İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Akşener’e delegeden tam destek

Meral Akşener, Partisinin 2. Olağan Kurultayında kullanılan oyların tümünü alarak yeniden İyi Parti Genel Başkanlığına seçildi. Akşener, “Güçlendirilmiş Parlamenter sisteme dönüş” sözü verirken, ittifaka selam göndermemesi dikkat çekti.

İyi Parti 2. Olağan Kurultayı ANFA Altınpark’ta gerçekleşti. Kurultay’da geçerli tüm oyları alarak yeniden genel başkanlığa seçilen İyi Parti Lideri Meral Akşener, güçlendirilmiş Parlamenter sisteme dönüş sözü verdi.

PANDEMİ KOŞULLARINDA KURULTAY
İyi Parti 2. Olağan Kurultayı, pandemi nedeniyle açık havada yapıldı. Seyircisiz gerçekleşen Kurultay’a sadece delegeler ve basın mensupları alındı. Kurultay’da oturma düzeni sosyal mesafe kurallarına göre düzenlendi. Katılımcılara dezenfektan kiti dağıtıldı. Oy kabinleri de buna göre düzenlendi.

AKŞENER BU KEZ NAZIM’IN ŞİİRİNİ OKUMADI, ABDURRAHİM KARAKOÇ’U OKUDU
Kurultay, Meral Akşener’in konuşmasıyla başladı. Akşener, konuşmasında, önceki Kurultay’da hem Nazım Hikmet hem de Abdurrahim Karakoç’un şiirlerine yer vermişti. 2. Kurultay konuşmasında Nazım’dan şiirlere yer vermedi ama Karakoç’un şiirini okudu.

İTTİFAK DEMEDİ
Bundan iki ay önce gerçekleştirilen CHP Kurultayında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Dostlar İttifakı” söylemi dikkat çekerken, İyi Parti Liderinin konuşmasında ittifaka selam göndermemesi dikkatleri çekti.
Akşener, parlamenter sistem vurgusu yaptı: “Bütün bu keşmekeşin ve çilenin çözümü belli; iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem. Ve o çözümün adresi İyi Parti.”

‘KÜRTLER’ VURGUSU
Akşener’in konuşmasında “Biz bu partiyi Kürtler ve Zazalarla kurduk” sözleri dikkat çekti. Akşener, şu ifadeleri kullandı: “Neden hala buradayız biliyor musunuz? Çünkü arkamızda dağ gibi duran milletimiz var. Bundan 3 yıl önce, İYİ Parti’yi bu aziz millet kurdu. İYİ Parti’yi, çocuğunun okul derdine düşmüş anneler, borç batağında kaybolan babalar kurdu. İYİ Parti’yi, traktörüne mazot, toprağına tohum alamayan çiftçiler, siftah edemeyen esnaf kardeşlerim kurdu. İYİ Parti’yi, eve ekmek götüremeyen emekliler, geçinemeyen asgari ücretliler kurdu. İYİ Parti’yi, Ak Partili dayısı olmadığı için mülakattan elenenler, üniversite mezunu işsizler kurdu. İYİ Parti’yi, son bir umutla; memleketten ümidini kesmiş, hayalleri çalınan gençler kurdu. İYİ Parti’yi hayatın her alanında horlanan, şiddet gören, öldürülen kadınlar, oyun çağında gelin edilen, tacize, tecavüze uğrayan çocuklarımız kurdu. İYİ Parti’yi, iki yumruk arasına sıkıştırılan, bu vatanın has evladı Kürt’ler kurdu, Zaza’lar kurdu. İYİ Parti’yi, ‘Ali’ dedi, ‘Hızır’ dedi diye, Atatürk’ü sevdi diye, din düşmanı ilan edilenler kurdu.”

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
Akşener, konuşmasında İstanbul Sözleşmesi’ne  atıfta bulundu. Akşener, “Kimsenin şüphesi olmasın; Türkiye’ye, hayatın her alanında nefes aldıracağız. Kadına el kaldırmaya kalkanlar, ellerinin tereddütsüz kırılacağını bilecek. Türkiye, 21. yüzyılda, kadınlarımızın sokağa çıkmaktan korktuğu bir ülke olma utancından, kurtulacak. Bakın burası çok önemli; İYİ Parti iktidarında, İstanbul Sözleşmesi yaşatacak” diye konuştu.

AKŞENER GÜVEN TAZELEDİ
Akşener, Kurultay’a tek genel başkan adayı olarak girdi. Kurultayda 1339 delegenin 1289’u oy kullandı. Akşener, kullanılan tüm oyları alarak yeniden Genel Başkan seçildi. Genel Başkanlık seçiminin ardından yaptığı konuşmada, delegelere teşekkür ederken, “Alparslan ile Mustafa Kemal Atatürk arasındaki bağı kurdunuz” dedi. “Tekrar yollara düşmeye hazırız” diye konuştu.

MİLLET BİZİ ÇAĞIRIYOR
2. Kurultay’ın sloganı “Millet Bizi Çağırıyor” oldu. Kurultay salonunun etrafında sadece Mustafa Kemal Atatürk ve İyi Parti Genel Başkanı Akşener’in posterleri asılırken, “Kadına şiddete hayır”, “Hayvan Hakları Kanunu her canlının hakkı” pankartları asıldı.
Kurultay için çok sayıda özel şarkı bestelendi. Erkin Koray’ın “Arkası gelmez dertlerimin” şarkısı “Arkası gelsin dertlerimin” şeklinde uyarlanırken, Kurultay’a özel şarkılar da salonda sürekli çalındı. Kurultay için hazırlanan sinevizyon gösterilerinde, emeklilikte yaşa takılanlardan kadın cinayetlerine kadar Türkiye’nin çeşitli gündemleri işlendi. İyi Parti Lideri Akşener’in Grup Toplantısı konuşmalarına yer verildi.

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ
Kurultay’da tüzük değişiklikleri yapıldı. Toplantıların interaktif şekilde yapılması için tüzük değişikliği gerçekleşti.

Yorumlar kapatıldı.