İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HAP çağrı yaptı; “Ankara İçin Yaşamsal Talebimizi Tekrarlıyoruz: Hastanelerimizi Açın”

Ankara’da pandemi vakalarına yönelik adeta alarm zilleri çalıp, vaka sayısı 50 binleri bulurken, Hastanelerimizi Açın Platformu’ndan (HAP) yine bir çağrı geldi: “Ankara İçin Yaşamsal Talebimizi Tekrarlıyoruz: Hastanelerimizi Açın.”

AVM’lerin açılması, iktidarın “normale dönme” kararlarının Ankara’da etkisi artan pandemi vakaları, dolu hastaneler, alınmayan tedbirlere karşı vatandaştan “tedbir” beklentileri… Ankara Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi’nin verileri ise Ankara’da durumun vehametini ortaya koyuyor; verilere göre vaka sayısı 50 binlerde.  Buna karşı SES ve ATO’nun da aralarında bulunduğu Hastanelerimizi Açın Platformu’ndan (HAP) gelen çağrı: “Hastanelerimizi açın” oldu.

HAP’tan, “Yaşamsal Talep” başlığı ile yapılan “Hastanelerimizi Açın” çağrısında şu görüşler dile getiriliyor:

ANKARA’DA SALGIN YAYGINLAŞTI

COVID-19 hastalığı yayılmaya devam ediyor. Ülkemizde de bir süre inişe geçen hasta ve can kaybı sayıları ne yazık ki tekrar artış eğiliminde. Ankara da hastalığın en fazla artış gösterdiği iller arasında sayılıyor.

Bizler Ankara’daki tüm örgütlü yapılar olarak bu salgının ortaya çıktığı günlerde artacak sağlık hizmeti ihtiyacını ve COVID-19 dışı hastalıkların tedavilerindeki olası aksamaları öngördük ve Hastanemi Açın Platformu (HAP) adıyla bir araya geldik. Temel talebimiz Ankara Şehir Hastanesi’nin açılması gerekçesiyle kapatılan hastanelerimizin tekrar açılmasıdır. 6 Nisan 2020’de yaptığımız açıklamamızda dile getirdiğimiz tehlikeler ve ihtiyaçlar ne yazık ki şimdi daha da açık biçimde ortaya çıktı. Bu açıklamamızdan sonra hastanelerimizin açılması konusundaki tek gelişme kapatılan Dışkapı Çocuk Hastanesi’nin bir bölümünün Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından COVID-19 kliniği olarak kullanılmaya başlanması oldu.

ACİL AMELİYATLAR DIŞINDA AMELİYAT YAPILAMIYOR

Ankara’da devlet hastanelerinde acil ameliyatlar dışında ameliyatlar yapılamıyor. Ortopedi, göz, göğüs cerrahisi, kalp cerrahisi, genel cerrahi, ürolojik cerrahiler gibi pek çok cerrahiler erteleniyor. Şeker hastaları, böbrek, karaciğer hastaları gibi pek çok kronik hasta için yatırılacak yataklı servis bulunamıyor. Hastalarımız salgın hastalığa yakalanma endişesiyle COVID-19 hastalarının tedavi gördüğü hastanelere gitmeye çekiniyorlar ve 5 aydır sağlık hizmeti ihtiyaçlarını erteliyorlar.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nün 28 Temmuz 2020 tarihli toplantı kararları Ankara’daki sıkışıklığı ortaya koyuyor. Devlet hastanelerindeki yoğun bakım yataklarının tamamı, servis yataklarının en az yarısı COVID-19 hastalarına ayrıldı ve acil olmayan ameliyatlar belirsiz bir tarihe ertelendi.

‘TEDAVİLER İÇİN GEREKLİ ORTAMI HAZIRLAYIN’

Tekrar ediyoruz, bu kararlar salgının başındaki uyarılarımızda ne kadar haklı olduğumuzu açıklıkla gösteriyor. Tüm yetkililere sesleniyoruz:

Kapattığınız hastanelerimizi açın. Bazılarının COVID-19, bazılarının diğer hastalar için kullanılması ve tüm hastaların güvenle, ertelemeden tedavilerine başlayıp sürdürmeleri için gerekli ortamı hazırlayın. Ankara Numune Hastanesi’ni, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’ni, Dışkapı Çocuk Hastanesi’ni, Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’ni, Ulus Devlet Hastanesi’ni açın.

Bizler Ankaralılar olarak bu hastanelerin yeniden açılması ve sağlık hizmetlerine kazandırılması konusunda üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Yeter ki sizler yanlışta ısrarcı olmayın, hastanelerimizi açarak Ankaralıların sağlığına iyi gelecek bir adım atın.

Daha da geç olmadan, tedaviler aksamadan, ölümler artmadan!

Yorumlar kapatıldı.