İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meclis, sosyal medyaya müdahaleyi yasalaştırdı, tatile girdi

Toplumun büyük bir kesiminin karşı çıkmasına rağmen, sosyal medyaya müdahaleyi getiren yasa teklifi AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilerek yasalaştı. Meclis de 1 Ekim’e kadar tatile girdi.

AKP ve MHP tarafından getirilen ve “sosyal medya düzenlemesi” olarak adlandırılan, sosyal medyaya yaptırım ve müdahaleyi getiren yasa teklifi, Meclis’in sabaha kadar süren çalışması sonunda yasalaştırıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından yürürlüğe girecek olan yasa ile AKP, kendisiyle ilgili geçmişte yer alan içeriği mahkeme kararıyla sildirebilecek. Bu durum da “sosyal medyanın hafızasının kalmayacağı” yönünde değerlendirildi.

‘TÜRKİYE’DE KARANLIK BİR DÖNEM BAŞLIYOR’

Düzenleme sosyal medyada eleştirilerle karşılandı. “Türkiye’de yeni ve karanlık bir dönem başlıyor” değerlendirmeleri yapılan sosyal medyadaki eleştirilerde; hükümetin ‘vatandaşın derdini çözüyoruz’ iddiasıyla sadece kendisinin derdini çözdüğü ifade edildi. AKP ve MHP’nin amacının, geçmişteki kimi icraatlarına ilişkin içerikleri sildirmek yoluyla, sürekli önlerine çıkarılmasından kurtulmak olarak değerlendiriliyor.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut da bu düzenlemenin, “Tek adam rejiminin itiraz eden herkesi ve her şeyi susturmaya çalışması” olduğunu ifade etti. “Kimse sorgulamasın, eleştirmesin, iktidara söz söylemesin” denildiğini belirten Barut, “Bu karanlığa itiraz eden herkes baskılarla, davalarla, cezaevleriyle tehdit edilip içeriye atılıyor. Türkiye özgürlükler sıralamasında sürekli basamak kaybediyor, cezaevleri de gazetecilerle dolu” dedi.
Barut bu düzenlemenin “ülkedeki karanlığı karanlığı daha da derinleştirecek hükümler içerdiğini, iktidarın eleştirildiği mecraları daraltmaya yönelik olduğunu” söyledi.

YASA NE GETİRİYOR?

Yasaya göre, günde 1 milyondan fazla kullanıcısı olan Twitter, Facebook gibi şirketler Türkiye’de temsilcilik açacak. Temsilcilik açmayanlara, para cezasından reklam yasağına uzanan ve bant daraltılması ile sonuçlanabilecek kademeli yaptırımlar uygulanacak.

48 SAAT İÇİNDE CEVAP ZORUNLULUĞU

Kişilik hakları ihlal edilenler, uygunsuz içeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi için sosyal medya temsilcisine başvuracak. Temsilci, başvuruya en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermek zorunda. Temsilcilik 6 ayda bir rapor da  hazırlamak zorunda.

Cevap yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 5 milyon lira, rapor vermeyenlere 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak.

Mahkeme kararına rağmen, 24 saat içinde uygunsuz içerikleri kaldırmayan sosyal ağlar, doğacak zarardan sorumlu olacak.

‘UNUTULMA HAKKI’ GELİYOR

Sosyal medya yasasıyla ‘unutulma hakkı’ denilen, içerik çıkarma da getiriliyor.  “Kişilik haklarına saldırı” olarak nitelendirilen paylaşımlar, mahkeme kararıyla arama motorlarında görülmeyecek. Bunun da AKP’nin geçmişini sildirmek için getirildiği ifade ediliyor.

Cep telefonunda internet kullanımına ilişkin bir düzenleme de yapıldı. Cep telefonlarında artık IP bilgisinin yanı sıra PORT kaydı da yer alacak. Aynı IP adresi ile internete giren kullanıcılara ait ayrı ayrı bilgi tutulacak.

Yorumlar kapatıldı.