İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

3 ödül, üç kadın gazeteciye

Avrupa Birliği Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri Avrupa Birliği (AB) Büyükelçisi Christian Berger himayesinde Ankara Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi’nde düzenlenen bir törenle üç kadın gazeteci, Burcu Karakaş, Hale Gönültaş ve Zehra Özdilek ödüllerini aldı.

BIRN (Balkan Araştırmacı Gazeteciler Ağı) ve Gazeteciler Cemiyeti’nce ortaklaşa düzenlenen AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri için Basın Evi’nde düzenlenen törende birincilik ödülü “Zindaşti bombası! Burhan Kuzu ‘Tanımam’ dediği uyuşturucu baronuyla yemekte” haberi ile gazeteci Zehra Özdilek’e, ikincilik ödülü “Hadiya Hüssein’in Hukuk Mücadelesi” dosyası ile Hale Gönültaş’a, üçüncülük ödülü “Türkiye’de kürtaj hizmeti: Fiilen yasak” dosyası ile Burcu Karakaş’a verildi.

Törene Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Media for Democracy (M4D) Proje Koordinatörü Yusuf Kanlı, Proje Koordinatör Yardımcısı Seva Ülman, AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve eşi Marilena  Georgiadou-Berger, TGS (Türkiye Gazeteciler Sendikası) Başkanı Gökhan Durmuş ve gazeteciler katıldı.

53 BAŞVURU OLDU

Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı, Demokrasi için Medya Programı Direktörü ve Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri Jüri Başkanı Yusuf Kanlı açılış konuşmasında “Bu yıl Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri için Türkiye’den toplam 53 başvuru oldu. Jüri değerlendirmesinde kısa listeye kalan 10 çalışma ayrı ayrı değerlendirildi ve puanlandı. Çok değişik alanlarda birbirinden güzel örnek araştırma yazıları arasından derecelendirme yapmak zor bir süreç oldu”  dedi. Kanlı, “Başvuru sayısının yüksek olması yanı sıra neredeyse yaşamın her alanından başvuru yapılması, Türkiye’de araştırmacı gazeteciliğin her alandan ve oldukça başarılı örneklerini değerlendirme imkanı verdi. Bu memnuniyet verici durumu özellikle paylaşmak isteriz” ifadelerini kullandı.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, AB ile yürüttükleri önemli projelerin hem alınmasında hem de sürdürülmesinde, hem de işsiz gazeteciler ve basın kuruluşlarına destek sağlamalarında yaptığı aracılıktan dolayı Christian Berger ve eşi Marilena  Georgiadou-Berger’e teşekkür etti.  Pandemi nedeniyle dar bir kadroyla tören düzenlediklerini belirten Bilgin,

“Berger’in, bizim yüreğimizin yanında olduğunu ve sevgilerimizi bundan sonraki Kahire yaşamında hep yüreğinde tutmasını diliyor, kendisine çok teşekkür ediyoruz. Güler yüzü ve güzel sözleriyle varlığını hissettiren eşine çok teşekkür ediyoruz. Dostumuzu uğurluyoruz ama yarınlarda yine merhaba diyeceğiz” diye konuştu.

BERGER ‘YAZMAYA DEVAM EDİN’

AB  Delegasyonu Başkanı Christian Berger de Türkiye’de bulunduğu dört yılın ardından bu vedanın zor olduğunu ifade ederek; “Birlikte pek çok toplantı ve etkinlik yaptık, çok da olumlu geri dönüşler aldık. Türkiye’nin ne kadar güzel bir ülke olduğunu, bir köşesinden öbür köşesine giderek gördük, sadece fiziki özellikleri değil Türkiye’yi özel kılan; ayrıca sanatı, müziği, yemekleri… Her şeyden önemlisi burada çok güzel arkadaşlarla tanıştık. Burada edindiğimiz dostlar gerek resmi makanlardan olsun gerek öğrenciler ve çiftçilerden gerekse işadamları ve elbette birçok gazeteciden olsun, gerçekten çok özel insanlardı” diye konuştu.

İyi işleyen bir demokrasi için gazeteciliğin çok önemli olduğunu belirten Bergen, işin ekonomik ve güven boyutu olduğunu da söyledi. Bergen, “Çalışan, çalışmayan gazetciler de bu akademi tarafından destek görmekte bu çok önemli bir şey… Buradaki delegasyonun da hem Cemiyet hem gazetecilere desteğinin devam edeceğini sanıyorum ve yeni fikirlerinizi daha kapsamlı şekilde göreceğimizi düşünüyorum” diyerek teşekkür etti. Berger gazetecilere de “Lütfen yazmaya devam edin ki biz de her şeyden haberdar olalım” diye seslendi.

 

Yorumlar kapatıldı.