nun adı “Cumhuriyet’in İkinci Yüzyılı Manifestosu” olarak belirlendi.

Manifestoda, yeni bir demokratik Anayasa talebi birinci madde olacak. Manifestoda, “güçlü bir Parlamenter sistem ve kuvvetler ayrılığı” vurgusu ön plana çıkacak.

‘KAMULAŞTIRMA’ VURGUSU

Kılıçdaroğlu’nun daha önce sinyallerini verdiği kamulaştırma vurgusu da burada ön plana çıkıyor. Kılıçdaroğlu, daha önce israfın giderilmesi adına döviz garantili yap işlet devret projelerinin kamulaştırılmasını gündeme getirmişti. Eğitim ve sağlık hakkının ücretsiz olması da manifestoda yer alacak.

PANDEMİNİN İLK KURULTAYI

CHP Kurultayı, pandemi koşullarında yapılacak ilk kurultay olacak. Bilkent Odeon’da yapılacak Kurultay için bir dizi önlem alındı. CHP Genel Merkezi tarafından tüm delegelere dezenfektan ve maske dağıtılacak. Nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatan bilgi notu da dağıtılacak.

Salonda, delegasyon ile PM adayı olmak isteyenlerin buluşacağı alanlar ayrı ayrı tespit edildi. Basının bulunacağı alan pandemi önlemlerine göre dizayn edildi.

Onur Kurulu üyeleri için Salon dışında ayrı bir çadır yapıldı. Onur Kurulu üyelerinden söz talebinde bulunanlar, Divan Kurulu üyeleri aracılığıyla taleplerini iletecekler. Daha sonra Kürsüye gelip, konuşmalarını yapacaklar.

ADAYLAR NASIL İMZA TOPLAYACAK

PM adayları için 10 imza şartı var. Genel Başkanın birinci gün konuşmasının bitmesinin ardından Kurultayın ikinci gününe kadar imzaları tamamlamak için PM adayları delegelerle temas kuracak. Seçim günü sadece delegasyon salona girecek. Delegeler tribüne aralarında birer sandalye boş bırakarak, oturacak. PM adayları, broşürlerini, kartvizitlerini dağıtabilecek.

KURULTAY PANDEMİ SÜRECİNDE YAPILDI

CHP Kurultayı, pandemi şartlarında yapılıyor. Zira Kurultay öncesi tüm il ve ilçe kongreleri tamamlanmıştı. Kongrelerde, parti delegasyonu büyük oranda değişti. Dolayısıyla şu anki delegasyon, mevcut Parti Meclisi üyelerini seçen delegasyon değil.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, “Şu anda seçilmiş olan Genel Başkan Yardımcıları ve PM üyelerinin hepsi askıda. Bizi seçen delegasyondan 200’e yakın isim var. Onun dışındaki delegasyonun tamamı değişti. Bizi seçenler yok, yeni seçilmiş kurultay delegeleri var. Biz seçilmişler gitmiş, seçilenler seçmeyenleri yöneten konumunda. Bu siyasi etik açıdan doğru değil” diyerek, Kurultay’ın bu nedenle yapılmak zorunda olduğunu söyledi.

Kaya, aksi halde Partinin sıkıntılarla karışılaşabilme ihtimalinin olduğunu da belirtti: “Seçenler seçme pozisyonundan uzaklaşmış, seçilenler hala yerinde. Bir erken seçim kararı alınması halinde, partinin milletvekili adaylarını bu Parti Meclisi belirleyecek. Bu kez diyecekler ki, PM’yi seçenler yok, dolayısıyla milletvekili belirleme yetkiniz yok.”

SEYİRCİ OLMAYACAK

CHP Kurultayına seyirci alınmayacak. Kaya, “Sadece Delegasyon olacak, on binlerce insanla coşkuyla yapmak daha anlamlı olurdu. Biz de isterdik, yüz bin kişiyle, halaylarımızla, türkülerimizle Kurultay yapmak. Çünkü bu bir iktidar kurultayı. Bizim elimizde olmayan nedenlerle böyle bir süreç var” dedi.

Yorumlar kapatıldı.