İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yoğun bakım ve entübe hasta sayıları tablodan neden çıkarıldı?

Sağlık Bakanlığı’nın, günlük pandemi tablosundan yoğun bakım ve entübe hasta rakamlarını çıkarmasını Meclis gündemine taşıyan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, paylaşılmayan verilerin nedenini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

Sağlık Bakanlığı tarafından  Corona virüs salgının başından beri açıklanan “Türkiye Günlük Korona Virüsü Tablosu”nda 30 Temmuz’dan bu yana yoğun bakım ve entübe hasta sayısına yer verilmemeye başlandı. “Ağır hasta sayısı” ve “Hastalarda Zatürre Oranı” başlıklarının eklendiği tabloda, pandemi seyrine dair işaret veren yoğun bakım ve entübe hasta sayısı verilerinin kaldırılması kamuoyunda gerçeklerin saklanmak istendiğine dair endişeleri de beraberinde getirdi.  Türk Tabipleri Birliği de  (TTB) “aktif vaka sayısı ve yoğun bakımda yatan hasta sayısı oranı maalesef dünya standartlarına göre yüzde 2’nin altında olması gerekirken Türkiye’de yüzde 10” diye dikkat çekerken, verilerin tablodan çıkarılması endişeleri artırdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından Covid-19 salgınına ilişkin yaptığı açıklamada; “Türkiye Günlük Korona Virüsü Tablosunda, salgın boyunca oluşan uluslararası standarda uygun olarak, ağır hasta sayısının da verileceğini, yeni ve toplam hasta sayısına ek olarak, seyir hakkında detaylı bilgi sunması için zatürre oranının gösterileceğini” ifade etmişti. Ancak  tespit ve rakamlarda halen Dünya Sağlık Örgütü’nün kodları kullanılmıyor. Testleri negatif olan ancak klinik ve radyolojik olarak pozitif olan hastaların varlığı da ortada iken, verilerin yok sayılmasına tepki gösteren HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, konuyu Meclis gündemine taşıyarak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan sorularına yanıt istedi.

‘TOPLUM SAĞLIĞI GÖZETİLMEDİ’

1 Haziran tarihinden itibaren hayata geçirilen ‘normalleşme adımları’ nedeniyle vaka sayısında düşüş yaşanmadığını hatırlatan Koca, TTB Başkanı Sinan Adıyaman’ın;
“Yeni açılma hızlı yapılmasaydı biz şu anlarda günlük 300 vakanın altına düşmesini bekliyorduk. Toplum sağlığı gözetilmeden ekonomik ve siyasi çıkarlar göz önüne alındığı için bu hale geldik. Birinci basamak bastırılamadı ve salgında büyük bir hızlanma var. Bunu biz Ankara’da İstanbul’da görüyoruz. Ankara şu an en yoğun olduğu zamandan daha yoğun” sözlerine de yer verdiği soru önergesinde Bakan Koca’dan şu sorulara yanıt istedi:

GERÇEK RAKAMLAR GİZLENMEK Mİ İSTENİYOR?

 • Bakanlığınca günlük olarak paylaşılan Türkiye Günlük Korona Virüsü Tablosundan yoğun bakım ve entübe hasta sayısı neden çıkartıldı?
 • Aktif vaka sayısı ve yoğun bakımda yatan hasta sayısı oranı ile pandeminin Türkiye’de dünya standartlarına göre seyri izlenebiliyorken, neden verilerin açıklanmasına son verildi? Dünya standartlarına kıyasla bahsi geçen oranın bilinmesi mi engellenmek istenmektedir?
 • Bu oranın Türkiye’de yüzde 10’un üzerinde olduğu TTB tarafından açıklandıktan sonra Sağlık Bakanlığı’nın bu verileri açıklamaya son verdiği iddiası doğru mu?
 • Aktif vaka sayısı ve yoğun bakımda yatan hasta oranı Türkiye’de yüzde 10. Diyarbakır’da yüzde 15. Dünya standartlarında yüzde 1,5-2 . Bu oranın düşürülebilmesi için Bakanlığınızın planladığı çalışmalar var mıdır?
 • Tarafınızca açıklanan ‘uluslararası standartlara göre paylaşımlar yapılacaksa’ DSÖ’nün önerdiği tanı kodları neden kullanılmamaktadır?
 • Bakanlık neden bugüne kadar RO değeri açıklamadı? Mart ayının ilk haftalarından bu yana RO değeri ve bu değerdeki değişim nedir?

İSTANBUL VE ANKARA’DA PATLAYAN RAKAMLARA ÇÖZÜM NE?

 • Normalleşme süreci ile pandemi seyri azaltılamadığı gibi Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerde salgında ciddi oranda hızlanma olduğu vurgulanmaktadır. Buna ilişkin Bakanlığınızca önlemler alınmakta mıdır?
 • Salgının birinci dalgasının halen bastırılamamış olması nedeni ile acil olarak uygulamaya almayı planladığınız çalışmalar var mıdır?
 • Ankara, Diyarbakır ve Urfa’da hastanelerde yoğun bakım bölümlerinin dolu olduğu iddiası doğru mudur? Bu şehirlerdeki korona virüs tanılı yoğun bakım hastaları için tedavi planınız nedir?
 • Diyarbakır’da 27 Temmuz’da covid-19 tanısı konulan, koah hastası bir yurttaş; bakanlıkça yoğun bakım ünitelerinde yeterince yer var denilmesine rağmen, başvurulan hastanelerden ‘ yeterli yatak yok’ denilerek yoğun bakıma alınmamış ve hayatını kaybetmiştir. Diyarbakır’da hastanın yoğun bakım sevkinin gerçekleştirilmemesi nasıl açıklanabilir? Yurttaşların gereken tedaviye erişimini sağlamak yükümlülüğü gereğince Bakanlığınızın bu konudaki adımları nelerdir?

FABRİKALARDA DENETİM VAR MI?

 • 16 bin kişinin çalıştığı Manisa’daki Vestel Fabrikasında pozitif vaka sayısının bin, ölüm sayısının 17 olduğu iddiası doğru mudur? Dardanel ve Vestel gibi binlerce işçinin çalıştığı fabrikalarda kovid-19’dan korunmak üzere Bakanlığınızın, Çalışma Bakanlığı ile eşgüdümlü çalışmaları ve denetimleri nelerdir? Bu fabrikalarda salgının durumuna ilişkin gerçek verilerin kamuoyu ile paylaşılması sağlanacak mıdır?

 

Yorumlar kapatıldı.