İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Murat Emir’den, ‘hastalar nefes nefese ekip bekliyor’ iddiası

CHP’nin hekim milletvekili Murat Emir, COVİD -19 hastalarının evde nefes nefese ekip beklediğini iddia etti. Sağlık Müdürlüğü’nün de geç kalındığı yönünde itirafta bulunduğunu belirten Murat Emir, “Bakan isterse, görüşme kayıtlarını kendisiyle paylaşabilirim” dedi.

Sağlık Bakanlığı ekiplerinin, COVID-19 salgınında artık evde tedaviye de yetişemediğini belirten CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Pozitif tanı konulan hastalar, evlerinde nefes nefese sağlık ekibi beklerken artık bizi arayıp yardım istiyor. Ankara’da büyük bir ilçenin sağlık müdürlüğünü aradık ve yetkililerden ‘Gelmeme diye bir durum yok, sadece geç gelme var’ yanıtı aldık. Bu bir skandaldır, bu kayıtları isterse Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kendisiyle paylaşabilirim” dedi.

HASTALAR NEFES NEFESE EKİP BEKLİYOR

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, COVID-19 vakalarındaki artışın devam etmesi ve hastanelerde boş yatak kalmaması üzerine nefes darlığı ve beslenmede zorluk yaşayan hastalar dışındaki pozitif vakaların evde tedavisine başlayan Sağlık Bakanlığının artık evde tedaviye de yetişemediğini ifade etti. Özellikle Ankara’da temaslı hastaların takibinde zorlanan Sağlık Bakanlığı’nın son olarak filyasyon çalışmaları için neredeyse bütün diş hekimlerini sahaya sürdüğünü kaydeden Emir, “Ancak bu da soruna çözüm olmadı. Evlerinde nefes nefese sağlık ekibi bekleyen hastalar, bizi arayıp yardım istiyor” açıklaması yaptı.

GELMEME YOK, GEÇ GELME VAR

Hastaların yardım çağrıları üzerine kendilerinin de sağlık müdürlüklerine durumu ilettiklerini kaydeden Murat Emir,  aldıkları yanıtların ise hiç de iç açıcı olmadığını, durumun aciliyetini ve vehametini ortaya serdiğini dile getirdi.  Ankara’da büyük bir ilçenin sağlık müdürlüğünü aradıklarını ve yetkililerden ‘Gelmeme diye bir durum yok, sadece geç gelme var’ yanıtı aldıklarını aktaran Murat Emir, “Ankara İl Sağlık Müdürlüğünü aradığımızda da ekiplerinin gelmesinin bir günü, iki günü hatta üç günü bulabileceği belirtiliyor. Bu bir skandaldır, bu kayıtları isterse Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kendisiyle paylaşabilirim”dedi.

Skandalların bununla da bitmediğini, bazı hastalara da yanlış reçete verilip evlerine gönderildiğini savunan Emir, “Karantinada olduğu için evlerinden çıkamayan insanlar, nasıl tedavi olacak?” diye sordu.

“İktidarı bir kez daha uyarıyorum” diyen Murat Emir şunları dile getirdi: “ Artık bu işin şakası kalmadı. Daha Eylül ayını görmeden skandallar ortaya çıkıyor. Biz, bu işin en başında uyarılarımızı yaparken, bakanlık tüm çağrılara kulağını tıkamıştı ve tıkamaya da devam ediyor. Şimdi, insanlar evlerinde perişan halde, sağlık ekibi gelsin de ilaç tedavisine başlasın diye bekliyor.”

Yorumlar kapatıldı.