İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Okulların zili ‘uzaktan’ çalacak

Tartışmaların odağındaki 2020-2021 eğitim-öğretim yılı 31 Ağustos 2020 itibarıyla online olarak başlayacak. Yüz yüze eğitimlerin başlama tarihi ise “aşamalı ve seyreltilmiş” olarak 21 Eylül. Yeni eğitim dönemini değerlendiren Eğitim Sen Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, 1 aylık ertelemeyi zaten beklediklerini belirterek, bu 1 aylık süreçte de okulların eğitime hazır hale getirilemeyeceğini kaydetti.

Türkiye’de Covid-19 vaka sayıları artış gösterirken okulların ne zaman açılacağı da tartışma yaratmış, 2020-2021 eğitim-öğretim yılının 31 Ağustos’ta başlayacak olması tepki çekmişti. Sonrasında, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada 2020-2021 eğitim-öğretim yılının 31 Ağustos’ta uzaktan eğitim ile başlayacağını duyurdu. Yüz yüze eğitim ise 21 Eylül 2020 tarihinde “aşamalı ve seyreltilmiş” olarak başlayacak. Bakan Selçuk’un açıklamasına göre hangi yaş grubunun okula ne zaman başlayacağına Bilim Kurulu karar verecek. Öte yandan özel okulların 17 Ağustos tarihinden itibaren uzaktan eğitime başlayabileceği ifade edildi. Salgın tehlikesi devam ederken, sınavlara hazırlanacak öğrencileri de zorlu bir süreç bekliyor.

Türkiye’de her yıl farklı bir tartışma konusu olan eğitim meselesi, bu yıl da salgın koşullarından önemli ölçüde etkileniyor. Eğitim sendikalarına göre zaten eşitsiz olan eğitim alma hakkı, salgın ile birlikte daha da derin bir eşitsizliğe sürüklendi. Salgının önümüzdeki günlerde nasıl bir seyir göstereceği de belirsizliğini korurken, bu süreçten en çok etkilenenler sınavlara hazırlanan öğrenciler. Tüm bunları Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ile konuştuk.

‘BÜTÇE AYRILMADI’

Aydoğan yüz yüze eğitimin ertelenmesini beklediklerini belirterek, önümüzdeki 1 ay içerisinde de okulların salgın sürecinde eğitime hazır hale getirilemeyeceğini söyledi. Okullarda salgın sürecine ilişkin hiçbir hazırlık yapılmadığını belirten Aydoğan, ek bütçe açıklaması ve hazırlığı ile ek personel atamasının da yapılmadığını kaydetti. “Bir ay gibi bir süreçte bütçe açıklaması yapılmadan, gerekli önlemler alınmadan okulların hazır hale getirilmesi mümkün değil” diyen Aydoğan, okulların temizlik, dezenfektan, koruyucu malzeme ihtiyacının giderilmediğinin ve son yapılan açıklamada da bu ihtiyaçlar için bütçe hazırlığının gündeme getirilmediğinin altını çizdi.

‘UZAKTAN EĞİTİM SERMAYEYE KAZANDIRIYOR’

Okullar bu yıl 31 Ağustos’ta uzaktan eğitim ile açılacak. Uzaktan eğitim yönteminin siyasi iktidarın bir tercihi olduğunu belirten Aydoğan, sözlerine uzaktan eğitim ile sermaye gruplarının, özel okul sahiplerinin kazançlarına kazanç katmaya devam ettiklerini ekledi.

Öte yandan uzaktan eğitim hususunda yaşanan eşitsizlikleri de dile getiren Aydoğan, yüz yüze eğitimde yaşanan eşitsizliklerin uzaktan eğitim yönteminde daha da derinleştiğini ifade etti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre dahi salgında, uzaktan eğitime öğrencilerin yarısından fazlasının erişemediğini belirten Aydoğan, uzaktan eğitimde yoksul ailelerin çocuklarının her geçen gün hızlıca eğitim sürecinden koptuğununun altını çizdi. Bir yandan da kamu okulları ile özel okulların olanak farklılıklarının uzaktan eğitimde daha belirgin hale geldiğini ve eşitsizliği artıran bir başka faktör olduğunu anımsattı.

Aydoğan, Eğitim Sen olarak düzenledikleri ankette de öğrencilerin yüzde 96’sının nitelikli olarak uzaktan eğitime ulaşamadıkları sonucunu aldıklarını belirtti.

‘EN ÇOK SINAVA GİRECEKLER ETKİLENİYOR’

Sınav hazırlığında olan 8. sınıflar ile 12. sınıfların salgın sürecinden en çok etkilenen kesim olduğu belirtiliyor. Artan vakalar nedeniyle kimi illerde özel öğretim kursları da kapatılmış durumda. Sınav hazırlığında olan öğrenciler ile velileri ise restoranların, sahillerin açık olup özel öğretim kurslarının kapatılmasına tepkili.

Aydoğan’a göre de salgında sınavlara hazırlanan öğrenciler uzaktan eğitimdeki eşitsizliklerden daha da olumsuz etkilendi. Bu durumun somut göstergesi LGS ve YKS sınav sonuçları. Aydoğan’a göre, okullarda yüz yüze eğitimin gerçekleşmesi için gerekli önlemler alınmadığı ve uzaktan eğitimdeki eşitsizlikler giderilmediği sürece sınavlara girecek öğrenciler için sorunlar devam edecek.

Öte yandan okulların “aşamalı” açılacağı tartışmalarında da 8. ve 12. sınıf öğrencilerinin (okul öncesi, 1. 2. sınıf öğrencileri ile birlikte) öncelikli olarak başlatılacağı tartışmaları sürüyor. Sınav odaklı ve rekabete dayalı eğitim sisteminin eğitimdeki eşitsizleri derinleştirdiğini belirten Aydoğan, salgın sürecinde dahi hastanelerde, karantinada olan yaşam kaygısı yaşayan öğrencilerin sınava girmek zorunda bırakılmasını eleştirdi. Aydoğan, eşit olanaklara sahip olmayan öğrencilerin “aynı” sınava girmek zorunda kalmasının, öğrencilerin hayatında telafisi olmayan sonuçlar ürettiğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar kapatıldı.