İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Grip mevsimi yaklaşırken TTB’den uyarı: 6 aydan büyük herkes grip aşısı olmalı

Türk Tabipleri Birliği (TTB),  “grip mevsimi” yaklaşırken, influenza virüsünün Covid-19 virüsü ile gösterdiği benzerliklere dikkat çekti. Türkiye’de grip aşısı yaptırma oranının yüzde 3 olduğuna dikkat çeken TTB, 6 aydan büyük herkesin grip aşısı olması gerektiği uyarısı yaptı.

Sonbaharın yaklaşması ile birlikte grip vakalarında da artış görülmesi bekleniyor. Covid-19 vaka sayılarında da her gün artışlar yaşanırken iki hastalığının belirtilerinin benzer olması endişeleri artırıyor. TTB’nin pandeminin belirtileri ile benzerlikler gösteren İnfluenza (grip) virüsü karşısında neler yapılması gerektiği hakkında yaptığı sunuma katılan Prof. Dr. Murat Akova, Prof. Dr. Önder Ergönül ve Prof. Dr. Özlem Azap, 6 aydan büyük herkesin grip aşısı yaptırması gerektiğine dikkat çektiler.

‘GRİP AŞISI COVİD-19’UN ŞİDDETİNİ AZALTIYOR’

Prof. Dr. Murat Akova’ya göre, doğrudan gribin neden olduğu ölüm sayısı yıllık 99 bin ile 200 bin arasında. Covid-19’a bağlı ölüm sayısının ise şu ana dek 750 bin olduğunu kaydeden Akova, iki hastalığın ortak belirtilerini  “ateş, titreme, öksürük, nefes darlığı, yorgunluk hissi, kas ve eklem ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı, baş ağrısı, ishal” şeklinde sıraladı. Akova, bu iki hastalığın bir araya geldiğinde nasıl bir tabloya yol açacağının bilinmediğini söyledi. Daha ağır bir hastalığa yol açacağının düşünüldüğünü de ifade eden Akova, birine karşı korunmanın hastalık şiddetini azaltacağını, grip aşısı olanlarda Covid-19 şiddetinin azaldığına dair veriler olduğunu kaydetti.   6 ayın üzerinde olan her yurttaşın grip aşısı yaptırması gerektiğini ifade eden Akova, daha önce yaptırmamış 6 ay ile 9 yaş arası çocuklara bir ay ara ile iki doz aşı yapılması gerektiğini, yetişkinler için ise bir doz aşının yeterli olduğunu dile getirdi.

‘ÇOK UYANIK OLMALIYIZ’

Prof. Dr. Önder Ergönül de influenza belirtilerinin Covid-19 ile çok yakın olduğunu tekrar vurgulayarak, “Acil servislere ya da polikliniğe bir hasta geldiği zaman hekim bunu nasıl ayırt edecek?” sorusunu yöneltti. Ergönül bunun için laboratuvarda hızlı tanının çok önemli olduğunu belirtti. Hasta değerlendirmenin bu süreçte çok önemli olduğuna değinen Ergönül, “Çok uyanık olmamız gerekir ki ne olursa olsun oksijen satürasyonuna bakabilmeliyiz” ifadelerini kullandı. Oksijen satürasyonuna acil servislerde rahatça bakılabildiğini söyleyen Ergönül, poliklinik düzeylerinde ya da aile hekimliği düzeyinde problem olabileceğinin altını çizdi.

‘AŞI YAPTIRMA ORANI YÜZDE 3’

İnfluenza aşısını herkesin olması gerektiğine değinen Ergönül, toplumda grip aşısı yaptırma oranının yüzde 3 olduğunu söyledi. Bu oranın enfeksiyon hekim ve hemşirelerde de oldukça düşük olduğunu -yüzde 40- vurgulayan Ergönül, “Yani bizim genelde influenza aşısına bakışımız son derece tutucudur” diye konuştu. Ocak ayında dahi aşı meselesinin tartışıldığını anımsatan Ergönül, aşı karşıtlarının desteği ile “kelle paça yiyin” diyenlerden ötürü toplumda aşı yaptırma oranının yüzde 2 dolaylarında olduğunu söyledi. Ergönül, bu oranın yüzde yüz olacak şekilde tüm sağlık çalışanlarının grip aşısı olması önerisinde bulundu.

‘AŞILAMA HİZMETİNİ AKSATMADAN PLANLAMA YAPILMALI’

TTB Covid-19 İzleme Kurulu üyelerinden Özlem Kurt Azap da Sağlık Bakanlığı’nın grip ile ilgili iki web sayfasında da influenza hastalığına karşılık herhangi bir hazırlık bulunmadığını söyledi. Azap,  TTB tarafından Sağlık Bakanlığı’na sorulan , sonbaharda grip vakalarının artışı ile birlikte sağlık hizmetlerinin organizasyonuna ilişkin ne gibi hazırlıklar olacağı sorusunun yanıtsız kaldığını da dile getirdi.

Gripten korunmak için 6 aydan büyük herkesin aşı yaptırması önerilerine işaret eden Azap, aşı yaptırmanın şimdiki öneminin Covid-19 ile birlikte influenzanın nasıl seyredeceğini kestirmenin zor olmasına bağladıklarını ifade etti. Büyük olasılıkla daha ağır seyredeceğini ifade eden Azap, hastanelerde oluşabilecek yığılma durumunun da risk yaratabileceği uyarısı yaptı. Bu nedenle aşılama için farklı yollar izlenmesini isteyen Azap, bazı ülkelerde aşı kabinlerinin olduğu örneğini verdi. Azap, hastaları ve sağlıklı kişileri birbirine çok karıştırmadan ama aşılama hizmetini de aksatmayacak bir planlama yapılması gerektiğini söyledi. 

Yorumlar kapatıldı.