İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Toplum hekimlere ve TTB’ye sahip çıktı

Koronavirüs salgınında yaşamını kaybeden hekim ve diğer sağlıkçıların sayısının artması, iktidarın da gerekli tedbirleri almaması üzerine Türk Tabipleri Birliği’nin  (TTB) başlattığı “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” kampanyasını ve TTB’yi hedef alan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye tepkiler artarak sürüyor. Siyasi partiler, kitle ve meslek örgütleri, sanatçılar başta olmak üzere toplumun büyük bir kesimi sosyal medya üzerinden başlattıkları #iyikiTTBvar hastagi ile destekler giderek artıyor.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) daha fazla sağlıkçının ölmemesi, pandemi konusunda gerekli tedbirlerin alınması için  “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” kampanyasını hedef alarak “TTB kapatılmalıdır, yöneticileri hakkında adli işlem yapılmalıdır” diyen Bahçeli’ye tepkiler artarak sürüyor. “Aynı zamanda dediğim şudur; bu birliğin yöneticilerinden hesap sorulmalıdır. Türk Tabipleri Birliği yeni tip koronavirüs kadar tehlikelidir. Ve gereği acilen yapılmalıdır” diyen Bahçeli daha da ileri giderek, TTB yöneticileri hakkında suç duyurusu hazırlığında olduklarını da duyurdu.

TTB ‘GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ’

TTB Merkez Konseyi ise Bahçeli’nin kendilerini hedef göstermesinin ardından “Görevimizin başındayız” açıklaması yaptı.

Açıklamada; “Türk Tabipleri Birliği tarihin süzgecinden günümüze ulaşan iyi hekimlik değerlerinin vazgeçilmez temsilcisidir.

Giderek şiddetlenen ve binlerce insanımızın, onlarca hekim ile sağlık çalışanının ölümüne neden olan COVID-19 salgınının her aşamasında Türk Tabipleri Birliği bütün enerjisini insanlarımızın sağlık ve yaşam hakkını savunmak için harcamıştır.

Türk Tabipleri Birliği’nin salgına yönelik bilimsel verilere dayanan uyarı ve önerileri toplumun sağlık ve yaşam hakkı için kamuoyu ile paylaşması evrensel, yasal ve etik sorumluluğudur. COVID-19 salgınında kaybettiğimiz meslektaşlarımızı siyah kurdele ile anmak ve başka kayıplar olmasın diye çabalamak ise kaybettiklerimize ve yakınlarına karşı vefa borcumuzdur” denildi.

Dün olduğu gibi bugün de yarın da sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye devam edeceğinin altını çizen TTB Merkez Konseyi, “TTB Merkez Konsey üyeleri olarak sözlerimizin arkasında, görevimizin başındayız” açıklamasını yaptı.

SOSYAL MEDYADA DESTEK YAĞDI

Devlet Bahçeli’nin bu sözlerinin ardından TTB’ye sosyal medyadan destek mesajları adeta yağdı. Başta diğer sağlık meslek örgütleri olmak üzere, siyasi partilerden, kitle ve meslek örgütlerinden, sanatçılardan, toplumun her kesiminden yapılan açıklamada ve gönderilen mesajlarda;

“Pandemi döneminde de halkın sağlık hakkı ve şeffaf bilgi paylaşımı için canla başla çalışan sağlık meslek örgütlerine yapılan saldırı kabul edilemez.  İyi hekimliğin, mesleki etik değerlerin ve Türk Tabipleri Birliği’nin yanındayız” denildi.

Twiter ve diğer sosyal medya mecralarından TTB’ye şu destek mesajları geldi:

-Canımızı ve canlarımızı emanet ettiğimiz tabiplerimiz
‪iyi ki varsınız!..
– ‪⭕ İyi ki varsınız tabiplerimiz,
‪      İnsanlık ve barış için
#hekimlerimiz var.
– ⭕ ‪İyi ki #TTB ‘de iyiliği ve güzelliği örgütlüyorsunuz,
‪      Piyasadan uzakta, insan ve insanlık için mücadele eden ‪#iyikiTTBvar
– ‪📌 Salgın Covid-19 ile de mücadele eden cesur ve özverili tabiplerimiz,
iyi ki varsınız…💕
– 📚 Tabiplerimiz,
insanı yaşatmak kadar insanı korunması için mücadele eden insandır.
#tabiplerimizinyanındayız
⭕ #tabiplerimizinyanındayız
📌 İnsanlık için mücadele eden
#iyikiTTBvar

TTB’DEN DESTEKLERE YANIT

Destek mesajlarına yanıt veren TTB, şu paylaşımı yaptı:

“#İyikiTTBvar Ama daha da önemlisi; İyi ki bu ülkede iyi hekimlik değerlerinin, halkın sağlık hakkının ve mesleki – etik dayanışmanın önemini bilen milyonlar var…” 

Yorumlar kapatıldı.