İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Adnan Kahveci  ve Kıvırcık Ali Parkları betonlaştırılıyor

Ankara Yenimahalle’de bulunan Kent Koop Mahallesi’nde 33 bin 580 metrekarelik, Adnan Kahveci Parkı’nın Yap-İşlet-Devret modeli ile özelleştirilmek istenmesi hem semt sakinleri hem de meslek odalarının tepkisini aldı: “Kamusal alan ticarileştirilemez”.

Yenimahalle Belediyesi, Kent Koop Mahallesi’nde 33 bin 580 metrekarelik, Adnan Kahveci Parkı’nın Yap-İşlet-Devret modeli ile açık artırma usulü ile 15 yıllığına kiraya verileceğini duyurdu. Proje kapsamında alanın, 500 metrekaresi düğün salonu, 320 metrekaresi market, 80 metrekaresi idari bina, 90 metrekaresi ticari alan (kafeterya), 17 metrekaresi gözleme evi olmak üzere yeniden düzenleneceği duyuruldu.  

PARKTA, PARKIN GASPINA KARŞI  TOPLANTI                                    

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve semt halkını temsilen Yenimahalle Kent Konseyi Kent Gönüllüler Meclisi yönetimi ortak toplantı ile bu girişime tepki gösterdiler.  Yapılan ortak basın toplantısında, belediye yönetimlerine, “kamusal alan ticarileştirilemez” mesajı gönderildi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, pandemi sonrası ilk online olmayan basın toplantısını Adnan Kahveci ve Kıvırcık Ali Parklarında, “yeşil alan gaspı üzerine” yaptıklarını söyledi. “Yenimahalle’de Adnan Kahveci ve Kıvırcık Ali Parkı’nda ve Yenimahalle’nin bütününü kapsayan parklarda neler oluyor? Bunları gündeme taşımak istedik” diyen Candan,  Adnan Kahveci Parkı’nın yapılaşmaya ve ticarete açılması konusunda ihaleler yapıldığını, bir taraftan da inşaatların başladığını söyledi. Bu uygulamaların doğru olmadığını kaydeden Candan, “Yenimahalle Belediyesi’ne Adnan Kahveci Parkı’ndaki ihalenin iptal edilmesine ilişkin için yazı yazdık. Yeşil alanların böylesi bir yapılaşmanın, özelleşmenin ve ticarileşmenin söz konusu olamayacağını belirterek, ihalenin iptal edilmesini istedik” dedi.

‘YEŞİL ALANLAR TİCARİLEŞTİRİLEMEZ’

Kamusal yeşil alanların yap işlet devret modeliyle şirketlere verilmesinin kabul edilemez olduğunun altını çizen Candan, “ Çünkü bu alanlar herkesin kullandığı kamusal alanlardır. Özel işletmelere verilmesi doğru değildir. Orada nikah salonundan tutun marketine kadar bir yapılaşma tanımlanması da planlama ölçeğinde mümkün değildir. Plan değişikliği yapılmadan, planlara aykırı bir şekilde ve ruhsatının belli olup olmadığı durumda, bu yapılaşmanın ne amaçla ve hangi plan kararlarıyla yapıldığını sorguladık. Bize de herhangi bir cevap gelmedi. Ama sıkı takip ettiğimizi altını çizmek isteriz” diye konuştu.

Kıvırcık Ali Parkı’nda da aynı sıkıntıların yaşandığını dile getiren Candan, pandemi koşullarında daha fazla yeşil alana ihtiyaç varken, kısıtlamaların yoğunlaşacağı bir süreçte, belediyeden beklentilerinin betona değil yeşile yatırım yapması ve yeşil alanları çoğaltması olduğunu dile getirdi.

KENT KONSEYİ DE KARŞI

Yenimahalle Kent Konseyi Kent Gönüller Meclisi Başkanı Adnan Güven  de bu girişime tepki gösterdi. Kent Konseylerinin amacının, “kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hukukun korunması, sürdürebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma , saydamlık hesap sorma, hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmek” olduğunu dile getiren Güven, bu amaçla mahallelerindeki yeşil alanlara sahip çıktıklarını hatırlattı.

Parklarının özelleştirileceği haberini aldıktan sonra, belediye yetkilileri ile görüşmeler yaptıklarını aktaran Güven, “Yapılan görüşmede semt sakinlerinin görüş ve önerileri iletildi ve tarafımıza bilgi aktarıldı. Katılımcı, demokratik ve halkçı belediye anlayışının ilke edinilmesi ve halkın karar alma süreçlerine dahil edilmesi gerektiğini dile getirdik. Kamusal alanların ticarileştirilmesinin doğru olamadığını ifade ettik” dedi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi yönetimleriyle de görüştüklerini ve “kamusal alanın özelleştirilemeyeceği, İmar Yasası gereği yeşil alan olarak belirtilmiş yeşil alanın ticarileşmeye açılamayacağı” bilgisini aldıklarını da belirten Güven, ihalenin iptali için belediyeye de başvurduklarını söyledi.

‘BU İHALE İLK DEĞİLMİŞ’

Güven, yaptıkları araştırma ile de bu ihalenin ilk olmadığını, yeşil alanların hatta deprem toplanma alanlarının parça parça yapılaşmaya ve ticarileşmeye çok daha önce açıldığını ve yasaya aykırı olarak betonlaştırıldığını gördüklerini dile getirdi. Bunun bir örneğinin de Kıvırcık Ali Parkı olduğunu aktaran Güven, “ Yeşil alana betonarme yapılarak parkın önemli bir kısmı ticarileştirilmiştir. Yenimahalle Kent Gönüller Meclisi olarak semtimize, insanımıza ve doğamıza sahip çıkıyoruz. Çevremizde yapılacak her yanlış uygulamanın karşısındayız” diye konuştu.

Yorumlar kapatıldı.