İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avukat Ebru Timtik’in ölümü, tepkileri de beraberinde getirdi

Avukat Ebru Timtik, adil yargılanma talebiyle başlattığı ölüm orucunun 238. gününde hayatını kaybetti. Timtik için bugün İstanbul Barosu önünde anma töreni düzenlenecek. Cumartesi günü Gazi Cemevinde düzenlenecek törenin ardından Gazi Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Dün akşam saat 20.24’te Halkın Hukuk Bürosu’nun Twitter hesabından paylaşılan mesajda, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Hastanesi’nde bulunan Ebru Timtik’in kalbinin durması üzerine Timtik’e tıbbi müdahale yapıldığı belirtildi. Ardından yapılan açıklamada ise Timtik’in hayatını kaybettiği bildirilerek, sevenlerine hastane önünde toplanma çağrısı yapıldı.

Timtik’in cenazesi, otopsi yapılmak üzere hastaneden Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adli Tıp Kurumu önünde yaptığı açıklamada, meslektaşlarını kaybetmekten dolayı çok üzgün olduğunu söyledi. Tanrıkulu, “İnsanların vicdanını körelten ölümlerdendir açlık grevi ve ölüm orucu direnişleri ile ölmek. Maalesef bu süreçte sorumluluğu olan siyaset ve yargı kurumlarıdır. Arkadaşımız ölmeden adil yargılanacağı bir ortam yaratabilirdik; fakat olmadı” dedi.

Timtik’in ailesi, meslektaşları ve sevenleri sabaha kadar kurumun önünde bekledi. Otopsinin ardından Timtik’in naaşı defin için ailesine teslim edilecek. Bugün saat 12.00’de İstanbul Barosu önünde anma töreni düzenlenecek. Törenin ardından Gazi Cemevi’ne götürecek olan cenaze, Cumartesi günü Timtik’in vasiyeti üzerine Gazi Mezarlığı’na annesinin yanına defnedilecek.

Timtik’in aynı dosyadan tutuklu bulunan kardeşi Barkın Timtik ve pankart açtığı için tutuklanan teyzesi Sultan Kaya’nın da cenazeye katılabilmesi için Silivri Hapishanesi’ne başvuru yapılacak.

Adli Tıp Kurumu, ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın sağlık durumlarının cezaevinde kalmalarına uygun olmadığına dair rapor vermişti. Timtik ve Ünsal, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla zorla hastaneye kaldırılmıştı.

Öte yandan, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunan ve 208 gündür ölüm orucunu sürdüren Avukat Aytaç Ünsal’ın da durumunun kritik olduğu öğrenildi.

Aytaç Ünsal

‘AYTAÇ’I HEP BİRLİKTE YAŞATMALIYIZ’

Timtik’in ölümünün ardından yapılan açıklamalarda, tepkiler de dile getirildi. HDP’den yapılan açıklamada, adil yargılanma hakkı için ölüm orucuna giren Timtik’in milyonların adalet sesi olduğu vurgulanarak, “Öfkeliyiz, üzgünüz! Ebru ayrıcalık değil, bütün yurttaşların sahip olması gereken adil yargılanma hakkını istedi. Hükümetin duyarsızlığı sonucu yaşanan bu ölüm, ülkede can çekişen adaletin ibretlik vesikası olarak tarihe geçti” denildi.

Hükümete acil çağrıda bulunulan açıklamada, şöyle denildi:

“Başka bir ölüme daha tahammülümüz bulunmamaktadır. Aytaç Ünsal derhal serbest bırakılmalı, adil yargılanma hakkı karşılanmalı ve tam teşekküllü bir hastanede tedavi altına alınmalıdır. Kamuoyuna da çağrıda bulunuyoruz. Aytaç’ı hep birlikte yaşatmalıyız. Aytaç Ünsal’ın hayatı iktidarın insafına terk edilmemeli ve daha fazla duyarlılık gösterilmelidir. Ebru Timtik’i kaybetmenin kederini yaşıyor, ailesine, dostlarına, meslektaşlarına ve Halkın Hukuk Bürosu’na başsağlığı diliyoruz.”

Timtik’in ölümü sonrası paylaşılan mesajlardan bazıları şöyle:

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi: “Adil yargılanma talebi ile 238 gündür ölüm orucunda olan meslektaşımız Av. Ebru Timtik’i kaybettik. Ebru Timtik sadece adil yargılanmak istiyordu!”

Adana Barosu: “238 gündür ölüm orucunda adalet isteyen meslektaşımız Ebru Timtik hayatını kaybetti. Ölen Ebru değil, hukuk ve insanlıktır!

Garo Paylan (HDP Milletvekili): “Ebru Timtik iktidardaki zalimlerce katledildi!”

Mithat Sancar (HDP Eş Genel Başkanı): “Kötülük, örgütlü kötülük! Tek talebi adil yargılanmak olan bir avukat zulüm ve kayıtsızlık cenderesinde yaşamını yitirdi. Üzgünüz, öfkeliyiz… Ebru Timtik”

Sera Kadıgil: “İlk celsede tahliyesine karar verilmişti. İtiraz edildi, tekrar tutuklandı, tahliyeyi veren heyet dağıtıldı. Sözde delillere erişemedi. Doğru düzgün savunma yapmasına bile izin verilmedi. Bir avukat açlıktan değil adaletsizlikten öldü bugün. Öldürüldü. Ebru Timtik”

Şebnem Korur Fincancı: 3 Eylül’ü bekleyen Yargıtay üyeleri de bu ölümden sorumludur! Ebru Timtik adil yargılama talep ediyordu. Hepimiz gibi…

Eren Keskin: İlk celse tahliye oldular, hemen ‘siyasi irade’ devreye girdi, hiç bırakılmadan yeniden tutuklama kararı çıktı. Adaletsizliğin, şahına ulaşıldı. Unutmayın, yarın size de olabilir. Susmayın, bağırın!

Türkan Elçi: “Ölüme uğramayan yollar, yaşamak ve yaşatmak için söylenmemiş sözler bulunmalı. Yaşama ve adil yargılanma hakkı elinden alınan bu fotoğrafa bakınca insan, o yolları, o sözcükleri bulmada yetersiz kaldığı için vicdanı sızlıyor. Ebru Timtik”

Füsun Demirel (Sanatçı):  Aytaç Ünsal yaşatılmalı. Ebru Timtik’i yitirdik. Halkın Hukuk Bürosu, sizler Aytaç’ın hayata dönmesini sağlayabilirsiniz. Adil yargılanma taleplerini duyurdular. Dünya duydu. Sağır sultanlar duydu. İktidar duymasa da olur. Tarih önünde hesabı verilir. Yeter ki Aytaç ölmesin.

Ayşenur Arslan (Gazeteci):Ebru Timtik hayatını kaybetti. Ya da bu ülke onu kaybetti.

 

Yorumlar kapatıldı.