İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hastanemi Açın Platformu: Salgın durdurulamıyor, hastaneleri açın

Hastanemi Açın Platformu (HAP) tarafından Ankara’daki hastanelerde büyük yoğunluk yaşandığı ve Covid-19 salgınının durdurulamadığı belirtilerek kapanan hastanelerin tümüyle açılması çağrısı yapıldı.

Hastanemi Açın Platformu (HAP) tarafından Ankara Tabip Odası’nda basın toplantısı düzenlendi. Basın metnini HAP adına Ankara Tabip Odası’ndan Dr. Bayazıt İlhan okudu. İlhan, Ankara’daki hastanelerde büyük yoğunluk yaşandığını belirterek, kendilerine gelen bilgilere göre devlet hastanelerinde tüm yoğun bakım yataklarının Covid-19 hastalarına ayrıldığı halde yoğun bakım yatağı bulunamadığı için bekleyen hastalar olduğunu söyledi.

‘SALGIN YAYILIYOR, İHTİYAÇ ARTIYOR’

Şeffaf ve katılımcı bir yönetim sergilenmediği, resmi açıklama yapılmadığı için ancak üyelerden aldıkları bilgilerle haberdar olabildiklerini ifade eden İlhan, kendilerine ulaşan bilgilere göre Zekai Tahir Burak Kadın-Doğum ve Dışkapı Çocuk Hastanesi’nden sonra Numune Hastanesi’nin bir bölümünün Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’nin bir bölümünün de Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Covid-19 klinikleri olarak açılacağını kaydetti. İlhan bu durumu, ihtiyacın arttığının, salgının yayıldığının somut göstergesi olarak değerlendirdi.

‘GÜNÜ KURTARIYORLAR’

Öte yandan İlhan, atılan bu adımların, günü kurtarmaya dönük olduğunu belirtti. İhtiyacın sadece Covid-19 hastaları için olmadığını, diğer hastaların da tedavi olmak ve ameliyat edilebilmek için aylardır beklediğini kaydetti. İlhan, kapatılan hastanelere tümüyle ihtiyaç olduğunu, sadece salgın dönemi için değil salgından sonra da ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

İlhan şu çağrıyı yaptı: “Bu dönemde bazılarını Covid-19 hastalığının tedavisinde bazılarını diğer hastalıkların güvenle tedavisi ve ameliyatların sürebilmesi için planlayalım. Açılacak hastanelere boş duran Ulus Devlet ve Ankara Fizik Tedavi Hastaneleri’ni de katalım. Bizler Ankara’da, 120’ye yakın oda, sendika, dernek, parti ve diğer kurumların oluşturduğu HAP’ın katılımcıları olarak şehrimiz için, sağlık için her türlü katkıda bulunmaya hazırız.”

Ankara’da şehir hastanesinin açılması ile toplam 2 bin 950 yatak kapasiteli Atatürk Eğitim ve Araştırma, Numune Eğitim Araştırma, Dışkapı Eğitim Araştırma, Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastaneleri kapatılmıştı.

Yorumlar kapatıldı.