İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HDP’den sosyal medya teklifine şerh: iktidara can simidi

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri bugün başlayacak olan sosyal medya teklifinin Adalet Komisyon raporuna muhalefet şerhi koydu. HDP teklifi “iktidarın yaptıklarını gizleyecek bir can simidi”   ve getirilecek olan sistemin OHAL yöntemlerinin devamı olduğu değerlendirmesini yaptı.

Sosyal medyayı zapt-ı rapt altına alacak teklifin Meclis Genel Kurulu’nda görüşmelerinin bugün başlaması ve Meclis tatile girmeden yasalaştırılması planlanıyor. Teklifin Adalet Komisyonu raporuna şert düşen HDP ise, teklifin içeriği açısından “iktidara can simidi olacağı” görüşünde. HDP, teklifin bu haliyle OHAL yöntemlerinin devamı olduğu değerlendirmesini yaptı.

HDP şerhinde, 2004 yılında Pamukova’da yaşanan tren kazası anımsatıldı. Bu kaza sonrası dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a Ulaştırma Bakanının istifa edip etmeyeceği yönünde bir soru sorulmuş, Erdoğan o soruyu soran gazeteciye, “Sen hangi gazetedensin” yanıtını vermişti. Şerhte, bu durumun sansür ve otosansüre dair milat olduğu belirtildi. Şerhte, iktidarın kendisine seçtiği bu can simidinin ülke halklarını “nefessiz bırakacağı” kaydedildi.

‘OHAL YÖNTEMLERİNİN DEVAMI’

Teklifi, madde madde ele alan şerhte birinci madde ile yapılan “sosyal ağ sağlayıcı” tanımının oldukça geniş tutulması eleştirilerek, “Sosyal medyayı bürokrasiye kurban ederek yok etmek isteyen zihniyet kendisini ifade etmektedir” denildi. Bu madde ile sosyal medya araçlarının yanı sıra diğer tüm iletişim araçları üzerinde de denetim oluşturulabileceğinin altı çizildi. Öte yandan getirilecek olan sistemin OHAL yöntemlerinin devamı olduğu belirtilerek, halkın bilgiye erişiminin hedef alındığı ifade edildi.

‘MUHALİF KANALLAR YOK OLMAYA MAHKUM’

Teklifin, sosyal medya şirketlerine yaptırım uygulama amacıyla yapıldığı belirtilerek, hedef alınan mecraların idari para cezası yöntemi ile sindirileceği ifade edildi. Para cezalarının yüz katına çıkarılmasının,  muhalefet kanallarını sindirme amacıyla yapıldığının altı çizilen şerhte, bu kanalların uygulanacak para cezaları ile yok olmaya mahkum oldukları belirtildi.

EŞCİNSEL İÇERİKLER KALDIRILABİLİR

Teklifin bir diğer maddesi, içerik engellemenin yanında içerik çıkarmayı yani içeriğe ulaşmayı tamamen engelliyor. HDP tarafından düşülen şerhte, “çocuk istismarı, çocuk pornosu” gibi içeriklerin kaldırılmasının maddenin “makyajı” olduğu ifade edildi. İktidar tarafından 2015 yılına kadar eşcinselliğin “Genel Ahlaka Karşı Suçlar” başlığı altına alınarak “müstehcenlik” suçu içinde değerlendirildiği anımsatıldı. Türkiye’de hala eleştiri ile kişilik haklarına saldırı arasındaki temel farkın dahi ayırt edilemediği belirtilerek, teklif metninin uygulaması sırasında yoğun hak ihlalleri yaşanabileceği uyarısı yapıldı.

UNUTULMA HAKKI İLE AMAÇLANAN GEÇMİŞİN SİLİNMESİ

Şerhte, “Kişilerin şeref ve itibarının korunması için unutulma hakkı getiriliyor” şeklinde savunulan düzenlemenin, aslında unutulma hakkının tannıması olmayıp, iktidarın geçmişteki söylem ve eylemlerinin silinmesi olduğu belirtildi. Şerhte geçmişteki söylem ve eylemleri ile örtüşmeyen iktidarın, şimdi her mecrada karaladığı ilişkilerinin de unutulmasını istediği ifade edildi. 17-25 Aralık benzeri yolsuzluk dosyaları ile iktidarın FETÖ ile olan ilişkileri anımsatılarak, bu gibi durumların silinmeye çalışıldığı bellirtildi.

‘TEMSİLCİ ATAMA ZORUNLULUĞU SORUNLU’

Teklifin 6. maddesinde yer alan, kullanıcı sayısı 1 milyonun üzerinde olan sosyal ağ sağlayıcılarının temsilci atama zorunluluğunun birçok sorun barındırdığı da belirtilen şerhte, bunun Anayasa’ya aykırı olduğu ve ekonomi açısından da zarar oluşturacağı ifade edildi. Şerhte, temsilci bulundurmayanlara getirilecek yaptırımların ise cezaların şahsiliği ilkesi ile bağdaşmayacağı kaydedildi. Platformların risk almamak için pek çok içeriği erişime engelleyebileceği belirtilen şerhte, bunun Anayasa ile güvence altına alınan ifade özgürlüğünü zedeleyeceği vurgusu yapıldı.

PANDEMİ DÖNEMİ HATIRLATMASI

HDP şerhinde, insanların pandemi dönemini yaşadığı günlerde pek çok ihtiyaçlarını giderdikleri internet ortamının, salgın koşullarında düzenlemeye tabi tutulmasının kabul edilemez olduğu belirtildi. Salgın koşullarından ötürü parlamentonun tam kapasite çalışamadığı da hatırlatılan şerhte, kurumlardan teklif ile ilgili görüş alınmadığı, bu şartlar altında söz konusu kanun teklifinin gündemde olmasının bile büyük sorun teşkil ettiği belirtildi.

Şerhte, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL sonrasında pek çok medya organının kapatıldığı anımsatılarak, söz konusu kanun teklifinin OHAL döneminin devamı olduğu vurgulandı. Pandemi koşullarından ötürü halkın içinde bulunduğu olağanüstü durumu, iktidarın kendi bekası için kullandığı belirtilen şerhte, “teklifin hiçbir şekilde kabulü mümkün değildir” denildi.

Yorumlar kapatıldı.