İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Katilin arkasının bu kadar güçlü olduğunu bilmiyordum’

“Nitelikli cinsel saldırı” suçlaması ile tutuklu bulunan Uzman Çavuş Musa Orhan’ın “kaçma şüphesi bulunmadığı” gerekçesi ile tahliye edilmesine tepki gösteren baba Fuat Er, “katilin arkasının bu kadar güçlü olduğunu bilmediğini” söyledi. Baba Er tahliyenin ardından duygularını Halagazeteciyiz’e anlattı.

Batman’da yaşayan İpek Er, Uzman Çavuş Musa Orhan tarafından tecavüze uğradığını ardında bıraktığı bir mektupta anlatmış, ardından intihar etmişti. Hastanede 20 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra kurtarılamayan İpek Er’in ardından Musa Orhan hakkında Siirt 1. Ağır Ceza mahkemesi tarafından yakalama kararı çıkarılmış ve Orhan tutuklanmıştı. Sanık avukatının tutukluluk haline itiraz etmesinin ardından ise, Orhan’ın “kaçma şüphesi bulunmadığı” gerekçesi ile tahliye edilmesi ailede ve kamuoyunda tepkilere neden oldu. Sadece bir hafta cezaevinde kalan Orhan’ın tahliye edilmesine tepkiler sürüyor.

Halagazeteciyiz’e konuşan İpek Er’in babası Fuat Er, Orhan’ın 7 gün içeride tutulmasının tepkiler nedeniyle olduğunu belirterek, “Katilin arkasının bu kadar güçlü olduğun bilmiyordum” diyerek tahliyeye tepki gösterdi.

‘TAHLİYE EDİLMESİ KAFAMDA SORU İŞARETLERİ BIRAKIYOR’

“Adalete ve devlete güvenmek istiyorum, adalet yerini bulacaktır” diyen baba Er, olayın duyulduğu ilk günden beri farklı inançlardan, dinlerden tüm Türkiye’nin kendisini arayıp başsağlığı dilediğini fakat MHP’li herhangi bir kimseden bir telefon almadığını kaydetti. Kızının yazdığı mektubun her şeyi ortaya koyduğunu ifade eden baba Er, “Bu katil MHP’lidir, fotoğrafında da görülüyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir MHP’linin emrine geçebileceğini ben sanmıyorum ama tahliye edilmesi benim kafamda soru işaretleri bırakıyor” ifadelerini kullandı.

‘HERKES AYAKLANDIĞI İÇİN 7 GÜN TUTTULAR’

Sanık Orhan’ın tahliye edilmesinin kendisini vicdanen rahatsız ettiğini dile getiren baba Er, Orhan’ın gelen tepkiler üzerine 7 gün cezaevinde tutulduğunu dile getirdi. Tecavüz olayının duyulmasının ardından bütün Türkiye’nin ayaklandığını, milyonlarca paylaşım yapıldığını ifade eden baba Er, “Herkes kızımın durumunu görünce ağladı, tepki verdi. Bir hafta millet sakinleşsin, ortalık karışmasın diye tutukladılar” dedi.

Sanığın ailesinden de kendisini kimsenin arayıp başsağlığı dilemediğini belirten baba Er, “Devleti şu an MHP yönetiyor, bu katil de MHP’lidir. Bu çocuğun arkası güçlü olmasa, benim kızımı alıkoyamazdı” diye konuştu. Baba Er, Orhan’ın tahliye edilmesinin kendisini çok üzdüğünü de sözlerine ekledi.

İTİRAZ REDDEDİLDİ

Öte yandan mahkemenin tahliye kararına Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı ve Siirt Barosu itiraz etti. Ancak başsavcılığın itirazı kararın kesinleşmesi gerekçe gösterilerek reddedildi. İlk duruşma ise 16 Ekim’de Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

 

Yorumlar kapatıldı.