İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mimarlardan Ankara Ulaşım Planı’na tepki:  ‘Ulaşım Planını Gazi Üniversitesi değil,  Belediye yapmalı’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Ulaşım Planı’nın Gökçek döneminde olduğu gibi yine Gazi Üniversitesi’ne yaptırılmasına tepki göstererek, “Planı belediye kendisi yapmalı, kurda kuzu teslim edilemez” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Gazi Üniversitesi arasında protokol imzalanarak,  Ankara Ulaşım Planı’nın belediye yerine Gazi Üniversitesi’ne bırakılmasına tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bu uygulamanın başkentlilerin beklentilerini karşılamadığını ifade etti.  Candan Melih Gökçek döneminde yılan hikayesine dönen bu uygulamanın yinelenmesinin, “kurda kuzunun teslim edilmesi” anlamına geldiğini ifade etti.

“Gökçek döneminde 2011 yılında Gazi Üniversitesi ile imzalanan Ankara Ulaşım Ana Planı, Gökçek’in ısmarlama planıdır” diyen Candan, o dönem su uygulamanın yaklaşık 8-9 milyona mal olduğunu ifade etti. “Ankara’nın meslek odaları tarafından açılmış tüm kent suçu davalarını ve gelecek planlarını ortaya koyan, 9 yıldır onaylanmamış bir planın revize edilmesi için yeniden Gazi Üniversitesi ile yola devam edilmesi kabul edilemez” diyen Candan,  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde hayata geçirilen ulaşım ana planı elde etme modelini geliştirmesi ve Ankara Ulaşım Ana Planını kendisinin yapması olduğunun altını çizdi.

Candan şunları dile getirdi: ‘’25 yıllık enkazın arkasından büyükşehir belediyelerinin kente dair yapacakları hizmetlerde en önemli konu, bu hizmetlerinin nasıl yapılacağıdır. Katılımcı bir model oluşturmak toplumcu belediyeciliğin gerekliliğidir. Atatürk Orman Çiftliği başta olmak üzere, kentsel ölçekteki tüm hukuksuzlukları 2038 Çevre Düzeni planına işleyen Gökçek döneminin Gazi Üniversitesi’ne hazırlattığı Ulaşım Ana Planı, 2038 Çevre Düzeni Planının ruh ikizi ve tamamlayanıdır. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve diğer meslek örgütleri ile birlikte 2038 Çevre  Düzeni Planına açtığımız davada, bilirkişi raporu lehimize gelmiştir. 2038 Çevre Düzeni Planı’nın iptalinin eli kulağındadır.”

 ‘2038 ÇEVRE DÜZENİ PLANI REVİZE EDİLMELİ’

Sürecin bütüncül planlanması için öncelikle 2038 çevre düzeni planının revize edilmesinin zorunlu olduğunu kaydeden Candan, “Gazi Üniversitesi Ankara Ulaşım Ana Planı’nda Gökçek ne istedi ise onu planlamıştır ve plan onaylanmamıştır. Onaysız planın revize edilmesi tartışmalıdır. Burada yapılması gereken Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Ankara Ulaşım Ana Planı’na yönelik öncelikle 2038 Çevre Düzeni Planı’nı revize etmesi, sonrasında toplumcu belediyeciliğin bir gereği olarak uygulanmış kamucu modelleri geliştirmesidir” uyarısı yaptı. Belediyenin kendi bünyesinde Türkiye’nin en güçlü ulaşım plancılarını oluşturacak bir ekip kurup eğitmesini, geliştirmesini öneren Candan, “Belediye kendi mutfağını oluşturup Ankara Ulaşım Ana Planı’nı yapabilmelidir. Bu bir defalık bir iş değildir, sürekli canlı bir organizma gibi işlemelidir. Başkent’e de böyle bir model yakışır” diye konuştu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, hocalarla birlikte başkent için böyle bir katılımcı model uygulamasında gönüllü olacaklarını da duyuran Candan, “her türlü desteği verebileceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz” dedi.

 

Yorumlar kapatıldı.