İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yüksek İhtisas Önünden çağrı: ‘Kapatılan hastanelerimizi açın’

Halagazeteciyiz

Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılması gerekçe gösterilerek kapatılan kent merkezindeki hastanelerin açılması için hekim ve milletvekilleri bir kez daha çağrı yaptılar. Hastanelerimizi Açın Platformu (HAP) tarafından gerçekleştirilen eylemde, “Geç olmadan, pandemi ile mücadele devam ederken kapatılan hastaneleri, tarihi kimliklerini koruyarak, bütünüyle açın” çağrısı yinelendi.

Kapatılan, Ankara’nın en önemli hastanelerinden Yüksek İhtisas Hastanesi önünde buluşan HAP üyeleri ile Ankara milletvekilleri Sağlık Bakanlığı’na, iktidara, “Kapatılan hastanelerimizi açın” çağrısı yaptı.

PANDEMİ İLE MÜCADELE İÇİN…

Platform adına konuşan Dr. Bayazıt İlhan, şehir hastanesi gerekçe gösterilerek kapatılan hastanelere dikkat çekerek, bu hastanelerin Ankara’nın köklü ve tarihi hastaneleri olduğuna vurgu yaptı. Önünde açıklama yaptıkları Yüksek İhtisas Hastanesi’nin hem tarihi hem de hizmet verdiği alanlarda son derece gelişmiş bir hastane olduğunu söyledi. Özellikle pandemi ile mücadele açısından bu hastanelerin açılmasının önemli odlunu belirten İlhan, 120 civarında örgütün oluşturduğu Hastanemi Açın Platformu’nun, kapatılan tüm hastanelerin sağlık hizmetlerine ulaşım ve koronavirüs ile mücadele açısından bütünüyle açılması gerektiğini söyledi. İlhan, kovid ile mücadale için bu hastanelerin kısmen açılacağı duyurusuna işaret ederek, tüm hastanelerin hem tarihi kimlikleri korunarak, hem de tümüyle açılmasını istediklerini söyledi.

Daha sonra milletvekilleri söz alarak, iktidara, “daha fazla geç olmadan kapatılan hastaneleri tümüyle açın” çağrılarını ilettiler.

CHP PM üyesi, Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, pandemi sürecine, başkentin kalbinde bir çok hastanenin kapatılması ile denk geldiklerini, henüz salgın çıkmadan, hastanelerin neden kapatıldığını sorduklarını hatırlattı. “Şehir hastanelerini açın ama Ankara’nın göbeğindeki hastanelerimizi de kapatmayın” dediklerini aktan Taşçıer, bu hastaneler kapatılmamış olsaydı, salgınla daha etkili bir mücadele yürütüleceğini de sözlerine ekledi. Birçok hastanın tedavilerinin de ertelendiğini belirten Taşçıer, iktidara, “Henüz geç değil. Kısmen değil, kapatılan tüm hastanelerin, tamamen açılmasını istiyoruz. Gelin bu inadınızdan vazgeçin” diye seslendi.

‘RAKAMLAR GERÇEK DEĞİL’

CHP Ankara Milletvekili ve PM üyesi Dr. Murat Emir de pandemi ile mücadelenin maalesef aklın, bilimin yoluyla yapılmadığını bir çok örnekle gördüklerini söyledi. Bunlardan birinin de Cumhuriyet ile yaşıt hastanelerin açılmaması olduğunu kaydeden Emir, şehir hastanelerine hasta bulabilmek için son derece başarılı, dünya çapındaki bu bu hastanelerin kapatıldığını söyledi. Şehir Hastanelerinin  uzaklığına dikkat çeken ve birçok hastanın yolda kaybedildiğini kaydeden Emir, şehir hastanesi saplantısından kurtulup, hiç olmazsa pandemi sürecinde bu hastanelerin tümüyle açılmasını istedi. Pandemi konusunda rakamların gerçeği yansıtmadığına da işaret eden Emir, yoğun ve acil servislerin dolduğunu söyledi. Emir, gerçekle yüzleşip,  gerçek rakamların açıklanmasını, kapatılan hastanelerin de biran önce açılmasını istedi.

HDP Iğdır Milletvekilleri Habip Eksik de sağlıkta dönüşüm programı ile sağlığın ticari metaya dönüştürüldüğüne dikkat çekti. İktidarın hızını alamayıp, devasa hastaneler olan, şehir hastanelerini kurduğunu, bu hastanelerin sağlık bütçesine büyük yükler getirdiğini ifade eden Eksik, kapatılan hastanelerin yerlerinin de yandaşlara, büyük firmalara peşkeş çekildiğini söyledi. Bu süreçte olanın da vatandaşa olduğunu, sağlık hizmeti alamadığını, hastanelere ulaşımda çok zorlandıklarını kaydeden Eksik de kapatılan hastanelerin açılması çağrısı yaptı. Eksik, “Pandeminin bu kadar yüksek rakamlara ulaştığı bir dönemde cumhuriyet tarihi ile bir olan hastanelerin kapatılması kabul edilemez. Bu yanlıştan biran önce dönülmeli ve hastaneler biran önce açılmalı” diye seslendi.

Hastanemi Açın Platformu Yüksek İhtisas Hastanesi önünde eylem yaparak, Ankara’da yüksek vaka artışları nedeniyle şehir hastanesine için kapanan tüm hastanelerin yeniden açılmasını istedi.

Başkentte, Ankara Şehir Hastanesi’nin açılması nedeniyle kapanan hastanelerin yeniden açılması gündemde. Ankara’da vaka artışlarının çok yüksek olması ve yoğun bakım ünitlerinin dolması nedeniyle Numune Hastanesi ve Yüksek İhtisas Hastanesi’nin pandemi hastanesi olarak açılması planlanıyor. Hastanelerin kapanmasına karşı çıkan sağlık meslek örgütleri, sendikalar ve siyasi partilerin oluşturduğu Hastanemi Açın Platformu, kapatılan Yüksek İhtisas Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.

Burada konuşan Platform Sözcüsü ve TTB Merkez Konseyi eski Başkanı Dr. Bayazıt İlhan,uzun süredir dile getirdikleri talebin önemli bir ihtiyaç olduğunun görüldüğüne dikkat çekti. İlhan, sağlık altyapısının yetersiz kaldığı pandemi koşullarında, bu hastanelerinin yeniden ve tarihi kimlikleri korunarak açılması gerektiğini söyledi.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, yüzyılda bir görülen salgının Ankara’nın göbeğindeki hastanelerin kapandığı bir döneme denk geldiğini ifade etti. Henüz salgın çıkmadan önce bu hastanelerin neden kapatılmaması gerektiğini söylediklerini hatırlatan Taşcıer, eğer şehir merkezindeki bu hastaneler kapatılmamış olsaydı vatandaşların sağlık hizmetlerine daha kolay ulaşabileceğini söyledi. Çoğu hastanın koronavirüs salgını nedeniyle tedavisini ertelediğini belirten Taşcıer, “Henüz geç değil. Hastanelerin kısmen değil, tamamen açılmasını talep ediyoruz” dedi.

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik de bu mücadelenin büyütülmesi gerektiğini söyledi. Şehir hastanelerinin bütçeye büyük yükler getirdiğini ifade eden Eksik, iktidarın şehir hastanelerini yandaşlara peşkeş çektiğini, yurttaşın ise sağlık hizmetine kolay ulaşamayarak mağdur olduğunu söyledi. Eksik, kapatılan hastanelerin bir an önce hizmete açılması gerektiğini vurguladı. (Ankara/EVRENSEL)

02.09.2020

Yorumlar kapatıldı.