İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CHP PM üyeleri kesinleşti: 10 isim listeyi deldi “Dostlar Kurultayı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 37. Olağan Kurultayı’nın ardından Parti Meclisi kesin sonuçları açıklandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesini 10 isim deldi.

Bu Kurultay, 2023 seçimlerine hazırlık Kurultayı. 2023 Türkiye siyasi tarihi için önemli bir tarih. Aynı zamanda Cumhuriyet’in, ikinci yüzyılının ilk yılı olacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Kurultay’da, “Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına hazırlık manifestosu”nu delegasyona oylattı. Delegasyonun tam oyunu alan Manifesto, ana hatlarıyla yeni bir Anayasa, Parlamenter sisteme dönüş ve Kürt sorununun çözümünü içeriyor.

CHP’nin bu zorlu hedeflerini hayata geçirecek olan parti yönetimi de  belirlendi. CHP’de PM seçimleri çarşaf liste usulüyle yapılıyor ancak CHP Genel Başkanının delegelere bir anahtar liste sunması, çarşaf liste seçiminin ruhunu da ortadan kaldırıyor. Bu Kurultay’da da Parti Lideri, delegasyona 80 kişilik bir liste sundu.

AHDE VEFA

Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde MYK üyelerinin tümü yer aldı. Bu durum, Kılıçdaroğlu’nun 31 Mart seçimlerinde elde edilen başarı nedeniyle parti yönetimine yönelik bir ahde vefa olarak değerlendirildi. Ancak, MYK’nın üstünü delege çizdi.

Parti MYK’sında etkin konumda yer alan Basın İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Genel Başkanın anahtar listesinde yer alıp delegenin üstünü çizdiği isimlerden. Özkan, 1356 delegenin 477’sinin oyunu alabildi ve yeni yönetimde dışarıda kaldı. Yıldırım Kaya ve Ünal Çeviköz de liste dışı kalan isimlerden oldu.

Parti’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu da liste dışı kalan isimlerden. Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer alan Selin Sayek Böke, PM listesine yüksek oyla girdi. Yeni MYK’da Böke’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirileceği konuşuluyor.

LİSTEYİ DELENLER

Bu Kurultayda hem yeni tüzüğün yürürlüğe girmesi hem de genel başkanın hayli güçlü olması, anahtar listeyi delmeyi zorlaştırıyordu. Yeni sistemle kadın ve gençlik kotaları arttırılması, delege sayısının artması, barajı geçmek için gerekli delege oyunu da arttırdı.

Buna karşın Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer alamayan 10 isim Parti Meclisi’ne girmeyi başardı. Gürsel Erol, Eren Erdem, Gaye Usluer, Aylin Nazlıaka, Müslim Sarı ve Gökhan Günaydın PM yarışını kazandılar.

Erbil Aydınlık, Ahmet Hakan Uyanık, Semra Dinçer ve Hasan Efe Uyar da anahtar listede yer almamalarına rağmen, PM’ye giren isimler oldu. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu PM üyeleri arasından, önümüzdeki günlerde yeni MYK’sını oluşturacak.

İKİNCİ YÜZYIL KURULTAYININ YENİ YÖNETİMİ

CHP’nin 37. Kurultayına Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı Cumhuriyetin ikinci yüzyılı manifestosu damgasını vurdu. Yeni Parti Yönetimi de manifestoda ortaya konulan hedefleri hayata geçirecek. PM üyeleri, manifestoyu nasıl değerlendiriyor?

Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer almamasına karşın 592 oy alarak Parti Meclisi’ne giren isimlerden Müslim Sarı, manifesto için şunları söylüyor:

“CHP’de hep bir takım tarihsel dönemler oldu. Tutarlı büyük hikayeler dönemi yaşadı. Mesela kurucu dönem, ulus inşa etmiş bir CHP. Sonra 1960’larda başka bir CHP var. O zaman dünyanın hikayesi değişmiş, Latin Amerika’da devrimler oluyor, Avrupa’da sosyal demokrat partiler iktidara geliyor, dünyadaki sol uyanıştan Türkiye de etkilendi. Böyle bir ortamda CHP yenilmiş bir parti olarak, 10 yıldır muhalefeteyken bir arayışı vardı. Ortanın solu hareketiyle cisimleşti. Parti bunu anlayamadı ve ikiye bölündü. Ayrılanlar, Milliyetçi cephe hükümetlerinde görev alanlar oldu ama Parti’de bu süreç ısrarla ve inatla sürdürüldü. Ve biz 73 ve 77 seçimlerinde bunun sonuçlarını aldık. İlk hikaye dönemi buydu.

İkinci kuruluşunda 1992’de de farklı bir çerçeve var. Dünyada soğuk savaş yıkılmış ve Türkiye iki büyük tehdit altında. Biri yükselen Kürt siyasi hareket var, üniter devlet yapısı tehlikede diğeri de siyasal İslam karşısında seküler devlet yapısının tehdit altında olması. CHP burada devletin yanında konumladı. Kendini yüzde 20’lere sıkıştırmış bir CHP. Şimdi yeniden başladığımız dönemde CHP’nin karşısında yeni bir fırsat var. Büyük bir hikaye yazma fırsatı var. O da Cumhuriyetin ikinci yüzyılı. Cumhuriyetin ikinci yüzyılı herkesin kendinden bir şeyler verip, alabileceği bir parantezdir. Tüm etnisiteler, inançlar, çelişkiler…

Burada kastettiğim şey sadece Anayasa değil. Anayasa sadece cisimleşmiş hali ama bunun da ötesinde bir toplum sözleşmesi önemli. Bunu CHP yapacak. Neden CHP’ye düşüyor? Birincisi CHP zaten AKP karşıtı siyasi hareketin yarısı, ikincisi kurucu parti. Zaten bunu yapmış. Kurultayın fikrinin Cumhuriyetin ikinci yüzyılı olmasını çok önemsiyorum. Şimdi bunun içini doldurmamız gerekiyor.”

CHP’DEN KÜRT AÇILIMI

Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı manifestonun ikinci maddesini ise Kürt sorunu oluşturdu. Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözümü için Parlamento’yu adres gösterdi. Çözüm sürecine yönelik bir eleştiriyi de kapsayan bu çözüm önerisinin listelere yansıması da oldu. CHP Lideri Doğu ve Güneydoğu’dan isimler önerdi. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer alan Siirt İl Başkanı Nevaf Bilek, delegenin önemli desteğiyle PM listesine girdi. Bilek, “Siirt İl Başkanı olarak PM’de olmak sorunlarımızı dile getirmek daha iyi olacak. Çözüm noktasında Genel Merkez ile  olan diyaloğumuz daha seri ve katkı verici olacaktır. Türkiye, bölünme paranoyasından artık kurtulmalı. Bu ülkenin bölünmemesini en fazla isteyen Kürtlerdir” diye konuştu.

Yorumlar kapatıldı.